Dual Digital Princeton Eurostyle Air Bed

Highlights
Member's Mark 13" Eurotop Hybrid Mattress $399.00

Member's Mark 13" Eurotop Hybrid Mattress


Popular products
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10874.7314 out of 5 Stars. 1087 reviews4.7314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Old fashioned beds often resist natural body contours, producing pressure points in some areas and no support in others. American Sleep Collection Digital Sleep mattresses conform to the body, contouring to personal shape and evenly distributing body weight for minimum pressure points and restful rejuvenating sleep. At the touch of a button, you can customize the correct support to fit your personal preference, from extra firm to feather soft.
This is essential for couples because people of different sizes and weights have different sleep support needs. Couples agree that they cannot always agree on one ideal sleep surface. With American Sleep Collection Digital Sleep systems, couples never have to compromise. As well as personalized comfort at the touch of a the American Sleep Collection Dual Digital Sleep 4 EuroStyle Air Bed features Premium Damask finely quilted to promote durability and luxury.
While adjustable with the digital controllers, the Hi-Tech Continuous Quilt design provides an overall firmer feel than pillowtop models while reducing surface tension to provide the most enjoyable and restorative night’s sleep. Hypoallergenic Luxury Loft fiber and Super Soft foam enhance the contouring air flotation support. Exclusive anatomic support layer provides five separately designed zones for head to toe comfort. Advanced Edge Support system is engineered to offer the largest possible sleep surface. And last but not least, the proprietary moisture barrier design protects mattress and allows for cleaning of the sleep system interior.
A high performance pump features four-function operation, and digital sleep controls are user friendly with an easy to read LED digital readout. Digital readings are incredibly accurate and are actually relative to scientific measurement. The mm/Hg (millimeters of Mercury) scientific measurement readout is also used by scientists worldwide for mapping pressure points on sleep surfaces. Multi-directional box baffle design chambers are designed for maximum air flow in all directions to help provide full body support and enhance comfort. Pneumatic Power Edge Support evenly supports the body regardless of inflation level and allows sleeping in the center of dual models.
A steel reinforced kink-free air deployment hose incorporates barrel Twist-n'-Lock inflator connectors that are easy to use and help maintain air pressure. And last but not least, our quality assured mattresses, pumps and air chambers are put through an extensive battery of quality control tests checking overall construction, with direct focus on all connections to ensure long trouble free use.
Note: Foundation is not included; available as option only at time of mattress purchase.
Specifications
- _x000D_
- Premium Damask finely quilted in the EuroStyle tradition to promote durability and luxury_x000D_
- Hi-Tech Continuous Quilt design provides an overall firmer feel than pillowtop models while reducing surface tension to augment contouring air suspension support_x000D_
- Comfort layers of hypoallergenic Luxury Loft fiber fill and Super Soft foam enhance the contouring air flotation support_x000D_
- Moisture barrier backing on pillow top is cleanable and protects internal components for long trouble-free life. _x000D_
- Anatomic support layer with 8 U.S. patents and 26 international patents and is an F.D.A. registered medical device that optimizes support physics and provides 5 separately designed zones for head to toe comfort_x000D_
- Ultra-Form Advanced Edge Support system is engineered to offer the largest possible sleep surface while providing comfortable support_x000D_
- Proprietary sling rail system, reinforced with memory weave accord fabric, has been engineered to maintain cosmetics and integrity of the mattress_x000D_
- Griptite™ non-slip bottom ensures proper stability whether at home in a high fashion bedroom, on the road in your RV or at sea on your houseboat or yacht_x000D_
- Digital Sleep mm/Hg (millimeters of Mercury) readout is the scientific measurement used for used for measuring blood pressure as well as by scientists worldwide for mapping pressure points on sleep surfaces_x000D_
- Dual top of the line 4-function ergonomic controls include Soft and Firm manual settings at the touch of a button as well as Sleep Memory and Bed Made Ready auto fill modes that are only available as premium upgrade on competitive models_x000D_
- Digital sleep emerald LED (Light Emitting Diode) allows you to clearly see a read-out of the firmness level you have selected even in a darkened room. _x000D_
- Digital sleep hand controls offer 50 scientifically accurate comfort set points. _x000D_
- Convenient wired remote control cannot get lost. _x000D_
- American Sleep Collection pneumatic compressors facilitate inflation of digital sleep and provide a broad spectrum of adjustability. _x000D_
- Original Euro design of the digital sleep chamber provides a full 6"" of air suspension for pressure reduced sleep_x000D_
- Vulcanized virgin latex with antimicrobial cotton reinforced cover is thick and durable. _x000D_
- Dual side ""I"" beam is actually two layers of canvas with two layers of rubber bonded together joining the top and bottom of the air chamber; where the ""I"" beam meets either the top or bottom, the canvas/latex layer flairs out each way offering heavy duty holding power for years of durable use. _x000D_
- Multi-directional box baffle design chambers are designed for maximum air flow in all directions. _x000D_
- Digital sleep suspension chambers feature Pneumatic Power Edge Support to evenly support the body regardless of inflation level for the ultimate in comfort; this design also allows sleeping in the center of the dual models. _x000D_
- Steel reinforced kink-free air deployment hose. _x000D_
- Exclusive Cam-Lock inflator connector is an easy to use connector that locks in place to prevent accidental disconnect during use and maintains air pressure in chambers when disconnected from pump. _x000D_
- Quality assured mattresses, pumps and air chambers are put through an extensive battery of quality control tests checking overall construction, with special attention given to all connections to ensure long trouble free use_x000D_
_x000D_ Member returns require an attached receipt for verification upon pickup, delivery or return. No refunds will be issued until returned merchandise is received by Specialty Sleep Services. Shipping fees are non-refundable. For return information contact Specialty Sleep Services 9:00 a.m. - 5:00 p.m. MST by phone at toll free 1-866-879-1994, or via e-mail at info@SpecialtySleepServices.com. The estimated delivery time will be approximately 10 business days from the time of order._x000D_
RETURN POLICY: DO NOT RETURN THIS MERCHANDISE TO A CLUB LOCATION. To ensure you receive a total refund for your American Sleep Collection purchase, you will need to contact Specialty Sleep Services at 1-866-879-1994 or info@specialtysleepservices.com to make arrangements for the product to be picked up for return.
Warnings and disclaimers
WARNING - California Proposition 65
WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 118 reviews
Verified Purchase
Best bed ever so far
We've had this bed around a month. Shipped quickly. Rep from mfr even called us with an update and to offer assitance. We did put a 2" memory foam topper on it as she me suggest. We both are getting better sleep than ever. I usedto have issues with my arms going to sleep. This bed must spread out the pressure when I have my arm under my head. They rarely go to sleep anymore. One thing we did notice is that it sleeps cooler... good in the Summer and just something to adjust to in winter.
Verified Purchase
Good value for the money
Great value when you compare to a sleep number system. Love the ability to set each side with the number that is most comfortable for each person. I had a pillow top, have been having back issues- this was a good solution for our King bed. Offers levels of firmness but eggcrate topper gives the soft support for joints. Couple of suggestions: the company was great about calling before and after delivery. Make sure you get the website information and watch the assembly video. Paper instructions were very poor.
Verified Purchase
New even better than…
Lights out great purchase. Quality and value. Our 1st digital air mattress from Sams lasted 10 years. Wireless control, quiet pump, firmer frame make the new even better than the old. Manufacturers called twice to check on things— very invested in customer satisfaction.
Top sellers
Dr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
Sponsored$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69204.7712 out of 5 Stars. 6920 reviews4.7712 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98104.689 out of 5 Stars. 9810 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk. $13.98 $0.30/oz
Sponsored$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54364.7011 out of 5 Stars. 5436 reviews4.7011 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
121114.563 out of 5 Stars. 12111 reviews4.563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120174.832 out of 5 Stars. 12017 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk. $5.78
$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
131074.6561 out of 5 Stars. 13107 reviews4.6561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk. $6.28 Was $7.28 $1.57/ea
Instant Savings
Now$628current price Now $6.28, Was $7.28$7.28$1.57/ea$1 offEnds Dec 31Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
186974.8858 out of 5 Stars. 18697 reviews4.8858 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLarge Cantaloupe, 1 ct. $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93944.012 out of 5 Stars. 9394 reviews4.012 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69604.7102 out of 5 Stars. 6960 reviews4.7102 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk. $5.97 $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78934.8034 out of 5 Stars. 7893 reviews4.8034 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk. $7.18 $0.20/oz
$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59544.675 out of 5 Stars. 5954 reviews4.675 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz. $5.54 $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73984.8635 out of 5 Stars. 7398 reviews4.8635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs. $6.58 $0.04/oz
$658current price $6.58$0.04/ozMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs.
72064.8063 out of 5 Stars. 7206 reviews4.8063 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping