Fall Party Essentials

Prices may vary in club and online
Sort by|

Reynolds Kitchens Countertop Prep Paper 100 sq. ft., 2 pack, $8.98, $0.09/sft

Reynolds Kitchens Countertop Prep Paper 100 sq. ft., 2 pack
Sponsored
current price $8.98
$0.09/sft

Reynolds Kitchens Countertop Prep Paper 100 sq. ft., 2 pack

4.5172 out of 5 stars
4.5172 out of 5 Stars. 29 reviews
Available for Shipping

Glad Cling ‘N Seal Clear Plastic Food Wrap 400 sq. ft./roll, 2 rolls, $7.48, $0.01/sft

Glad Cling ‘N Seal Clear Plastic Food Wrap 400 sq. ft./roll, 2 rolls
Sponsored
current price $7.48
$0.01/sft

Glad Cling ‘N Seal Clear Plastic Food Wrap 400 sq. ft./roll, 2 rolls

4.5307 out of 5 stars
4.5307 out of 5 Stars. 2847 reviews
Available for Shipping

Glad Press'n Seal Plastic Food Wrap 140 sq. ft./roll, 2 rolls, $9.28, $0.03/sft

Glad Press'n Seal Plastic Food Wrap 140 sq. ft./roll, 2 rolls
current price $9.28
$0.03/sft

Glad Press'n Seal Plastic Food Wrap 140 sq. ft./roll, 2 rolls

4.698 out of 5 stars
4.698 out of 5 Stars. 8349 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Third Size, 30ct., $9.48, $0.32/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Third Size, 30ct.
current price $9.48
$0.32/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Third Size, 30ct.

Available for Shipping

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Full Size, 50 ct., $41.28, $0.83/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Full Size, 50 ct.
current price $41.28
$0.83/ea

Member's Mark Aluminum Steam Table Lids, Full Size, 50 ct.

Available for Shipping

Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct., $21.48, $0.18/ea

Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct.
Sponsored
current price $21.48
$0.18/ea

Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct.

4.7367 out of 5 stars
4.7367 out of 5 Stars. 5697 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz., $8.98, $0.09/foz

Member's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
current price $8.98
$0.09/foz

Member's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.

4.7049 out of 5 stars
4.7049 out of 5 Stars. 2301 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill, $13.64, $0.22/foz

Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill
current price $13.64
$0.22/foz

Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill

4.4446 out of 5 stars
4.4446 out of 5 Stars. 1201 reviews
Available for Shipping

Hefty Food Storage Containers Two Compartment with Lids 32 fl. oz., 50 pcs, $9.98, $0.40/ea

Hefty Food Storage Containers Two Compartment with Lids 32 fl. oz., 50 pcs
current price $9.98
$0.40/ea

Hefty Food Storage Containers Two Compartment with Lids 32 fl. oz., 50 pcs

4.6869 out of 5 stars
4.6869 out of 5 Stars. 297 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Ziploc Brand Gallon & Quart Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 166 ct., $15.98, $0.10/ea

Ziploc Brand Gallon & Quart Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 166 ct.
Sponsored
current price $15.98
$0.10/ea

Ziploc Brand Gallon & Quart Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 166 ct.

4.8072 out of 5 stars
4.8072 out of 5 Stars. 4471 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct., $12.88, $2.15/ea

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.
current price $12.88
$2.15/ea

Scrub Daddy Sponges, Multiple Colors, 6 ct.

4.7688 out of 5 stars
4.7688 out of 5 Stars. 770 reviews
Available for Shipping

Hefty Ultra Strong Kitchen Drawstring Trash Bags, Fabuloso Scent 13 gal., 130 ct., $19.98, $0.15/ea

Hefty Ultra Strong Kitchen Drawstring Trash Bags, Fabuloso Scent 13 gal., 130 ct.
current price $19.98
$0.15/ea

Hefty Ultra Strong Kitchen Drawstring Trash Bags, Fabuloso Scent 13 gal., 130 ct.

4.6407 out of 5 stars
4.6407 out of 5 Stars. 1734 reviews
Available for Shipping

Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color, $19.48

Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
Pastel Blue, variant on Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
Pastel Pink, variant on Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
Yellow, variant on Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
Red, variant on Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
current price $19.48

Artstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color

4.54 out of 5 stars
4.54 out of 5 Stars. 50 reviews
Available for Shipping

Glade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98

Glade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills
current price Now $16.78, Was $16.98
From $16.78
$0.20 off

Glade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills

4.652 out of 5 stars
4.652 out of 5 Stars. 227 reviews
Available for Shipping or Pickup

Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color, $10.48, $0.12/ea

Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
Silver, variant on Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
Yellow, variant on Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
Black and Gold Glitter, variant on Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
Pastel Pink, variant on Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
current price $10.48
$0.12/ea

Artstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color

4.7429 out of 5 stars
4.7429 out of 5 Stars. 70 reviews
Available for Shipping

Tableluxe Premium Disposable Gold Colored Plastic Cutlery, 180 ct., $12.78, $0.07/ea

Tableluxe Premium Disposable Gold Colored Plastic Cutlery, 180 ct.
current price $12.78
$0.07/ea

Tableluxe Premium Disposable Gold Colored Plastic Cutlery, 180 ct.

3.6667 out of 5 stars
3.6667 out of 5 Stars. 3 reviews
Available for Shipping

Tableluxe Premium Gold Rimmed Clear Plastic Tumbler, 9 fl. oz, 48 ct., $6.98, $0.15/ea

Tableluxe Premium Gold Rimmed Clear Plastic Tumbler, 9 fl. oz, 48 ct.
current price $6.98
$0.15/ea

Tableluxe Premium Gold Rimmed Clear Plastic Tumbler, 9 fl. oz, 48 ct.

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 3 reviews
Available for Shipping

Tableluxe Premium Disposable Round White with Gold Trim Plastic Plates, 7" & 10", 48 ct., $16.48, $0.34/ea

Tableluxe Premium Disposable Round White with Gold Trim Plastic Plates, 7" & 10", 48 ct.
current price $16.48
$0.34/ea

Tableluxe Premium Disposable Round White with Gold Trim Plastic Plates, 7" & 10", 48 ct.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color, $10.98, $0.05/ea

Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
Yellow, variant on Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
Red, variant on Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
Navy Blue, variant on Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
Cobalt Blue, variant on Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
current price $10.98
$0.05/ea

Artstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color

4.8684 out of 5 stars
4.8684 out of 5 Stars. 38 reviews
Available for Shipping

Tableluxe Premium Disposable Gold Rimmed Clear Plastic Tumbler, 16 fl. oz., 48 ct., $11.48, $0.24/ea

Tableluxe Premium Disposable Gold Rimmed Clear Plastic Tumbler, 16 fl. oz., 48 ct.
current price $11.48
$0.24/ea

Tableluxe Premium Disposable Gold Rimmed Clear Plastic Tumbler, 16 fl. oz., 48 ct.

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Mrs. Meyers Multi-Surface Cleaner, Limited Edition, Falliday Scents, 16 fl. oz., 3 pk., $11.78, $0.25/foz

Mrs. Meyers Multi-Surface Cleaner, Limited Edition, Falliday Scents, 16 fl. oz., 3 pk.
current price $11.78
$0.25/foz

Mrs. Meyers Multi-Surface Cleaner, Limited Edition, Falliday Scents, 16 fl. oz., 3 pk.

4.9095 out of 5 stars
4.9095 out of 5 Stars. 475 reviews
Available for Shipping

Repurpose Compostable Cold Cups & Lids Set, 16 oz., 80 ct., $18.98, Was $22.38, $0.14/ea

Repurpose Compostable Cold Cups & Lids Set, 16 oz., 80 ct.
current price Now $18.98, Was $22.38
$0.14/ea
$3.40 off

Repurpose Compostable Cold Cups & Lids Set, 16 oz., 80 ct.

Available for Shipping

Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color, $10.48

Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
Pink, variant on Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
Navy, variant on Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
Yellow, variant on Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
Black, variant on Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
current price $10.48

Artstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 9 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct., $9.98, $0.12/ea

Member's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct.
current price $9.98
$0.12/ea

Member's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct.

4.8608 out of 5 stars
4.8608 out of 5 Stars. 2112 reviews
Available for Shipping or Pickup

Member's Mark Football Fun Party Paper Plates, 10", 85 ct., $9.98, $0.12/ea

Member's Mark Football Fun Party Paper Plates, 10", 85 ct.
current price $9.98
$0.12/ea

Member's Mark Football Fun Party Paper Plates, 10", 85 ct.

Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz., $11.98, $0.25/foz

Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.
current price $11.98
$0.25/foz

Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.

4.7261 out of 5 stars
4.7261 out of 5 Stars. 606 reviews
Available for Shipping

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. Each, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. Each
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. Each

4.7647 out of 5 stars
4.7647 out of 5 Stars. 34 reviews
Available for Shipping

Pinalen 2X Multipurpose Cleaner, Fresh Pine Scent, 304 oz., $12.48, $0.05/foz

Pinalen 2X Multipurpose Cleaner, Fresh Pine Scent, 304 oz.
current price $12.48
$0.05/foz

Pinalen 2X Multipurpose Cleaner, Fresh Pine Scent, 304 oz.

4.9333 out of 5 stars
4.9333 out of 5 Stars. 15 reviews
Available for Shipping

Repurpose Compostable Stemless Cups, 12 oz., 100 ct., $14.88, Was $17.98, $0.15/ea

Repurpose Compostable Stemless Cups, 12 oz., 100 ct.
current price Now $14.88, Was $17.98
$0.15/ea
$3.10 off

Repurpose Compostable Stemless Cups, 12 oz., 100 ct.

Available for Shipping

Vanity Fair Extra Absorbent 2-Ply White Paper Napkins, 6 pk., 504 ct., $13.87, $0.03/ea

Vanity Fair Extra Absorbent 2-Ply White Paper Napkins, 6 pk., 504 ct.
current price $13.87
$0.03/ea

Vanity Fair Extra Absorbent 2-Ply White Paper Napkins, 6 pk., 504 ct.

4.604 out of 5 stars
4.604 out of 5 Stars. 1664 reviews
Available for Shipping

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each, $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each
current price $7.91
From $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 15 reviews
Delivery as soon as 1 hour
Available for Shipping or Pickup

PaperChef 18" Pink Butcher Paper, 100 sq. ft., 2 pk., $13.48, $0.07/sft

PaperChef 18" Pink Butcher Paper, 100 sq. ft., 2 pk.
current price $13.48
$0.07/sft

PaperChef 18" Pink Butcher Paper, 100 sq. ft., 2 pk.

4.6667 out of 5 stars
4.6667 out of 5 Stars. 3 reviews
Available for Shipping

Repurpose Compostable Forks, Beige, 270 ct., $13.98, $0.05/ea

Repurpose Compostable Forks, Beige, 270 ct.
current price $13.98
$0.05/ea

Repurpose Compostable Forks, Beige, 270 ct.

Available for Shipping

Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Holiday Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.31/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Holiday Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
current price $9.98
$0.31/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Holiday Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.

Available for Shipping

Repurpose Compostable Cutlery, Beige, 270 ct., $13.98, $0.05/ea

Repurpose Compostable Cutlery, Beige, 270 ct.
current price $13.98
$0.05/ea

Repurpose Compostable Cutlery, Beige, 270 ct.

Available for Shipping

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Fall Night Long, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Fall Night Long, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Fall Night Long, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each

4.7755 out of 5 stars
4.7755 out of 5 Stars. 49 reviews
Available for Shipping

Lysol Air Sanitizer, White Linen and Simple Fresh, 3 ct., 36 oz., $16.98, $0.47/oz

Lysol Air Sanitizer, White Linen and Simple Fresh, 3 ct., 36 oz.
current price $16.98
$0.47/oz

Lysol Air Sanitizer, White Linen and Simple Fresh, 3 ct., 36 oz.

4.5833 out of 5 stars
4.5833 out of 5 Stars. 180 reviews
Out of stock

Party Essentials Napkin Roll Bag Set with Black Cutlery (4 - 25 ct. packs, 100 total), $24.48, $0.24/ea

Party Essentials Napkin Roll Bag Set with Black Cutlery (4 - 25 ct. packs, 100 total)
current price $24.48
$0.24/ea

Party Essentials Napkin Roll Bag Set with Black Cutlery (4 - 25 ct. packs, 100 total)

4.8507 out of 5 stars
4.8507 out of 5 Stars. 134 reviews
Out of stock

Frequently Asked Questions

How many disinfectant wipe canisters come in a typical Sam's Club bulk pack?

How should I store bulk paper towels and toilet paper to prevent damage?

What is the shelf life of liquid laundry detergents and disinfectant sprays?

Are fall party essentials available in bulk at Sam's Club?

About Fall Party and Household Essentials Near Me

Fall Household Essentials: Cleaning Supplies, Paper Goods & Seasonal Home Care

Prepare your home for crisp autumn weather, busy school routines, and holiday hosting with the Fall Household Essentials collection at Sam’s Club. As families spend more time indoors, keeping your living spaces clean, fresh, and fully stocked is essential. From heavy-duty disinfectant wipes and bulk paper towels to trash bags, and seasonal cleaning supplies, our selection delivers top national brands and Member’s Mark everyday reliability at member-exclusive wholesale values.

Featured Fall Household Categories

Discover high-volume home supplies designed to simplify everyday chores and seasonal deep cleaning:

Disinfecting, Surface Cleaning & More

Keep high-touch surfaces germ-free and dishware sparkling during fall cold-and-flu season.

Paper Products and Food Storage

Stock up on daily paper goods, meal-prep supplies, and laundry boosters for heavy autumn sweaters and blankets.

  • Bulk Paper Towels & Bath Tissue – High-sheet-count Member's Mark paper towel and toilet paper bundles engineered for maximum absorbency and strength.
  • Trash Bags, Foil & Storage Containers – Heavy-duty drawstring trash bags, Reynolds Wrap aluminum foil, and Ziploc freezer bags for autumn meal prep and holiday leftovers.

Fall Party Essentials: Serveware, Disposable Paper Goods & Hosting Prep

Host autumn tailgates, Halloween bashes, and festive Thanksgiving gatherings seamlessly with heavy-duty disposable party supplies and hosting essentials. Stocking up on high-volume tableware and food prep items eliminates hours of kitchen cleanup so you can spend more time enjoying your guests.

Why Buy Household Essentials at Sam’s Club?

Maintain a spotless, organized home while maximizing your household budget.

  • Wholesale Bulk Packaging: Massive unit counts mean fewer last-minute trips to the store and a lower cost-per-use on daily necessities.
  • Member's Mark Guarantee: High-performance formulas and durable paper goods tested to meet or exceed national brand quality standards.
  • Effortless Club Shopping: Save time using Scan & Go in the club app or choose Free Curbside Pickup to load bulk supplies straight into your trunk.