Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- New and improved jug contains 90 fl. oz. of liquid dish soap
- Removes 99% of Grease and Food Residue with a Fresh Scent
- Pre-treat laundry stains, clean greasy tools and car wheels, and remove grease and grime from around the house
- Dawn Platinum is now stronger* on tough grease, so you can spend less time washing dishes
- Easy-pour spout and comfortable handle to make refilling any Dawn dish soap bottle easier, faster, and less messy
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz

Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.


Members who viewed this also viewed
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113754.7406 out of 5 Stars. 11375 reviews4.7406 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz. $9.98 $0.16/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.16/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13784.8795 out of 5 Stars. 1378 reviews4.8795 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
108964.736 out of 5 Stars. 10896 reviews4.736 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940154.8417 out of 5 Stars. 194015 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz. $8.98 $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23084.7054 out of 5 Stars. 2308 reviews4.7054 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz. $12.98 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73214.6771 out of 5 Stars. 7321 reviews4.6771 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz. $12.68 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1268current price $12.68$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434504.8218 out of 5 Stars. 43450 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69314.7817 out of 5 Stars. 6931 reviews4.7817 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz. $18.98 $0.05/foz
$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112634.8256 out of 5 Stars. 11263 reviews4.8256 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz. $8.98 $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43734.7674 out of 5 Stars. 4373 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98$0.15/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131774.7461 out of 5 Stars. 13177 reviews4.7461 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Dawn Platinum Dishwashing Liquid, Unbeatable Grease Fighting Power:
Grease doesn’t stand a chance. New Dawn Platinum is stronger on tough grease (vs. previous formula) to melt away stubborn messes with ease. Dawn Platinum removes 99% of Grease and Food Residue with less scrubbing than before. That's because Dawn Platinum attracts grease like a magnet to give you a squeaky clean feel that you can see and feel.
Effortless Cleaning for Every Dish:
From crusty casserole dishes to grimy skillets, Dawn dishwashing liquid is a household essential that leaves all your dishes looking spotless and shiny.
Convenient and Eco-Friendly Refills:
And to make sure you’re always stocked up on Dawn, you’ll love our dish soap refill jug. It’s the same powerful Dawn Platinum you trust, in a value size that saves you money* and saves plastic when refilling (*when comparing $/oz within same sub-brand). The easy-pour spout and comfortable handle make it simple to refill your standard or EZ-Squeeze bottle—mess free!
Gentle on Hands, Trusted for Wildlife:
Tough on grease yet designed to be gentle on hands, no wonder Dawn is still the only brand trusted by wildlife rescue workers* to safely clean animals impacted by oil spills (*International Bird Rescue uses Dawn).
A Versatile Whole-House Cleaner:
And Dawn dish soap is a versatile whole-house cleaner—from cookware to grills, tire rims, and outdoor furniture, Dawn dish soap liquid tackles grease wherever it tries to hide. See for yourself why Dawn is The Better Grease Getter.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | Bottle contains 90 fl. oz. of Dish Soap |
| Form | Liquid |
| Certifications and Claims: | Dawn Platinum removes 99% of Grease and Food Residue with less scrubbing than before. (vs. previous formula) Dawn is the #1 dishwashing liquid brand in North America* (*Based on Sales) |
| Scent | Fresh Rain |
| Septic Safe | Yes |
| Free Of Claims (ingredients, allergens, dyes, ect.) | Contains No Phosphates |
| Allergen + Warning Information | Allergens: Contains fragrance allergen(s). Contains Biodegradable Surfactants. Warnings: Keep Out Of Reach Of Children. If in eyes, may cause temporary discomfort; flush thoroughly with water. If swallowed, drink a glass of water to dilute. |
| Use Instructions | Before first use, remove the cap liner. Open lid, then unscrew the cap. Push out the liner. Tighten the cap back onto bottle. Store upright. For dilute cleaning of auto, tools, grills, and paint brushes*: Add a teaspoon (5mL) of Dawn to gallon (3.8L) of warm water. Clean according to detailed instructions at: http://dawn-dish.com. Rinse thoroughly after cleaning. Do not soak**. *Not for use with oil based paints and stains. **Soaking could lead to etching on certain materials. Not for use in dishwashers |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,446 reviews
Verified Purchase
Dawn platinum dishwashing liqud dish soap
I love Dawn dish soap because it cuts through grease, has the refreshing smell of rain, and the most importantly, it helps save animal lives.
Verified Purchase
Works as advertised
I've used this product for along time because it does the job. I do dishes by hand so I need something that cuts grease. This is a cheaper buy than replacing the small bottles.
Verified Purchase
WOW!!
Wow. Dawn has always been the best, but I put This on a greasy griddle after the family breakfast. I just wiped with a paper towel and only used the sponge for a once-over to make sure. WOW!
Items you may like
Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz. $11.22 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1122current price $11.22$0.09/fozFrom $11.22Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
62664.83 out of 5 Stars. 6266 reviews4.83 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct. $19.98 $0.19/ea
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.19/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct.
14404.8104 out of 5 Stars. 1440 reviews4.8104 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct. $18.58 $0.77/ea
Sam's Cash Offer
$1858current price $18.58$0.77/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct.
9904.5394 out of 5 Stars. 990 reviews4.5394 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySwiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct. $19.48 $0.30/ea
Sam's Cash Offer
$1948current price $19.48$0.30/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct.
29754.6555 out of 5 Stars. 2975 reviews4.6555 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz. $9.98
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8274.8029 out of 5 Stars. 827 reviews4.8029 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct. $14.98 $0.83/ea
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.83/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Mr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct.
1694.6982 out of 5 Stars. 169 reviews4.6982 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz. $9.98 $0.08/oz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.08/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
17594.7675 out of 5 Stars. 1759 reviews4.7675 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz. $9.98 $0.08/oz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.08/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8764.8082 out of 5 Stars. 876 reviews4.8082 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills $24.98
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills
24934.7268 out of 5 Stars. 2493 reviews4.7268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct. $15.98 $0.32/ea
Sam's Cash Offer
$1598current price $15.98$0.32/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct.
37334.7902 out of 5 Stars. 3733 reviews4.7902 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz. $12.48 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$1248current price $12.48$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz.
10304.8359 out of 5 Stars. 1030 reviews4.8359 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Scrubber Starter Kit, Lavender, 1 Scrubber + 6 Erasers $14.98
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Mr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Scrubber Starter Kit, Lavender, 1 Scrubber + 6 Erasers
753.6933 out of 5 Stars. 75 reviews3.6933 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles $21.48
Sam's Cash Offer
$2148current price $21.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles
4714.7197 out of 5 Stars. 471 reviews4.7197 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping