Royal DG110 Shipping/Postal Scale, 110 lb. Capacity

Highlights
- Weight capacity is 110 pounds
- Wired remote with digital display
- Compact size is smaller than a sheet of paper
- Weigh items from small envelopes to heavy boxes
Simpli-Magic Rolling Utility Cart on Wheels, Heavy Duty with Ergonomic Handle, 600-Pound Capacity, Large Size: 40” x 17” x 33” $89.98

Simpli-Magic Rolling Utility Cart on Wheels, Heavy Duty with Ergonomic Handle, 600-Pound Capacity, Large Size: 40” x 17” x 33”


Members who viewed this also viewed
Ziploc Brand Quart Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 216 ct. $14.78 $0.07/ea
Sponsored$1478current price $14.78$0.07/eaZiploc Brand Quart Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 216 ct.
14404.7451 out of 5 Stars. 1440 reviews4.7451 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEscali 157SD Arti Glass Digital Scale, Choose Color $21.98
$2198current price $21.98Escali 157SD Arti Glass Digital Scale, Choose Color
264.5385 out of 5 Stars. 26 reviews4.5385 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Rolling Utility Cart on Wheels, Heavy Duty with Ergonomic Handle, 600-Pound Capacity, Large Size: 40” x 17” x 33” $89.98
$8998current price $89.98Simpli-Magic Rolling Utility Cart on Wheels, Heavy Duty with Ergonomic Handle, 600-Pound Capacity, Large Size: 40” x 17” x 33”
104.5 out of 5 Stars. 10 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGeneral 1000 watt Commercial Microwave with Digital Touchpad Control (GEW1000E)
SponsoredSee price in cart$9 offGeneral 1000 watt Commercial Microwave with Digital Touchpad Control (GEW1000E)
224.1364 out of 5 Stars. 22 reviews4.1364 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEscali R115 Rondo Stainless Steel Digital Scale $26.98
$2698current price $26.98Escali R115 Rondo Stainless Steel Digital Scale
304.6667 out of 5 Stars. 30 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23104.8524 out of 5 Stars. 2310 reviews4.8524 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 24-Piece Glass Food Storage Set By Glasslock $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark 24-Piece Glass Food Storage Set By Glasslock
108364.6441 out of 5 Stars. 10836 reviews4.6441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box $13.98 $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162734.7715 out of 5 Stars. 16273 reviews4.7715 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLOFT Crew Neck Tee & Pant PJ Set $17.98
$1798current price $17.98LOFT Crew Neck Tee & Pant PJ Set
324.8438 out of 5 Stars. 32 reviews4.8438 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScotch Cushion Wrap, 12" x 240', 240 sq. ft., 1 Roll/Pack $15.98
$1598current price $15.98Scotch Cushion Wrap, 12" x 240', 240 sq. ft., 1 Roll/Pack
21604.787 out of 5 Stars. 2160 reviews4.787 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDyson V8 Cyclone Cordless Vacuum with Anti-Tangle Brush $399.00
$39900current price $399.00Dyson V8 Cyclone Cordless Vacuum with Anti-Tangle Brush
1094.3028 out of 5 Stars. 109 reviews4.3028 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSamsung Galaxy Book4 15.6" FHD Laptop | Intel Core 7 | 16GB RAM | 512GB SSD $899.00
$89900current price $899.00Samsung Galaxy Book4 15.6" FHD Laptop | Intel Core 7 | 16GB RAM | 512GB SSD
584.6897 out of 5 Stars. 58 reviews4.6897 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Half Gallon Freezer Storage Bags, Expandable Bottom, Grip ’n Seal Technology, 160 ct. $15.98 $0.10/ea
$1598current price $15.98$0.10/eaZiploc Brand Half Gallon Freezer Storage Bags, Expandable Bottom, Grip ’n Seal Technology, 160 ct.
25564.9358 out of 5 Stars. 2556 reviews4.9358 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi TV Mounting Service, Mount Not Included $79.99
$7999current price $79.99Options from $79.99 – $134.99Angi TV Mounting Service, Mount Not Included
41744.3816 out of 5 Stars. 4174 reviews4.3816 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz. $5.98 Was $6.28 $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
38014.82 out of 5 Stars. 3801 reviews4.82 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The Royal DG110 Shipping/Postal Scale with a wired remote is the only scale you'll ever need. Even though the DG110 is designed to be a compact desktop scale, it has a capacity to weigh items up to 110 pounds. You can weigh just about anything from a standard envelope or place the scale on the floor to weigh that large shipping box. The Hold function allows the weight to stay displayed on the remote for 10-15 seconds in order to view the weight of oversized items. The rugged construction and stainless-steel weighing platform will stand the test of time.
Premium technical features
The wired remote has a detachable coiled cord which allows the remote to be placed up to 36” away from the scale’s base. The LED digital display gives a bright, clear read-out. The weight is displayed in either pounds or metric. Choose pounds and ounces, ounces only, kilograms or grams.
Automatic energy saver function
The unit will turn off in 2 minutes of inactivity to extend the battery life.
Tare function
Allows you to weigh only the items that are in a container. Simply place the empty container on the scale. Press the Tare button after the empty container weight is registered and wait for the scale to reset to “0.0”. Place the item in its container on the scale. Intuitive software automatically subtracts the weight of the container and displays the correct weight of the item only. This Tare weight will remain in memory until it is reset back to zero.
Compact size
The scale base takes less desk space than an 8.5" x 11" sheet of paper! The DG110 is portable and can operate with 4 AAA batteries, which are supplied with the unit. The DG110 can also be powered by a 5v connection using the 7’ USB cable included with your purchase.
Specifications
- The Royal DG110 shipping/postal scale has a weight capacity of 110 pounds
- Weights are in pound, ounces, grams and Kilograms
- The rugged construction will stand the test of time
- Stainless steel weighing platform
- All metal constructed base
- Weigh items from envelopes to heavy boxes
- Included is a wired remote with a 36” detachable cord
- Bright, clear 2.5” LED display
- Displays weights in either pounds and ounces, ounces only, kilograms or grams
- Hold function will display the weight for 10-15 seconds in order to view the weight of oversized items
- Tare feature displays only the weight of the item inside a container or box
- Scale size is 6.7" x 7.9"" x 1.5"
- Remote size is 4" x 1.9"" x 1.5"
- Dual powered; use either 4 AAA batteries or the USB 5v sink cord (both included)
- Energy saving auto shut-off
- Postal rate chart included, updates available online
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 83 reviews
Verified Purchase
Great Deal!
Bought this for the remote readout function which is perfect for bulky items. Such a good deal, I went back for another, but Both store and online is sold out! I don't expect to replace at this price again!
Verified Purchase
Hard core & professional!
This thing wouldn't die it wasn't working quite right but it had served a long life & we needed to replace it... I THINK my original one was going on 5 or 6 years old. We used it daily, as a kitchen scale, for our small in home business, for business & personal mailings small & LARGE. We didn't over use & abuse it but it did it's fare share of hard work. :-) I went ahead & spent the $3 for the 3 yr warranty because I value this company & didn't mind spending $3 on the off chance I got a dud. ;-)
Hello GodsSavingGrace, we really appreciate the trust you put on Royal. For us it means a lot, and we are happy to read you are satisfied afterwards. Thanks for sharing your review. Royal Support Team
Verified Purchase
A tool that I cannot do without now.
The scale is proving to be indispensable. With this new tool, my little business is much easier to weight and provide accurate postage. Thanks!
Popular products
Member's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940664.8416 out of 5 Stars. 194066 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245744.8631 out of 5 Stars. 24574 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173934.8553 out of 5 Stars. 17393 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222584.7307 out of 5 Stars. 22258 reviews4.7307 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128974.7744 out of 5 Stars. 12897 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery