Back to Class

Prices may vary in club and online
Sort by|

Cheez-It Original Baked Snack Crackers, 1.5 oz., 45 pk., $14.98, $0.22/oz

Cheez-It Original Baked Snack Crackers, 1.5 oz., 45 pk.
Sponsored
current price $14.98
$0.22/oz

Cheez-It Original Baked Snack Crackers, 1.5 oz., 45 pk.

4.8262 out of 5 stars
4.8262 out of 5 Stars. 5546 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Nutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk., $9.98, $0.28/ea

Nutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
Sponsored
current price $9.98
$0.28/ea

Nutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.

4.6978 out of 5 stars
4.6978 out of 5 Stars. 5861 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Premium Carved Oven Roasted Turkey Breast, $8.68, Was $9.68

Instant Savings
Premium Carved Oven Roasted Turkey Breast
current price Now $8.68, Was $9.68
$1 off
Ends Oct 04

Premium Carved Oven Roasted Turkey Breast

4.1154 out of 5 stars
4.1154 out of 5 Stars. 156 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Lunchskins Compostable and Recyclable Paper Lunch Sac, Shark, 100 ct., $8.98, $0.09/ea

Lunchskins Compostable and Recyclable Paper Lunch Sac, Shark, 100 ct.
current price $8.98
$0.09/ea

Lunchskins Compostable and Recyclable Paper Lunch Sac, Shark, 100 ct.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

EXTRA Sugar Free Chewing Gum, Sweet Watermelon, 35 pcs., 6 ct., $17.44, $2.91/ea

EXTRA Sugar Free Chewing Gum, Sweet Watermelon, 35 pcs., 6 ct.
current price $17.44
$2.91/ea

EXTRA Sugar Free Chewing Gum, Sweet Watermelon, 35 pcs., 6 ct.

4.6565 out of 5 stars
4.6565 out of 5 Stars. 230 reviews
Available for Shipping

Nature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct., $16.48, $0.52/ea

Nature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct.
Sponsored
current price $16.48
$0.52/ea

Nature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct.

4.81 out of 5 stars
4.81 out of 5 Stars. 7517 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Smucker's Uncrustables Peanut Butter and Grape Jelly Sandwiches, Frozen, 18 ct., $13.87, $0.77/ea

Smucker's Uncrustables Peanut Butter and Grape Jelly Sandwiches, Frozen, 18 ct.
current price $13.87
$0.77/ea

Smucker's Uncrustables Peanut Butter and Grape Jelly Sandwiches, Frozen, 18 ct.

4.7903 out of 5 stars
4.7903 out of 5 Stars. 5150 reviews
Available for Pickup

Chobani 20G Protein Lowfat Greek Yogurt Drink, Variety Pack, 10 fl. oz., 12 ct., $21.57, $1.80/ea

Chobani 20G Protein Lowfat Greek Yogurt Drink, Variety Pack, 10 fl. oz.,  12 ct.
current price $21.57
$1.80/ea

Chobani 20G Protein Lowfat Greek Yogurt Drink, Variety Pack, 10 fl. oz., 12 ct.

4.4183 out of 5 stars
4.4183 out of 5 Stars. 557 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct., $15.34, Was $18.84

Instant Savings
Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct.
current price Now $15.34, Was $18.84
$3.50 off
Ends Oct 26

Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct.

SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Archer Original Mini Beef Sticks, 0.5 oz, 24 pk., $15.42, $1.28/oz

Archer Original Mini Beef Sticks, 0.5 oz, 24 pk.
Sponsored
current price $15.42
$1.28/oz

Archer Original Mini Beef Sticks, 0.5 oz, 24 pk.

4.459 out of 5 stars
4.459 out of 5 Stars. 4431 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Totino's Pepperoni Pizza Rolls, Frozen, 160 ct., $11.47, $0.07/ea

Totino's Pepperoni Pizza Rolls, Frozen, 160 ct.
current price $11.47
$0.07/ea

Totino's Pepperoni Pizza Rolls, Frozen, 160 ct.

4.597 out of 5 stars
4.597 out of 5 Stars. 268 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Frigo Cheese Heads Snack Sticks Mild Cheddar Cheese & Turkey Sausage, 24 Count, 18.9 oz., $6.47, Was $10.47

Instant Savings
Frigo Cheese Heads Snack Sticks Mild Cheddar Cheese & Turkey Sausage, 24 Count, 18.9 oz.
current price Now $6.47, Was $10.47
$4 off
Ends Sep 29

Frigo Cheese Heads Snack Sticks Mild Cheddar Cheese & Turkey Sausage, 24 Count, 18.9 oz.

4.8561 out of 5 stars
4.8561 out of 5 Stars. 5615 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

Smucker's Uncrustables Peanut Butter and Strawberry Jam Sandwiches, Frozen, 18 ct., $13.87, $0.77/ea

Smucker's Uncrustables Peanut Butter and Strawberry Jam Sandwiches, Frozen, 18 ct.
current price $13.87
$0.77/ea

Smucker's Uncrustables Peanut Butter and Strawberry Jam Sandwiches, Frozen, 18 ct.

4.8388 out of 5 stars
4.8388 out of 5 Stars. 2140 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Pickup or Delivery

GoGo Squeez Yogurtz Strawberry and Strawberry Banana, 3 oz., 20 ct., $12.98, $0.65/ea

GoGo Squeez Yogurtz Strawberry and Strawberry Banana, 3 oz., 20 ct.
current price $12.98
$0.65/ea

GoGo Squeez Yogurtz Strawberry and Strawberry Banana, 3 oz., 20 ct.

4.6877 out of 5 stars
4.6877 out of 5 Stars. 951 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Frequently Asked Questions

How do pre-packaged individual snack bags save money compared to buying large bulk family tubs?

Can I use Same-Day Delivery to quickly restock a depleted dorm room or kitchen pantry?

About Back to Class

Fuel the Semester with Premium Bulk Back to Class Snacks

Packing a lunchbox, stocking a university dorm pantry, or fueling a high-energy study group requires a reliable supply of portion-controlled treats. At Sam’s Club, our Back to Class Snacks collection brings together universally loved savory chips, sweet fruit bites, high-protein bars, and refreshing juice packs. Skip the high per-unit costs of individual checkout lines and get our pre-packaged wholesale variety packs keep students sharp, satisfied, and energized all day long.

Shop Back-to-School Snack Variety Packs by Category

Explore our highly rated cafeteria and dorm-ready snack inventory, packaged in generous multi-count boxes to maximize your household savings:

Dairy & Crunch

Pack some cheese and nuts with crackers for a perfect protein-packed crunchy snack-time fun.

Savory Chips, Crackers & Pretzel Packs

Satisfy salty cravings mid-afternoon with crisp, portion-controlled bag configurations that fit perfectly in any backpack.

Fruity Energy - Wholesome Fruit Snacks, Chewy Bars & Sweet Treats

Keep energy levels consistently high between lectures with fruit-first ingredients and chewy oat combinations in pre-portioned packs like:

Baked, Sweet & High-Protein Staples

Maintain complete mental focus through all-night study blocks or high-intensity athletic practices.

Why Purchase Back to School Snacks from Sam’s Club?

With member-only prices, you can stock up your pantry or dorm room while staying budget.

  • Multi-Pack Value: Sourcing your snacks in large 24 to 90-count wholesale boxes drops your single-unit cost dramatically compared to convenience corner stores or gas stations.
  • Easy and Simple Meal Prep: Effortlessly handle your family's weekly lunch boxes by grabbing pre-portioned pouches that completely cut out manual dividing and plastic baggy waste.
  • Shop All your Back-to-School Essentials: Complete your back-to-class inventory seamlessly in a single trip by pairing your grocery list with our collection of back-to-school gear like student backpacks, leak-proof bento boxes, and school writing supplies.
  • Bypass the Grocery Rush with Scan & Go: Load up your flatbed cart with bulk snack boxes, scan the barcodes using your smartphone via the Sam’s Club app, and pay digitally to head straight past the main register lines.