Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
Curbside Pickup

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Bottle contains 125 fl.oz. of dishwasher detergent
- Powers away 24-hour stuck on food
- Stain-fighting gel, removing tough food and beverage stains like tea for a brilliant shine
- More tough food-cleaning ingredients*
- Safe to use on all dishwasher-safe dishes
Palmolive Ultra Dishwashing Liquid, Original Scent, 102 oz. $8.98 $0.09/foz

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid, Original Scent, 102 oz.


Members who viewed this also viewed
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz. $12.48 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$1248current price $12.48$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Platinum Gel Dishwasher Detergent, Fresh, 125 fl. oz.
10224.8356 out of 5 Stars. 1022 reviews4.8356 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz. $8.98 $0.09/foz
Sponsored$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43724.7674 out of 5 Stars. 4372 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMembers Mark Free & Clear Dishwasher Detergent Gel, 125 fl. oz $9.88 $0.08/foz
$988current price $9.88$0.08/fozMembers Mark Free & Clear Dishwasher Detergent Gel, 125 fl. oz
594.5593 out of 5 Stars. 59 reviews4.5593 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz. $12.98 $0.34/foz
$1298current price $12.98$0.34/fozFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz.
12364.8633 out of 5 Stars. 1236 reviews4.8633 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct. $19.98 $0.19/ea
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.19/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct.
14354.8098 out of 5 Stars. 1435 reviews4.8098 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz. $9.98 Was $11.88 $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 off and Sam's Cash EligibleSam's Cash offer ends Oct 27. Terms apply.Ends Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49904.4477 out of 5 Stars. 4990 reviews4.4477 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct. $24.98 $0.30/ea
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98$0.30/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct.
52214.8113 out of 5 Stars. 5221 reviews4.8113 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct. $19.81 Was $21.98 $0.22/ea
Now$1981current price Now $19.81, Was $21.98$21.98$0.22/eaFrom $19.81$2.17 offFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct.
42534.8114 out of 5 Stars. 4253 reviews4.8114 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173864.8552 out of 5 Stars. 17386 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz. $8.98 $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23044.7053 out of 5 Stars. 2304 reviews4.7053 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent
Cascade Complete Gel + Oxi dishwasher detergent, with 2X the Cleaning Power* (*on starch & protein soils vs. Original Gel), powers away 24-hour stuck-on food, for a deep hygienic clean with an easy to pour spout so you can dose as much as you like.
Grease-Fighting + Stain Fighting Power
Cascade Complete Gel + Oxi is formulated with the grease-fighting power of Dawn dishwashing liquid. Plus, with the Oxi stain fighting power, this dishwasher detergent gel removes tough food and beverage stains like tea, to give your dishes a brilliant shine, every time.
For Best Results:
Fill both the pre-wash and main wash cups completely. Use Cascade Complete + Oxi Gel dishwasher detergent with Cascade Power Dry Rinse Aid for powerfil drying and Cascade Dishwasher Cleaner to keep your dishwashing machine sparkling.
Simply fill the the dish detergent dispenser and select the type of wash needed for your dishes.
Cascade Complete Gel + Oxi dishwasher detergent is also available in easy-to-use ActionPacs. Phosphate free and safe to use on all dishwasher-safe dishes
Specifications
*More dishwasher brands in North America recommend Cascade vs. any other automatic dishwashing detergent brand, recommendations as part of co-marketing agreements
**When you skip the pre-wash and run your dishwasher with Cascade Complete Gel + Gel dishwasher detergent.
| Key Specifications | |
| Size/Count | 125 fl. oz. |
| Form | Gel |
| Scent | Fresh Scent |
| Loads/Use | 125 fl. oz. |
| Septic Safe | Yes |
| Use Instructions | Fill both the pre-wash and main wash cups completely. Contains enzymes. Do not mix with bleach containing products due to incompatibility. |
Warnings and disclaimers
Warning Text
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,250 reviews
Verified Purchase
New favoite!
I have recently been made aware of the plastics in the pods that I have been using for years. We are trying to be mindful of such things and decided to give the liquid a try. I wish I had done so much sooner! I love the way my dishes are coming so clean. The bottle is easy to pour from and my dishes look and feel amazing- no residue left!
Verified Purchase
Better than pods
Cost effective alternative to pods. I hate the idea of essentially melting plastic in the dishwasher from the pods. I love this economy size liquid detergent exists still. Great cleaning power and I feel better about my detergent choice.
Verified Purchase
Help our environment
Prefer the liquid over the pods. Everything I have read on pods they get stuck in your pipes and you end up with a mess. What is all this plastic doing to our environment. Everyone is so worried about forever chemical well if we keep purchasing things that will hurt our environment they will keep making more of it.
Items you may like
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySwiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct. $18.58 $0.77/ea
Sam's Cash Offer
$1858current price $18.58$0.77/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer Duster Kit, Handle + Refills, 24 ct.
9874.538 out of 5 Stars. 987 reviews4.538 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz. $9.98 $0.16/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.16/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13764.8794 out of 5 Stars. 1376 reviews4.8794 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz. $12.68 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1268current price $12.68$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct. $19.48 $0.30/ea
Sam's Cash Offer
$1948current price $19.48$0.30/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer Sweeper Mop Pads Refill, Lavender, 64 ct.
29744.655 out of 5 Stars. 2974 reviews4.655 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct. $14.98 $0.83/ea
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.83/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Mr. Clean Magic Eraser Whole Home Extra Durable Cleaning Sponges, 18ct.
1694.6982 out of 5 Stars. 169 reviews4.6982 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz. $9.98
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8264.8039 out of 5 Stars. 826 reviews4.8039 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz. $9.98 $0.08/oz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.08/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
17574.7672 out of 5 Stars. 1757 reviews4.7672 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz. $9.98 $0.08/oz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.08/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8454.8154 out of 5 Stars. 845 reviews4.8154 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct. $15.98 $0.32/ea
Sam's Cash Offer
$1598current price $15.98$0.32/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct.
37314.7901 out of 5 Stars. 3731 reviews4.7901 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills $24.98
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer WetJet Refill Pack, Lavender, 32 Pads + 2 Refills
24934.7272 out of 5 Stars. 2493 reviews4.7272 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Scrubber Starter Kit, Lavender, 1 Scrubber + 6 Erasers $14.98
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Mr. Clean Magic Eraser Shower & Tub Scrubber Starter Kit, Lavender, 1 Scrubber + 6 Erasers
753.6933 out of 5 Stars. 75 reviews3.6933 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills $14.98 $3.00/ea
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$3.00/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills
1964.5051 out of 5 Stars. 196 reviews4.5051 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles $21.48
Sam's Cash Offer
$2148current price $21.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Swiffer PowerMop Refill Bundle, Lavender, 10 Mop Pads + 2 Bottles
4714.7197 out of 5 Stars. 471 reviews4.7197 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping