Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
Shipping

Highlights
- New and improved jug contains 90 fl. oz. of liquid dish soap
- Removes 99% of Grease and Food Residue with a Fresh Scent
- Pre-treat laundry stains, clean greasy tools and car wheels, and remove grease and grime from around the house
- Dawn Platinum is now stronger* on tough grease, so you can spend less time washing dishes
- Easy-pour spout and comfortable handle to make refilling any Dawn dish soap bottle easier, faster, and less messy
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98

Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.


Members who viewed this also viewed
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz., $9.98, $0.16/foz
$998current price $9.98$0.16/fozDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13744.8792 out of 5 Stars. 1374 reviews4.8792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98, $0.13/oz
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113564.7401 out of 5 Stars. 11356 reviews4.7401 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98
$1698current price $16.98Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
108964.736 out of 5 Stars. 10896 reviews4.736 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23014.7049 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz., $12.98, $0.20/foz
$1298current price $12.98$0.20/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73094.677 out of 5 Stars. 7309 reviews4.677 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz., $12.68, $0.20/foz
$1268current price $12.68$0.20/fozDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434404.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173484.8551 out of 5 Stars. 17348 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz., $13.98, $0.09/foz
$1398current price $13.98$0.09/fozDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69244.7815 out of 5 Stars. 6924 reviews4.7815 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz., $18.98, $0.05/foz
$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112554.8257 out of 5 Stars. 11255 reviews4.8257 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43704.7675 out of 5 Stars. 4370 reviews4.7675 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Dawn Platinum Dishwashing Liquid, Unbeatable Grease Fighting Power:
Grease doesn’t stand a chance. New Dawn Platinum is stronger on tough grease (vs. previous formula) to melt away stubborn messes with ease. Dawn Platinum removes 99% of Grease and Food Residue with less scrubbing than before. That's because Dawn Platinum attracts grease like a magnet to give you a squeaky clean feel that you can see and feel.
Effortless Cleaning for Every Dish:
From crusty casserole dishes to grimy skillets, Dawn dishwashing liquid is a household essential that leaves all your dishes looking spotless and shiny.
Convenient and Eco-Friendly Refills:
And to make sure you’re always stocked up on Dawn, you’ll love our dish soap refill jug. It’s the same powerful Dawn Platinum you trust, in a value size that saves you money* and saves plastic when refilling (*when comparing $/oz within same sub-brand). The easy-pour spout and comfortable handle make it simple to refill your standard or EZ-Squeeze bottle—mess free!
Gentle on Hands, Trusted for Wildlife:
Tough on grease yet designed to be gentle on hands, no wonder Dawn is still the only brand trusted by wildlife rescue workers* to safely clean animals impacted by oil spills (*International Bird Rescue uses Dawn).
A Versatile Whole-House Cleaner:
And Dawn dish soap is a versatile whole-house cleaner—from cookware to grills, tire rims, and outdoor furniture, Dawn dish soap liquid tackles grease wherever it tries to hide. See for yourself why Dawn is The Better Grease Getter.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | Bottle contains 90 fl. oz. of Dish Soap |
| Form | Liquid |
| Certifications and Claims: | Dawn Platinum removes 99% of Grease and Food Residue with less scrubbing than before. (vs. previous formula) Dawn is the #1 dishwashing liquid brand in North America* (*Based on Sales) |
| Scent | Fresh Rain |
| Septic Safe | Yes |
| Free Of Claims (ingredients, allergens, dyes, ect.) | Contains No Phosphates |
| Allergen + Warning Information | Allergens: Contains fragrance allergen(s). Contains Biodegradable Surfactants. Warnings: Keep Out Of Reach Of Children. If in eyes, may cause temporary discomfort; flush thoroughly with water. If swallowed, drink a glass of water to dilute. |
| Use Instructions | Before first use, remove the cap liner. Open lid, then unscrew the cap. Push out the liner. Tighten the cap back onto bottle. Store upright. For dilute cleaning of auto, tools, grills, and paint brushes*: Add a teaspoon (5mL) of Dawn to gallon (3.8L) of warm water. Clean according to detailed instructions at: http://dawn-dish.com. Rinse thoroughly after cleaning. Do not soak**. *Not for use with oil based paints and stains. **Soaking could lead to etching on certain materials. Not for use in dishwashers |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,439 reviews
Verified Purchase
Dawn platinum dishwashing liqud dish soap
I love Dawn dish soap because it cuts through grease, has the refreshing smell of rain, and the most importantly, it helps save animal lives.
Verified Purchase
Brand Switch
I usually by members mark dishwashing soap but since it was on sale I decided to buy dawn. It created a lot more suds than my old brand and it cleaned better too.
Verified Purchase
Great deal for a great product.
I use this to wash dishes, for getting stains out of clothes, and to bathe my dog. And I'm about to try it in a recipe for getting rid of flys. I don't use anything else but this in my kitchen.
Other popular items in Household Essentials Promotion
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $19.98, Was $24.98, $0.30/ea
Instant Savings
SponsoredNow$1998current price Now $19.98, Was $24.98$24.98$0.30/ea$5 off and Sam's Cash EligibleTerms apply.Ends Oct 27Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10804.4833 out of 5 Stars. 1080 reviews4.4833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll, $26.48, $0.02/sft
$2648current price $26.48$0.02/sftMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll
88374.7414 out of 5 Stars. 8837 reviews4.7414 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKingsford Original Charcoal Briquets, 2-Pack, 20 lbs., $23.48
$2348current price $23.48Kingsford Original Charcoal Briquets, 2-Pack, 20 lbs.
76514.8045 out of 5 Stars. 7651 reviews4.8045 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
17574.7672 out of 5 Stars. 1757 reviews4.7672 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz., $11.22, $0.09/foz
$1122current price $11.22$0.09/fozFrom $11.22Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
62614.8304 out of 5 Stars. 6261 reviews4.8304 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct., $19.98, $0.19/ea
$1998current price $19.98$0.19/eaCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct.
14234.811 out of 5 Stars. 1423 reviews4.811 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct., $18.58, $0.77/ea
$1858current price $18.58$0.77/eaSwiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct.
9824.5356 out of 5 Stars. 982 reviews4.5356 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySwiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct., $19.48, $0.30/ea
$1948current price $19.48$0.30/eaSwiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct.
29704.6549 out of 5 Stars. 2970 reviews4.6549 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct., $14.98, $0.83/ea
$1498current price $14.98$0.83/eaMr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct.
1684.6964 out of 5 Stars. 168 reviews4.6964 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98
$998current price $9.98Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8164.8076 out of 5 Stars. 816 reviews4.8076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8454.8154 out of 5 Stars. 845 reviews4.8154 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills, $24.98
$2498current price $24.98Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills
24924.7271 out of 5 Stars. 2492 reviews4.7271 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct., $15.98, $0.32/ea
$1598current price $15.98$0.32/eaSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct.
37294.79 out of 5 Stars. 3729 reviews4.79 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping