Natural Vitality CALM® Raspberry-Lemon Drink Mix, 20 oz.
Shipping

Highlights
Natural Vitality® MAXCALM10™ Vegan Capsules, 150 ct., $27.98, $0.19/ea

Natural Vitality® MAXCALM10™ Vegan Capsules, 150 ct.


Members also considered
Member’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk., $6.98, $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct., $12.98, $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32634.7331 out of 5 Stars. 3263 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10784.7616 out of 5 Stars. 1078 reviews4.7616 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41774.7958 out of 5 Stars. 4177 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct., $13.86, $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct., $13.38, $0.06/ea
$1338current price $13.38$0.06/eaVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct.
45744.6163 out of 5 Stars. 4574 reviews4.6163 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct., $21.48, $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
60854.7992 out of 5 Stars. 6085 reviews4.7992 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
WINNER – 2025 Product of the Year!◇
Natural Vitality CALM® Magnesium Citrate Raspberry-Lemon Powder was voted the #1 Product of the Year by consumers!◇± As your go-to solution for getting highly absorbable daily magnesium, each serving of this relaxing drink mix has a refreshing raspberry-lemon flavor and helps replenish your body’s magnesium levels.*
Watch It Fizz & Bubble to Life
This refreshing, effervescent drink mix delivers fast-acting support to help you feel the power of calm and work it into your day.* Once combined with warm water, this drink mix fizzes and bubbles to life, transforming the citric acid, magnesium carbonate, and water into a highly absorbable Ionic Magnesium Citrate.† A soothing cup of Natural Vitality CALM® is as much fun to make as it is to sip.
Natural Vitality, the #1 Magnesium Powder Brand**
Since 1982, Natural Vitality has been a trusted leader in magnesium supplementation, and Natural Vitality CALM® is the #1 Magnesium Powder Brand.** Discover the soothing power of magnesium with this delicious raspberry-lemon flavored CALM drink mix.*
◇Winner VMS category. Survey of 40,000 people by Kantar.
*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
**In all time periods Nielsen xAOC L13W, L26W, and L52W ending 10/05/24.
±Created from Citric Acid and Magnesium Carbonate.
†Compared to Magnesium Oxide.
Specifications
- EASY TO PREPARE: Start with a half teaspoon (1g) daily and gradually increase to 2 teaspoons (4g) per day as needed. Place the powder in a glass or mug, add water, let it fizz, then stir until dissolved and you’re one cup away from a calm experience.
- FAMILY SIZE: 4+ month supply of great tasting stress relief.
- MULTI-AWARD WINNER: 2018 Better Nutrition Best of Supplements Award, 2017 VR Vity Award, 2016 Clean Eating Clean Choice Award, 2015 DL Supplement Award, 2015 TFL Essentials Award to name a few
*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. These products are not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease.
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 189 reviews
Verified Purchase
Everything's gonna be alright
Magnesium helps aid emotional stability in my student. It also has brought me regular digestive elimination. (thereby producing cheerfulness, if not elation). I had to work on effective dosing and began with 1/4 teaspoon before each meal. I've worked up to nearly 3/4 teaspoon which produces the desired outflow.
Verified Purchase
Calm down your restless and cramping legs!
A chiropractor explained to me that our bodies need calcium, for our muscles to contract; we need magnesium for our muscles to relax. Calm is a very bio-available form of magnesium, so it's benefits begin immediately. Magnesium STOPS Restless Leg Syndrome and muscles cramps! Finally, I get to sleep! Magnesium is vital to our health. We love New Vitality Calm Magnesium.
Verified Purchase
Great product at a great price
This is a great product , recommended to my wife by her pain management specialist , to help reduce stress , and help her sleep . She got me to start taking it with her and it helps me relax and sleep also . We found the large container for a great price at Sam's .
Other popular items in Ultimate Self-Care Essentials
Cottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
Sponsored$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126444.5105 out of 5 Stars. 12644 reviews4.5105 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color, $16.98, $8.49/ea
$1698current price $16.98$8.49/eaOptions from $16.98 – $18.98NIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color
8434.2408 out of 5 Stars. 843 reviews4.2408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct., $17.98, Was $19.88, $0.16/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.16/ea$1.9 offOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct.
20944.3276 out of 5 Stars. 2094 reviews4.3276 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Timed-Release Melatonin Tablets, 10 mg, 300 ct., $9.98, $0.04/ea
$998current price $9.98$0.04/eaMember's Mark Timed-Release Melatonin Tablets, 10 mg, 300 ct.
18764.5816 out of 5 Stars. 1876 reviews4.5816 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk., $44.48, $8.72/foz
$4448current price $44.48$8.72/fozNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk.
46734.648 out of 5 Stars. 4673 reviews4.648 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingK18 Leave-in Molecular Repair Hair Mask, 1.7 fl. oz., $39.92, Was $49.98
Now$3992current price Now $39.92, Was $49.98$49.98$10.06 offK18 Leave-in Molecular Repair Hair Mask, 1.7 fl. oz.
153.9333 out of 5 Stars. 15 reviews3.9333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937864.8417 out of 5 Stars. 193786 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69834.5834 out of 5 Stars. 6983 reviews4.5834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping