Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- The #1 against stains and odors
- Twice the size of regular PODS for a better clean
- Works in all types of machines and all kinds of water, hot or cold, hard or soft
- A powerful Tide clean, even in cold water
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea

Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.


Members also considered
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct., $24.98, $0.38/ea
Sponsored$2498current price $24.98$0.38/eaTide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10794.4847 out of 5 Stars. 1079 reviews4.4847 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct., $29.98, $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138774.8182 out of 5 Stars. 13877 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Hygienic Clean Power PODS Laundry Detergent Pacs, Original, 72 ct.
104.7 out of 5 Stars. 10 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaTide Power PODs Downy Soft Boosters Laundry Detergent Pacs, April Fresh, 72 ct.
2244.6652 out of 5 Stars. 224 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct., $19.48, $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22544.5346 out of 5 Stars. 2254 reviews4.5346 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131624.7462 out of 5 Stars. 13162 reviews4.7462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz., $30.58, $0.14/oz
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct., $29.88, $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
102494.8469 out of 5 Stars. 10249 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
There are two things that let you know your clothes are clean: they look good, and they smell good. Now, you can get the confidence of both benefits in one laundry detergent with Tide Power PODS Ultra Oxi with Odor Eliminators.
It's the perfect solution for busy families who do a lot of laundry, and want results they can trust every time. No matter how big or how dirty, one Tide Power PODS with OXI Odor Eliminators does the work of two regular Tide laundry PODS to get the job done right the first time. No pretreating, no scrubbing, no last-ditch laundry hacks, just a true Tide clean.
But it's about more than fighting stains and odors. Tide Power PODS Ultra OXI Odor is designed to make your life easier. Since Tide Power PODS Ultra OXI bring cleaning and odor-fighting together in one, you get drop-in-and-walk-away convenience with a trusted Tide clean every time. Place the Tide PODS in your empty washing machine drum, then add your clothes, and get the certainty of knowing you'll get that clean in any machine, even in cold water, even if you don't normally use an HE detergent. That's not only better for your sense of clean, it's also better for your energy bill, the planet, and your wallet.
Get the power and the confidence of a Tide detergent clean every time with Tide Power PODS + Ultra OXI with Odor Eliminators Laundry Detergent Pacs.
Specifications
- For visible and invisible dirt
- Removes stains and odors without pretreating or scrubbing
- Convenient pre-measured pods
- Quantity: 72 power pods = 144 base pods
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 911 reviews
Verified Purchase
VERY PLEASED
WHAT A DIFFERENCE!!! The fresh, cleanly smelling on our clothes!! Just pure cleanliness, not soap smelly.
Hello Carla! Thank you for your great review! We are so happy to hear that our Tide Power PODS Plus Ultra OXI with Odor Eliminators Laundry Detergent Pacs has been a positive experience for you! We would love to hear more about what you enjoyed most! Thank you for choosing Tide! Have a nice day!
Verified Purchase
HUGE Pods
These laundry pods are HUGE and really stand out compared to others I’ve used. You can tell they’re packed with cleaning power. They do an excellent job getting my laundry clean—even tougher loads come out looking fresh and spotless. What I love most is the scent they leave behind. It’s clean, fresh, and lingers just enough without being overpowering. My clothes smell wonderful straight out of the wash and even days later. Overall, a great product that delivers on both cleaning performance and scent. I’ll definitely keep using them.
Verified Purchase
Better version
I like this version of Tide better than the original that I had been using. It doesn't take as many pods to wash a load of laundry unless it's extra dirty (not normal for a couple in their 60s). The laundry smells and looks cleaner also.
Items you may like
Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62364.8212 out of 5 Stars. 6236 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz., $19.98, $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62184.834 out of 5 Stars. 6218 reviews4.834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz., $17.98
Sponsored$1798current price $17.98ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
23614.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews4.6565 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz., $15.98, $0.08/foz
$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50614.6789 out of 5 Stars. 5061 reviews4.6789 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz., $14.41, Was $15.98, $0.07/foz
Now$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33774.6689 out of 5 Stars. 3377 reviews4.6689 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz., $23.38, $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46574.6485 out of 5 Stars. 4657 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct., $24.98, $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84614.853 out of 5 Stars. 8461 reviews4.853 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz., $24.46, $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz., $19.98, $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping