Purina Kit & Kaboodle Original Adult Dry Cat Food, 38 lbs.

Highlights
- Blend of chicken, liver, turkey and ocean fish flavors offers a taste cats love
- 4 fun crunchy shapes for variety cats can’t get enough of
- 100 percent complete and balanced nutrition for adult cats
- Essential vitamins and minerals help support overall health
Purina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans, $42.98, $0.13/oz

Purina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans


Members who viewed this also viewed
Meow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs., $25.48, $0.80/lb
Sponsored$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100624.7714 out of 5 Stars. 10062 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs., $25.98, $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs.
21434.7695 out of 5 Stars. 2143 reviews4.7695 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina, Cat Chow, Chicken Indoor Adult Dry Cat Food, Hairball and Healthy Weight, 25 lbs., $25.98, $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow, Chicken Indoor Adult Dry Cat Food, Hairball and Healthy Weight, 25 lbs.
62844.8165 out of 5 Stars. 6284 reviews4.8165 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans, $42.98, $0.13/oz
Sponsored$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor, $38.74, $0.27/oz
$3874current price $38.74$0.27/ozOptions from $38.74 – $40.26Purina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor
9034.7398 out of 5 Stars. 903 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Extreme Clump Multi Cat Clumping Litter with Febreze Freshness, 42 lbs., $21.98, $0.52/lb
$2198current price $21.98$0.52/lbFresh Step Extreme Clump Multi Cat Clumping Litter with Febreze Freshness, 42 lbs.
118594.725 out of 5 Stars. 11859 reviews4.725 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Tidy Cats Litter, Natural Clay Product With Deodorizing System, 52 lb. Bag, $12.67, $0.24/lb
$1267current price $12.67$0.24/lbPurina Tidy Cats Litter, Natural Clay Product With Deodorizing System, 52 lb. Bag
24534.5593 out of 5 Stars. 2453 reviews4.5593 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVIZIO 100" Class Quantum Series QLED Smart TV, QuickFit™, $1,498.00
$1,49800current price $1,498.00VIZIO 100" Class Quantum Series QLED Smart TV, QuickFit™
3584.5251 out of 5 Stars. 358 reviews4.5251 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk., $14.96, $0.83/ea
$1496current price $14.96$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk.
109944.7052 out of 5 Stars. 10994 reviews4.7052 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeoCell Grassfed Collagen Peptides + Vitamin C & Biotin Caplets, 360 ct., $17.98, $0.05/ea
$1798current price $17.98$0.05/eaNeoCell Grassfed Collagen Peptides + Vitamin C & Biotin Caplets, 360 ct.
15504.5923 out of 5 Stars. 1550 reviews4.5923 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step, Simply Unscented Multi Cat Clumping Litter, 42 lbs., $21.98, $0.52/lb
$2198current price $21.98$0.52/lbFresh Step, Simply Unscented Multi Cat Clumping Litter, 42 lbs.
38224.6214 out of 5 Stars. 3822 reviews4.6214 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound, $19.52, $3.48/lb
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25874.5802 out of 5 Stars. 2587 reviews4.5802 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Feed your friendly feline a taste she loves when filling her bowl with Purina Kit & Kaboodle Original adult dry cat food. This tasty blend of four delicious flavors — chicken, liver, turkey and ocean fish — offers 100 percent complete and balanced nutrition designed especially for adult cats, all with a taste she craves throughout the day. With no room for bowl boredom, this nutritious blend offers a variety of shapes — four to be exact — to couple with its cat-thrilling combination of palate-pleasing goodness. Give yourself peace of mind knowing your furry friend is gaining the daily nourishment she needs while also making mealtime an adventure when you supply her with this adult cat food kibble. It really is the whole kit and kaboodle. Stop the comparison shopping; when you order Kit & Kaboodle Original, you're providing your pet with a Purina cat food that's backed by over 90 years of research and innovation from a brand you can trust.
Ingredients:
Ground Yellow Corn, Corn Gluten Meal, Soybean Meal, Meat, and Bone Meal, Animal Fat Preserved With Mixed-Tocopherols, Chicken By-Product Meal, Animal Liver Flavor, Phosphoric Acid, Salt, Choline Chloride, Turkey By-Product Meal, Ocean Fish Meal, Taurine, Calcium Carbonate, Potassium Chloride, MINERALS [Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Manganese Sulfate, Copper Sulfate, Calcium Iodate, Sodium Selenite], VITAMINS [Vitamin E Supplement, Niacin (Vitamin B-3), Vitamin A Supplement, Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Vitamin B-12 Supplement, Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Vitamin D-3 Supplement, Folic Acid (Vitamin B-9), Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Biotin (Vitamin B-7)], DL-Methionine, Red 40, Yellow 5, Blue 2. J451320
Nutritional Analysis:
Crude Protein (Min)…28.0%, Crude Fat (Min)…11.0%, Crude Fiber (Max)…3.0%, Moisture (Max)…12.0%, Linoleic Acid (Min)…1.2%, Arachidonic Acid (Min)…0.02%, Selenium (Se) (Min)…0.3 mg/kg, Vitamin E (Min)…80 IU/kg, Taurine (Min)…0.12%
Feeding Guide:
Feed 1/2 the indicated amount twice a day. Or you can fill the bowl with the entire amount every morning. Some cats will eat more or less, depending on their age, weight, and size. Feed to maintain ideal body condition. Provide adequate fresh water in a clean container daily. For your pet's health, see your veterinarian regularly.
Specifications
- Blend of chicken, liver, turkey and ocean fish flavors
- Four fun crunchy shapes
- Complete and balanced nutrition for adult cats
- Essential vitamins and minerals
- Crunchy cat kibble helps promote clean teeth
- Meets industry standards for quality and safety
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,146 reviews
Verified Purchase
Open buffet
When you feed all the cats in the neighborhood because their owners are irresponsible idiots, you need to have a lot of food on hand. This should last a couple of weeks hopefully
Verified Purchase
Giving This Four Meows
What a great bargain! I feed a colony of feral cats and they love this cat food. They all come running, when they see my car. I took several pounds out of the bag for my indoor cat. She loves it, too.
Verified Purchase
MY SEMI-FERAL CATS LOVE IT
We feed originally feral cats which, after eight years, let us love and pet them. I prefer to buy whichever brand is cheapest because we feed five cats. But they prefer Kit & Kaboodle, so this is what I buy. And by purchasing it at Sam's, I get a huge bag at a great price.
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527624.6059 out of 5 Stars. 52762 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88284.8367 out of 5 Stars. 8828 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742744.6653 out of 5 Stars. 74274 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk., $22.78, Was $33.48, $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
29994.7683 out of 5 Stars. 2999 reviews4.7683 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173534.8551 out of 5 Stars. 17353 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping