Baby Health & Safety

Prices may vary in club and online
Sort by|

Hyland's Kids Cold & Cough Day & Night, Grape Flavor, 4 fl. oz., 3 pk. $16.37 $1.36/foz

Hyland's Kids Cold & Cough Day & Night, Grape Flavor, 4 fl. oz., 3 pk.
Sponsored
current price $16.37
$1.36/foz

Hyland's Kids Cold & Cough Day & Night, Grape Flavor, 4 fl. oz., 3 pk.

4.6863 out of 5 stars
4.6863 out of 5 Stars. 51 reviews
Available for Pickup or Delivery

Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.

Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
Sponsored
Members-only price

Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.

4.4803 out of 5 stars
4.4803 out of 5 Stars. 2436 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct. $10.78 $0.04/ea

Member's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct.
current price $10.78
$0.04/ea

Member's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct.

4.6737 out of 5 stars
4.6737 out of 5 Stars. 380 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Member's Mark Children's Cetirizine Hydrochloride All Day Allergy Oral Solution, Grape Flavored, 8 fl. oz., 2 pk. $7.98

Member's Mark Children's Cetirizine Hydrochloride All Day Allergy Oral Solution, Grape Flavored, 8 fl. oz., 2 pk.
current price $7.98

Member's Mark Children's Cetirizine Hydrochloride All Day Allergy Oral Solution, Grape Flavored, 8 fl. oz., 2 pk.

4.7193 out of 5 stars
4.7193 out of 5 Stars. 114 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Children's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk. $26.78 $2.23/foz

Children's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk.
Sponsored
current price $26.78
$2.23/foz

Children's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk.

4.7981 out of 5 stars
4.7981 out of 5 Stars. 213 reviews
Available for Shipping

Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz

Sam's Cash Offer
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
Sponsored
current price $24.48
$0.14/foz
Earn $15 Sam's Cash
when you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.
Ends Oct 27

Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.

4.5188 out of 5 stars
4.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Aquaphor Advanced Therapy Healing Ointment Dual Pack $16.97

Aquaphor Advanced Therapy Healing Ointment Dual Pack
current price $16.97

Aquaphor Advanced Therapy Healing Ointment Dual Pack

4.7361 out of 5 stars
4.7361 out of 5 Stars. 72 reviews
Available for Shipping

Culturelle Kids Purely Probiotics Chewable Tablets, 60 ct. $26.98 $0.45/ea

Culturelle Kids Purely Probiotics Chewable Tablets, 60 ct.
Sponsored
current price $26.98
$0.45/ea

Culturelle Kids Purely Probiotics Chewable Tablets, 60 ct.

4.5796 out of 5 stars
4.5796 out of 5 Stars. 383 reviews
Available for Shipping

Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz

Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
current price $13.98
$0.14/foz

Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.

4.7448 out of 5 stars
4.7448 out of 5 Stars. 478 reviews
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Desitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk. $18.48 $1.28/oz

Desitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.
current price $18.48
$1.28/oz

Desitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.

4.7799 out of 5 stars
4.7799 out of 5 Stars. 4956 reviews
Available for Shipping

Aveeno Baby 2-in-1 Wash and Shampoo, 18 fl. oz., 2 pk.

Aveeno Baby 2-in-1 Wash and Shampoo, 18 fl. oz., 2 pk.
Members-only price

Aveeno Baby 2-in-1 Wash and Shampoo, 18 fl. oz., 2 pk.

4.8073 out of 5 stars
4.8073 out of 5 Stars. 2860 reviews
Available for Shipping

Johnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.

Johnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only price

Johnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.

4.5492 out of 5 stars
4.5492 out of 5 Stars. 712 reviews
Available for Shipping

BeeKeeper's Naturals Kid's Propolis Throat Soothing Pops, 30 ct. $14.98

BeeKeeper's Naturals Kid's Propolis Throat Soothing Pops, 30 ct.
current price $14.98

BeeKeeper's Naturals Kid's Propolis Throat Soothing Pops, 30 ct.

4.3099 out of 5 stars
4.3099 out of 5 Stars. 71 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Children's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz

Children's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.
current price $12.98
$1.08/foz

Children's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.

4.8144 out of 5 stars
4.8144 out of 5 Stars. 1595 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Contours Oasis 4-in-1 Comfort Cushion Baby Bath Tub

Contours Oasis 4-in-1 Comfort Cushion Baby Bath Tub
Members-only price

Contours Oasis 4-in-1 Comfort Cushion Baby Bath Tub

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews
Available for Shipping

Johnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.

Johnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.
Members-only price

Johnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.

3.68 out of 5 stars
3.68 out of 5 Stars. 2706 reviews
Available for Shipping

Regalo Easy Step Baby Gate, 29" - 34" or 35" - 38.5"

Regalo Easy Step Baby Gate, 29" - 34" or 35" - 38.5"
Members-only price

Regalo Easy Step Baby Gate, 29" - 34" or 35" - 38.5"

4.3428 out of 5 stars
4.3428 out of 5 Stars. 1161 reviews
Available for Shipping

Aveeno Baby Calming Comfort Bath Wash 18 fl. oz., 2 pk.

Aveeno Baby Calming Comfort Bath Wash 18 fl. oz., 2 pk.
Members-only price

Aveeno Baby Calming Comfort Bath Wash 18 fl. oz., 2 pk.

4.8641 out of 5 stars
4.8641 out of 5 Stars. 1111 reviews
Available for Shipping

Aveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.

Aveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.
Members-only price

Aveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.

4.8294 out of 5 stars
4.8294 out of 5 Stars. 1852 reviews
Available for Shipping

OLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct. $17.98 Was $19.88 $0.11/ea

OLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct.
current price Now $17.98, Was $19.88
$0.11/ea
$1.90 off

OLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct.

4.5858 out of 5 stars
4.5858 out of 5 Stars. 857 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Aveeno Baby Eczema Therapy Moisturizing Cream, 2 pk.

Aveeno Baby Eczema Therapy Moisturizing Cream, 2 pk.
Members-only price

Aveeno Baby Eczema Therapy Moisturizing Cream, 2 pk.

4.7806 out of 5 stars
4.7806 out of 5 Stars. 1062 reviews
Available for Shipping

Bliss Baby Bath Bundle, 2-in-1 Shampoo + Body Wash & Lotion, 8 fl. oz., 2 pk. $22.98 $1.44/foz

Bliss Baby Bath Bundle, 2-in-1 Shampoo + Body Wash & Lotion, 8 fl. oz., 2 pk.
current price $22.98
$1.44/foz

Bliss Baby Bath Bundle, 2-in-1 Shampoo + Body Wash & Lotion, 8 fl. oz., 2 pk.

4.875 out of 5 stars
4.875 out of 5 Stars. 16 reviews
Available for Shipping

Safety 1st Instapop Dome Playard, Choose Your Color

Safety 1st Instapop Dome Playard, Choose Your Color
Teal, variant on Safety 1st Instapop Dome Playard, Choose Your Color
Grey, variant on Safety 1st Instapop Dome Playard, Choose Your Color
Members-only price

Safety 1st Instapop Dome Playard, Choose Your Color

4.6667 out of 5 stars
4.6667 out of 5 Stars. 30 reviews
Available for Shipping

Owlet Dream Smart Bundle, Includes Dream Sock Monitor, Camera, and Travel Case

Owlet Dream Smart Bundle, Includes Dream Sock Monitor, Camera, and Travel Case
Members-only price

Owlet Dream Smart Bundle, Includes Dream Sock Monitor, Camera, and Travel Case

4.5593 out of 5 stars
4.5593 out of 5 Stars. 236 reviews
Available for Shipping

Crane Drop Ultrasonic Cool Mist Humidifier $39.98

Crane Drop Ultrasonic Cool Mist Humidifier
current price $39.98

Crane Drop Ultrasonic Cool Mist Humidifier

4.5282 out of 5 stars
4.5282 out of 5 Stars. 248 reviews
Available for Shipping

Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color

Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Black, variant on Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Platinum, variant on Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
White, variant on Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Members-only price

Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color

4.2441 out of 5 stars
4.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews
Available for Shipping

Culturelle Kids Purely Probiotics Packets 60 ct. $27.84 $0.46/ea

Culturelle Kids Purely Probiotics Packets 60 ct.
current price $27.84
$0.46/ea

Culturelle Kids Purely Probiotics Packets 60 ct.

4.1802 out of 5 stars
4.1802 out of 5 Stars. 3834 reviews
Available for Shipping

Children's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz

Children's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
current price $12.98
$1.08/foz

Children's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.

4.8112 out of 5 stars
4.8112 out of 5 Stars. 985 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Tiny Teethers Designs, Signature Silicone Baby Beaded Pacifier Clip Teether, Marble and Rose, 2 pk. $15.98 $7.99/ea

Tiny Teethers Designs, Signature Silicone Baby Beaded Pacifier Clip Teether, Marble and Rose, 2 pk.
Lt. Gray & Marble, variant on Tiny Teethers Designs, Signature Silicone Baby Beaded Pacifier Clip Teether, Marble and Rose, 2 pk.
Marble & Rose, variant on Tiny Teethers Designs, Signature Silicone Baby Beaded Pacifier Clip Teether, Marble and Rose, 2 pk.
Lt. Gray & Pale Blue, variant on Tiny Teethers Designs, Signature Silicone Baby Beaded Pacifier Clip Teether, Marble and Rose, 2 pk.
current price $15.98
$7.99/ea

Tiny Teethers Designs, Signature Silicone Baby Beaded Pacifier Clip Teether, Marble and Rose, 2 pk.

4.25 out of 5 stars
4.25 out of 5 Stars. 4 reviews
Available for Shipping

Regalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard

Regalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
Members-only price

Regalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 782 reviews
Available for Shipping

Flintstones Chewable Kids Multivitamin + Extra Iron, Chewable Tablets, 210 ct.

Flintstones Chewable Kids Multivitamin + Extra Iron, Chewable Tablets, 210 ct.
Members-only price

Flintstones Chewable Kids Multivitamin + Extra Iron, Chewable Tablets, 210 ct.

4.2179 out of 5 stars
4.2179 out of 5 Stars. 179 reviews
Available for Shipping

Safety 1st Secure-to-Explore Adhesive Locks, 12 locks, White

Safety 1st Secure-to-Explore Adhesive Locks, 12 locks, White
Members-only price

Safety 1st Secure-to-Explore Adhesive Locks, 12 locks, White

3.6667 out of 5 stars
3.6667 out of 5 Stars. 12 reviews
Available for Shipping

Regalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"

Regalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"
Members-only price

Regalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"

4.1626 out of 5 stars
4.1626 out of 5 Stars. 652 reviews
Available for Shipping

Safety 1st Stay Clean Tabletop Cool Mist Humidifier

Safety 1st Stay Clean Tabletop Cool Mist Humidifier
Members-only price

Safety 1st Stay Clean Tabletop Cool Mist Humidifier

4.192 out of 5 stars
4.192 out of 5 Stars. 125 reviews
Available for Shipping

Safety 1st Smart Humidifier, Natural with White

Safety 1st Smart Humidifier, Natural with White
Members-only price

Safety 1st Smart Humidifier, Natural with White

4.3986 out of 5 stars
4.3986 out of 5 Stars. 138 reviews
Available for Shipping

Genexa Kids' Pain & Fever Acetaminophen Liquid, Cherry, 4 fl. oz., 2 pk. $12.98 $1.62/foz

Genexa Kids' Pain & Fever Acetaminophen Liquid, Cherry, 4 fl. oz., 2 pk.
current price $12.98
$1.62/foz

Genexa Kids' Pain & Fever Acetaminophen Liquid, Cherry, 4 fl. oz., 2 pk.

4.6829 out of 5 stars
4.6829 out of 5 Stars. 3160 reviews
Available for Shipping

Bliss Baby Mineral Lotion & Stick, SPF 50, Sunscreen Set $23.98 $6.66/oz

Bliss Baby Mineral Lotion & Stick, SPF 50, Sunscreen Set
current price $23.98
$6.66/oz

Bliss Baby Mineral Lotion & Stick, SPF 50, Sunscreen Set

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 18 reviews
Available for Shipping

Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color $15.98

Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color
Yellow Elephant, variant on Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color
Rose Flower, variant on Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color
Blue Flower, variant on Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color
Green Elephant, variant on Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color
current price $15.98

Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color

4.125 out of 5 stars
4.125 out of 5 Stars. 16 reviews
Available for Shipping

Safety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White

Safety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
White 2Pk, variant on Safety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
White, variant on Safety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
Members-only price

Safety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White

4.1173 out of 5 stars
4.1173 out of 5 Stars. 179 reviews
Available for Shipping

Regalo 8-Panel Super Wide 2-in-1 Baby Gate and Play Yard

Regalo 8-Panel Super Wide 2-in-1 Baby Gate and Play Yard
Members-only price

Regalo 8-Panel Super Wide 2-in-1 Baby Gate and Play Yard

Available for Shipping

Regalo Easy Step Black Safety Gate

Regalo Easy Step Black Safety Gate
Members-only price

Regalo Easy Step Black Safety Gate

Available for Shipping

Regalo 6-Panel Super Wide 2-in-1 Baby Gate and Play Yard

Regalo 6-Panel Super Wide 2-in-1 Baby Gate and Play Yard
Members-only price

Regalo 6-Panel Super Wide 2-in-1 Baby Gate and Play Yard

Available for Shipping

Regalo WideSpan Extra Wide Baby Gate, 29" - 56"

Regalo WideSpan Extra Wide Baby Gate, 29" - 56"
Members-only price

Regalo WideSpan Extra Wide Baby Gate, 29" - 56"

4.25 out of 5 stars
4.25 out of 5 Stars. 364 reviews
Out of stock

Diaper Genie Complete Gift Set Diaper Pail, 8 Refill Bags, 1 Carbon Filter, 1 Year Supply

Diaper Genie Complete Gift Set Diaper Pail, 8 Refill Bags, 1 Carbon Filter, 1 Year Supply
Members-only price

Diaper Genie Complete Gift Set Diaper Pail, 8 Refill Bags, 1 Carbon Filter, 1 Year Supply

4.4375 out of 5 stars
4.4375 out of 5 Stars. 64 reviews
Out of stock

Ingenuity Stairway 48W Series Safety Gate

Ingenuity Stairway 48W Series Safety Gate
Members-only price

Ingenuity Stairway 48W Series Safety Gate

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 10 reviews
Out of stock

About Baby Health & Safety Supplies

Baby Health & Childproofing

As children learn to crawl parents must safeguard areas of the home with baby health supplies and baby safety supplies. Safety gates in a variety of sizes allow you to block areas of your home and keep your children in one secure area. Sam’s Club offers a unique range of gates ranging in size and design. You can select Summer Infant, Playfence, Dream Baby, and Cardinal Gates in simple designs or elegant wood features to compliment any decor. Extra tall decorative safety gates can also be selected as your children learn how to walk and become even more mobile.

Baby Monitors

Keeping your eye on a sleeping baby is now easier today than decades past. Baby monitors have reached a new level of convenience allowing parents to watch children with hand-held devices or through applications on their phone. Brands including ClearVu, Veridian, Summer Infant, Digital Baby, Levana, and Lorex are all available through Sam’s Club at affordable prices. In a simple flip of a switch you can take comfort in the clear image of your child and finally gain peace of mind while they sleep.

Baby Care Products

Ensuring baby is healthy and safe can also require many daily products ranging from diaper cream to gentle body washes. Sam’s Club stocks all of the top brands from Johnson’s to Dreft to Destin so you can complete your shopping in one step. Gentle soaps from Aveeno along with complete health care kits and thermometers are also available for purchase.

Shop at Sam’s Club today for the products you need to protect and care for the little ones in your life.