Buddeez Food Storage and Dispenser, Black, 32 qt.
Shipping

Highlights
- 32 qt. dog and cat food dispenser keeps pet food fresh, clean and neat
- Tip and pour design makes dispensing easy
- Patented bag-in storage
- 100% FDA-approved food-grade plastic


Members also considered
Milk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs. $17.98 $1.20/lb
Sponsored$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95934.83 out of 5 Stars. 9593 reviews4.83 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs. $22.62 $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120794.784 out of 5 Stars. 12079 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs. $25.48 $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100744.7713 out of 5 Stars. 10074 reviews4.7713 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Flavor Snacks Variety Pack Small Crunchy Dog Biscuits, 8 lbs. $13.78 $1.72/lb
Sponsored$1378current price $13.78$1.72/lbMilk-Bone Flavor Snacks Variety Pack Small Crunchy Dog Biscuits, 8 lbs.
46464.7852 out of 5 Stars. 4646 reviews4.7852 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs $18.38 $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47164.8547 out of 5 Stars. 4716 reviews4.8547 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz. $16.98 $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65874.7995 out of 5 Stars. 6587 reviews4.7995 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans $42.98 $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct. $17.48 $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58414.7014 out of 5 Stars. 5841 reviews4.7014 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz. $14.98 $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67074.8469 out of 5 Stars. 6707 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz. $24.98 $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69644.7075 out of 5 Stars. 6964 reviews4.7075 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct. $24.67 Was $26.44 $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68974.7518 out of 5 Stars. 6897 reviews4.7518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58754.7551 out of 5 Stars. 5875 reviews4.7551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk. $19.98 Was $21.48 $0.31/oz
Now$1998current price Now $19.98, Was $21.48$21.48$0.31/oz$1.5 offPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk.
7654.8315 out of 5 Stars. 765 reviews4.8315 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs. $25.98 $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs.
21474.7694 out of 5 Stars. 2147 reviews4.7694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs. $25.98 $1.33/lb
$2598current price $25.98$1.33/lbPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs.
152914.3153 out of 5 Stars. 15291 reviews4.3153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The Buddeez® Food Storage and Dispenser, Black (32 qt.) keeps your cat or dog food fresh and neat for easy and daily use.
About Buddeez Food Storage and Dispensers
Buddeez, Inc., is a family-owned household product company. They are most known for creating unique and fun products such as the Bread Buddy, Kingsford® Kaddy and Bag-In All Purpose Dispensers. Buddeez' special and one-of-a-kind lineup of injection-molded dispensers all feature the unique “bag-in” function. This product provides fresh storage solutions for cereal, sugar, pasta, coffee and a wide range of pet products to make your life simpler. In more recent years, Buddeez has developed a selection of Tritan™ break-resistant beverage dispensers that are quickly becoming a best seller.
Why Pick the Buddeez Food Storage and Dispenser?
The Buddeez pet food dispenser is essential for pet owners. This dog and cat food container makes morning and evening feeding a breeze. No longer worry about picking up every piece that comes rolling out of your pet's food bag. Simply empty your favorite dog or cat food brand into the box and watch how much easier feeding your beloved pet becomes. Not only does it cut down on time and messes, but the Buddeez pet food dispenser also keeps your pet's food much fresher for longer. Typical bags stay partially opened and can cause the ingredients to go stale or become tainted by the environment. With your Buddeez pet food dispenser, you can keep your pet satisfied. Not only that but you can now keep the odor from your pet food from leaking into the kitchen or surrounding rooms.
What Should You Know about the Buddeez Food Storage and Dispenser?
This Buddeez pet food dispenser uses patented bag-in storage and 100% FDA-approved food-grade plastic that is proudly made in the USA. The quality design and formula creates an easy-to-clean and use pet food dispenser that makes your pet's life easier and fresher.
Specifications
- 32 qt. cat food dispenser keeps cat food fresh, clean and neat
- Tip & pour makes dispensing easy
- Patented bag-in storage
- Easy access
- 100% FDA approved food-grade plastic
- Made in USA
- Dimensions: 19" L x 10" W x 20" H
.itemDisclosure ul{margin-left:25px;margin-top:2px;margin-bottom:20px;} .itemDisclosure li{margin-bottom:2px;} .itemDisclosure p{margin:10px 0;} .itemDisclosure h3{font-size:13px;}
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 306 reviews
Verified Purchase
Good value
Price was attractive. Ordered one to see because wanted at least 2. Happy with container. Features better than I expected. Intend to purchase another. Using it for dog food. The lid snaps on, very nice size opening to use the scoop included. I believe you could use a bigger scoop of your own if you preferred. I have a small dog so scoop is perfect. Believe it would be a good size for household use of flour, rice, etc. Restaurant could use bigger, the opening is very nice size. It also has a pour option. Will see if one is offered with casters. The rolling option is more attractive now that I am using it. Originally I was looking for good value and the wheels were not important. I believe I found exactly what I wanted. If this company does not offer a wheeled version of this container then I will buy this one again. I am satisfied and don't want to chance a more expensive container with wheels from another company and it not be this nice.
Verified Purchase
Would buy again
Bought these for our dog food and to keep bird seed in, they work great. I love the little part that opens up so you don’t have to remove the whole lid to access what is inside!!
Verified Purchase
Great for dog food
I got this to put our puppy food in. My daughter recommended it to me as she got one for her dogs. It holds a 20 pound bag of dog food and comes with a scoop. I really love having the Measuring scoop with the container.
Items you may like
Zevo Flying Insect Trap with 2 devices + 6 Refill Cartridges $39.98
Sam's Cash Offer
$3998current price $39.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Zevo Flying Insect Trap with 2 devices + 6 Refill Cartridges
131834.805 out of 5 Stars. 13183 reviews4.805 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk $33.98
Sam's Cash Offer
$3398current price $33.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Zevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk
25254.7018 out of 5 Stars. 2525 reviews4.7018 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Paper Lawn & Leaf Bags $8.78 Was $9.78
Instant Savings
Now$878current price Now $8.78, Was $9.78$9.78$1 offEnds Nov 01Member's Mark Paper Lawn & Leaf Bags
9604.6323 out of 5 Stars. 960 reviews4.6323 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping14" Mum Planter $17.98
$1798current price $17.9814" Mum Planter
1534.1 out of 5 Stars. 153 reviews4.1 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTomcat Rat & Mouse Killer, Child & Dog Resistant, Disposable Station Value Pack - 2 Pre-filled Disposable Bait Stations $12.98
$1298current price $12.98Tomcat Rat & Mouse Killer, Child & Dog Resistant, Disposable Station Value Pack - 2 Pre-filled Disposable Bait Stations
4084.3824 out of 5 Stars. 408 reviews4.3824 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 60 Days of Blooms Chionodoxa, Crocus, Daffodil, Tulip, and Dutch Iris Dormant Bulbs, 60pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark 60 Days of Blooms Chionodoxa, Crocus, Daffodil, Tulip, and Dutch Iris Dormant Bulbs, 60pk
54.6 out of 5 Stars. 5 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Tulip Longstemmed Blend Dormant Bulbs, 40pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Tulip Longstemmed Blend Dormant Bulbs, 40pk
Available for ShippingShippingKeter Signature Collection 29 Gal. Resin Elevated Garden Bed $94.97
$9497current price $94.97Keter Signature Collection 29 Gal. Resin Elevated Garden Bed
2914.4674 out of 5 Stars. 291 reviews4.4674 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBionic Steel Pro Garden Hose, 100'
Members-only priceBionic Steel Pro Garden Hose, 100'
3974.3199 out of 5 Stars. 397 reviews4.3199 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Recycled Rubber Nugget Mulch, Assorted Colors & 50/1.5 cu ft bags $699.98
$69998current price $699.98Member's Mark Recycled Rubber Nugget Mulch, Assorted Colors & 50/1.5 cu ft bags
294.4828 out of 5 Stars. 29 reviews4.4828 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping