Member’s Mark Whole Boneless Pork Loin, Vacuum Pack, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Whole pork loin raised with no added preservatives, hormones or steroids
- Packaged in a vacuum pack
- Always fresh, never frozen
- Perfect cut of meat for a roast with seasonings and vegetables
- 24g protein per serving
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz., $11.28, $3.76/lb

Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.


Members also considered
Member’s Mark Whole Bone In Pork Loin Back Ribs, Vacuum Pack, priced per pound, $24.36, $3.48/lb
$2436current price $24.36avg. price$3.48/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Bone In Pork Loin Back Ribs, Vacuum Pack, priced per pound
57554.6615 out of 5 Stars. 5755 reviews4.6615 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound, $15.08, $2.98/lb
$1508current price $15.08avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound
22394.7267 out of 5 Stars. 2239 reviews4.7267 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound, $22.30, $2.48/lb
$2230current price $22.30avg. price$2.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound
28894.7182 out of 5 Stars. 2889 reviews4.7182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Whole Bone-In Pork Spare Ribs, Vacuum Pack, priced per pound, $29.06, $2.98/lb
$2906current price $29.06avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Whole Bone-In Pork Spare Ribs, Vacuum Pack, priced per pound
27854.5939 out of 5 Stars. 2785 reviews4.5939 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound, $9.60, $2.98/lb
$960current price $9.60avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound
65564.7193 out of 5 Stars. 6556 reviews4.7193 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Country Style Pork Ribs, priced per pound, $23.84, $3.87/lb
$2384current price $23.84avg. price$3.87/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Country Style Pork Ribs, priced per pound
21324.5633 out of 5 Stars. 2132 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound, $24.73, $3.97/lb
$2473current price $24.73avg. price$3.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound
7984.5652 out of 5 Stars. 798 reviews4.5652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Boneless Pork Loins, Case, priced per pound, $112.62, $2.34/lb
$11262current price $112.62avg. price$2.34/lbFinal cost by weightWhole Boneless Pork Loins, Case, priced per pound
1164.7241 out of 5 Stars. 116 reviews4.7241 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Bone-In Pork Shoulder Blade Steaks, Tray, priced per pound, $20.28, $3.87/lb
$2028current price $20.28avg. price$3.87/lbFinal cost by weightMember’s Mark Bone-In Pork Shoulder Blade Steaks, Tray, priced per pound
17114.7002 out of 5 Stars. 1711 reviews4.7002 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Premium Cut for Versatile Cooking
Our Member’s Mark Whole Boneless Pork Loin, Vacuum Pack, priced per pound is a lean and tender cut sourced from the pig's upper back, spanning from the leg joint to the shoulder. This versatile meat is ideal for creating flavorful roasts when paired with seasonings and vegetables, making it a centerpiece for any meal with 24g of protein per serving.
Whether brined, marinated, or simply seasoned, this pork loin offers endless possibilities for creating delicious meals. With proper preparation and cooking techniques, this cut ensures a moist and tender dining experience every time.
Cooking Instructions
To ensure a succulent dish, brine or season the pork loin before cooking. A simple brine can be made with one tablespoon of salt per cup of liquid, combined with vinegar, sugar, or other flavorings. Seal the pork loin in a bag with the brine and refrigerate for a few hours or up to 24 hours.
Thaw & Prep: Thaw completely if frozen, then pat the loin very dry. Season generously on all sides with salt, pepper, and your preferred herbs/spices.
Sear (Optional, but Recommended): For a golden crust, sear the loin in an oven-safe pan over medium-high heat with a little oil for 2-3 minutes per side.
Roast: Transfer the loin to a preheated oven at 350°F (175°C). Roast for approximately 20-25 minutes per pound, or until internal temperature is reached.
Check Doneness: Cook until the internal temperature reaches 145°F (63°C) when measured at the thickest part (away from any bone). Overcooking will dry out the loin.
Rest & Slice: Remove from oven, cover loosely with foil, and let rest for 10-15 minutes before slicing against the grain.
Meal Idea - Honey-Glazed Pork Loin with Roasted Green Beans (Serves 6-8)
Prep Time: ~15-20 minutes / Cook Time: ~45-75 minutes (depends on loin size)
Ingredients
- 2-3 lbs. Member's Mark Whole Boneless Pork Loin
- For Glaze: 1/4 cup honey, 2 tbsp vinegar, 1 tbsp Dijon mustard, pinch cayenne
- For Pork: Salt, pepper, 1 tbsp butter, 1 tbsp cooking oil
- For Green Beans: 1 lb. fresh green beans, 1 tbsp olive oil, salt, pepper
Directions
1. Prep & Sear Pork: Preheat oven to 400°F (200°C). Pat pork dry, season with salt/pepper. Heat butter/oil in oven-safe skillet; sear pork until browned on all sides.
2. Prep Green Beans & Roast: On a separate baking sheet, toss green beans with olive oil, salt, and pepper. Place pork skillet and green bean sheet in oven. Roast pork until 140°F (60°C) and green beans are tender-crisp (approx. 40-60 mins depending on loin size).
3. Make & Glaze: While pork roasts, mix honey, vinegar, mustard, and cayenne for glaze. Remove pork, stir glaze into skillet on stovetop over medium-high until sizzling. Return pork to skillet, spoon glaze over repeatedly to coat.
4. Rest & Serve: Transfer pork to platter, pour remaining glaze, and rest 5 mins (until 145-150°F / 63-66°C). Slice and serve warm with roasted green beans.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced Per Pound
Ingredients: Pork.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerated or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 591 reviews
Verified Purchase
Great on the smoker!
These pork loins were fresh! Great quality meat for an affordable price. I smoked them on the pellet smoker and got rave reviews from the party guests!
Verified Purchase
These tenderloins are a fantastic value!
These tenderloins are a fantastic value! I buy them, bring home and then take a sharp butcher knife and cut either into boneless chops or in chunks for a smaller portioned tenderloin roast. A tenderloin of this size will make approximately 8 meals for our family of 4.
Verified Purchase
Makes more than one meal
Smoked it, cut it up in individual servings, put in freezer for 4 hours on a cookie sheet then packaged in vacuum seal bags and put back in the freezer.
Items you may like
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Uncured Boneless Quarter Sliced Ham, priced per pound, $15.18, $4.67/lb
$1518current price $15.18avg. price$4.67/lbFinal cost by weightMember's Mark Uncured Boneless Quarter Sliced Ham, priced per pound
25654.5088 out of 5 Stars. 2565 reviews4.5088 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless Uncured Carver Ham, Priced Per Pound, $10.84, $2.97/lb
$1084current price $10.84avg. price$2.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless Uncured Carver Ham, Priced Per Pound
3114.5 out of 5 Stars. 311 reviews4.5 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPork Spare Ribs, Case, priced per pound, $125.95, $2.84/lb
$12595current price $125.95avg. price$2.84/lbFinal cost by weightPork Spare Ribs, Case, priced per pound
4394.7175 out of 5 Stars. 439 reviews4.7175 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryV&V Supremo Pork Chorizo 2 lbs. 10 oz., 3 pk., $9.48, $3.62/lb
$948current price $9.48$3.62/lbV&V Supremo Pork Chorizo 2 lbs. 10 oz., 3 pk.
3794.7546 out of 5 Stars. 379 reviews4.7546 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245324.8632 out of 5 Stars. 24532 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242123.811 out of 5 Stars. 24212 reviews3.811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs., $6.58, $0.04/oz
$658current price $6.58$0.04/ozMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs.
71944.8065 out of 5 Stars. 7194 reviews4.8065 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Whole Boneless Pork Loin Roast, Case, priced per pound, $145.30, $2.38/lb
$14530current price $145.30avg. price$2.38/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Boneless Pork Loin Roast, Case, priced per pound
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Mild Italian Pork Sausage, priced per pound, $10.43, $2.98/lb
$1043current price $10.43avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Mild Italian Pork Sausage, priced per pound
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping