Pomegranate, 4 ct.

Highlights
- Pomegranate fruit contains high levels of vitamin C and potassium
- Low in calories and an excellent source of fiber
- Said to aid with the prevention of cancer and heart disease
- Great tasting fruit that you can add to salads
Bartlett Pears, 4 lbs., $7.25, $1.81/lb

Bartlett Pears, 4 lbs.


Members also considered
Spice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs., $11.47, $3.82/lb
Sponsored$1147current price $11.47$3.82/lbSpice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs.
24454.38 out of 5 Stars. 2445 reviews4.38 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs., $4.67, $1.56/lb
$467current price $4.67$1.56/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35354.6413 out of 5 Stars. 3535 reviews4.6413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLarge Cantaloupe, 1 ct., $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93734.0127 out of 5 Stars. 9373 reviews4.0127 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz., $10.83, $0.18/foz
$1083current price $10.83$0.18/fozMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.
103064.7608 out of 5 Stars. 10306 reviews4.7608 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs., $4.92, $2.46/lb
$492current price $4.92$2.46/lbTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs.
33794.5463 out of 5 Stars. 3379 reviews4.5463 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole White Mushrooms 24 oz., $4.36, $0.18/oz
$436current price $4.36$0.18/ozWhole White Mushrooms 24 oz.
55144.7543 out of 5 Stars. 5514 reviews4.7543 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems, $44.48, $1.11/ea
$4448current price $44.48$1.11/eaMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems
4374.5789 out of 5 Stars. 437 reviews4.5789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety, $146.57, $1.02/ea
$14657current price $146.57$1.02/eaMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety
184.3889 out of 5 Stars. 18 reviews4.3889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches, $128.67, $12.87/ea
$12867current price $128.67$12.87/eaMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches
2244.4643 out of 5 Stars. 224 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches, $58.88, $19.63/ea
$5888current price $58.88$19.63/eaMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches
1014.396 out of 5 Stars. 101 reviews4.396 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity, $152.24, $76.12/ea
$15224current price $152.24$76.12/eaMore options from $150.58Member's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity
144.7143 out of 5 Stars. 14 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety, $124.77, $12.48/ea
$12477current price $124.77$12.48/eaMore options from $119.88Member's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety
1674.3533 out of 5 Stars. 167 reviews4.3533 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Aside from their incredible health benefits, pomegranates have a uniquely delicious flavor. They're a bit sweet and a bit tangy, making them a perfect snack or addition to your favorite recipes. Plus, they have a beautiful, jewel-like appearance that adds a touch of elegance and color to any dish. So, not only are they good for you, but they're also a delightful treat for your taste buds and a feast for your eyes.
How Do I Eat These Little Gems?
Eating pomegranates can be a fun and interactive experience. To enjoy them, simply cut the fruit in half and gently pry out the juicy seeds, called arils. You can eat them as they are or use them as a garnish for salads, yogurt, oatmeal, or even cocktails. Pomegranate juice is also a popular choice for those who want to enjoy the flavor and benefits without the seeds. Just remember that they can be a bit messy, so be prepared with a napkin and enjoy.
Where Can I Get Pomegranates?
These pomegranates (4 ct.) are a great way to start incorporating this fabulous fruit into your diet. They're available at Sam’s Club, and you can trust that you're getting a high-quality, natural source of nutrition when you choose our pomegranates. So, why not give them a try and experience the tangy taste and health benefits for yourself.
Get Creative with Pomegranates
There are countless ways to enjoy pomegranates and reap their benefits. Here are a few ideas to get you started:
- Make a pomegranate smoothie with yogurt, honey, and ice.
- Use pomegranate seeds as a topping for your favorite dessert.
- Create a colorful and nutritious salad with spinach, walnuts, feta cheese, and pomegranate seeds.
- Whip up a batch of pomegranate-glazed chicken or pork for a delicious and healthy dinner.
- Infuse your water or iced tea with pomegranate seeds for a refreshing and flavorful drink.
With their wonderful tangy taste and numerous health benefits, pomegranates are a fantastic addition to your diet. Give them a try today and discover the many ways you can enjoy this superfood.
Specifications
- No refrigeration required
- Quantity: 4 ct.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 267 reviews
Verified Purchase
Feeling is believing
These were great. Very ripe and sweet
Verified Purchase
Great
Great
Verified Purchase
Very sweet
Very good quality
Popular products in this category
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound, $10.88, $5.28/lb
$1088current price $10.88avg. price$5.28/lbFinal cost by weightMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound
14764.4817 out of 5 Stars. 1476 reviews4.4817 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound, $10.30, $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
SponsoredMembers-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound, $14.25, $4.44/lb
$1425current price $14.25avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound
20414.0167 out of 5 Stars. 2041 reviews4.0167 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938304.8417 out of 5 Stars. 193830 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery