Member's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates, Combo Pack 48 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- Includes 24 – 7.5" plates + 24 – 10.25" plates
- Disposable plates with a classic and elegant look
- Convenient as single-use plastic plates
- Plastic party plates are ideal for formal and informal events
- Stronger than plastic or foam party plates
- Pair them with Member's Mark Ultra Premium 3-Ply Napkins for your special event
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct. $13.98 $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.
Members also considered
Chinet Crystal Clear Plastic Dessert Plate, 7" 150 ct. $31.88 $0.21/ea
Sponsored$3188current price $31.88$0.21/eaChinet Crystal Clear Plastic Dessert Plate, 7" 150 ct.
24814.9 out of 5 Stars. 2481 reviews4.9 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clear Plastic Plates, 9" 45 ct. $15.78 $0.35/ea
$1578current price $15.78$0.35/eaMember's Mark Clear Plastic Plates, 9" 45 ct.
11314.756 out of 5 Stars. 1131 reviews4.756 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Plates, 6.25" 90 ct. $15.78 $0.18/ea
$1578current price $15.78$0.18/eaMember's Mark Clear Plastic Plates, 6.25" 90 ct.
11984.773 out of 5 Stars. 1198 reviews4.773 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct. $21.68 $0.13/ea
Sponsored$2168current price $21.68$0.13/eaChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct.
89304.6684 out of 5 Stars. 8930 reviews4.6684 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165534.7943 out of 5 Stars. 16553 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278464.8293 out of 5 Stars. 27846 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct. $18.68 $0.08/ea
$1868current price $18.68$0.08/eaChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct.
72374.5602 out of 5 Stars. 7237 reviews4.5602 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct. $19.98 $0.20/ea
$1998current price $19.98$0.20/eaChinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct.
45684.7947 out of 5 Stars. 4568 reviews4.7947 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct. $19.98 $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106284.8478 out of 5 Stars. 10628 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct. $16.98 $0.05/ea
$1698current price $16.98$0.05/eaMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
76354.8246 out of 5 Stars. 7635 reviews4.8246 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Start your party off right by providing Member's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates Combo Pack to all your guests. These premium heavyweight plastic plates can be used indoors or outdoors for all sorts of occasions and events. For easy cleanup, the fancy disposable plates can be tossed in the garbage after your backyard cookout, picnic, office work party, birthday party or road trip with your family. No muss, no fuss.
An Aesthetic That Everyone Will Love
The premium plastic plates from Member's Mark aren't just another boring dinner plate. The plates are an understated white color but incorporate an elegant ringed design to make them look similar to the fine China in your kitchen. Guests will be impressed by the look and feel of these heavyweight plastic plates. Ideal for both informal and formal events, you'll never run out of reasons to bring out these plastic party plates. Goes great along side our Member's Mark Ultra Premium 3-Ply Napkins, for your special occasion.
Strong, Durable Plastic Plates
Your guests will love these premium plastic plates due to their strength and ability to hold even large amounts of food. The Member's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates perform better than foam or paper plates when piled high with Thanksgiving dinner, barbeque fare, birthday cakes and more. This pack of 48 white plastic plates is sure to stand up to your next party and can sit on hand for the next time guests show up at your door.
Are These Clear Plastic Plates Reusable?
The Member's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates offer the best of both worlds. If you don't want to deal with the extra work of scrubbing the plates, recycle them or toss them in the garbage. If you prefer to reuse them, be sure to handwash them before drying and storing them for another party. Either way, they are the perfect option for entertaining family and friends at any kind of celebration or event.
Are Member's Mark Premium Plastic Plate Recyclable?
These plates are constructed of #6 plastic and are recyclable where facilities exist (may not exist in all areas).
Specifications
- Includes 24 – 7.5" plates + 24 – 10.25" plates
- Sturdy, premium strength plastic for high performance
- Ideal for both informal events and elevated entertaining
- Includes two convenient sizes: entrée and salad/ dessert plates
- Handwash to reuse
- #6 Recyclable where facilities exist; they may not exist in your area
- BPA-free, kosher certified
- Made in the USA
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 875 reviews
Verified Purchase
Best plates for entertaining
Perfect for entertaining guest without using your real China and a lot classier than paper plates. Guest will want to wash them, When for penny’s just throw them away!
Verified Purchase
Looks like fine china.
We’re RVers & had Thanksgiving dinner in our park with 20+ people at our table. Dinner was elegant with a look of fine china, but very easy clean-up. Worked really well with traditional turkey dinner, gravy and all!
Verified Purchase
Excellent Plastic heavyweight plates looked real!
This is the second time I used these plates for a wedding first for my son's wedding and now for my daughter's beautiful!!! I would have rated a 10. So happy!!!!
Items you may like
Hefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct. $19.98 $0.10/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.10/eaHefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct.
33394.7341 out of 5 Stars. 3339 reviews4.7341 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct. $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct.
454.7111 out of 5 Stars. 45 reviews4.7111 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct.
21124.8608 out of 5 Stars. 2112 reviews4.8608 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct.
894.8427 out of 5 Stars. 89 reviews4.8427 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct. $8.98 $0.11/ea
$898current price $8.98$0.11/eaArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct.
304.4667 out of 5 Stars. 30 reviews4.4667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color $10.48 $0.21/ea
$1048current price $10.48$0.21/eaArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Birthday Paper Plates and Napkins Kit, 285 ct. $19.48 $0.07/ea
$1948current price $19.48$0.07/eaArtstyle Birthday Paper Plates and Napkins Kit, 285 ct.
255 out of 5 Stars. 25 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team $12.98 $0.15/ea
$1298current price $12.98$0.15/eaNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team
3874.8579 out of 5 Stars. 387 reviews4.8579 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color $10.48 $0.12/ea
$1048current price $10.48$0.12/eaArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
704.7429 out of 5 Stars. 70 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping