Member's Mark Hydrocortisone 1% Anti-Itch Cream, 2 oz., 4 pk.
Shipping

Highlights
Product is FSA & HSA eligible.
Shop more FSA & HSA eligible products HERE
- Compare to Cortizone 10 Plus Maximum Strength active ingredient
- Four 2-oz (56g) tubes, Total 8 oz (224g) of Maximum Strength Hydrocortisone 1% Plus Anti-Itch Cream
- Temporarily relieves itching associated with minor skin irritations, inflammation, and rashes
- Active ingredient: Hydrocortisone 1%
- When used as directed, this anti-itch cream can last for hours
Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk. $19.98

Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk.
Members also considered
BAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct. $12.98 $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11624.7823 out of 5 Stars. 1162 reviews4.7823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeosporin Original First Aid Antibiotic Ointment 1 oz. tube + two .5 oz. tubes, 3 pk. $13.82 $6.91/oz
$1382current price $13.82$6.91/ozNeosporin Original First Aid Antibiotic Ointment 1 oz. tube + two .5 oz. tubes, 3 pk.
10044.7719 out of 5 Stars. 1004 reviews4.7719 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sterile Alcohol Swabs, 70% Isopropyl Alcohol, 800 ct. $6.12 Was $7.98 $0.01/ea
Now$612current price Now $6.12, Was $7.98$7.98$0.01/ea$1.86 offMember's Mark Sterile Alcohol Swabs, 70% Isopropyl Alcohol, 800 ct.
10024.7585 out of 5 Stars. 1002 reviews4.7585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBe Smart Get Prepared First Aid Kit OSHA/ANSI, 351 ct. $28.52
$2852current price $28.52Be Smart Get Prepared First Aid Kit OSHA/ANSI, 351 ct.
5474.6947 out of 5 Stars. 547 reviews4.6947 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Hydrogen Peroxide 32 fl. oz, 2 pk. $1.98 $0.03/foz
$198current price $1.98$0.03/fozMember's Mark Hydrogen Peroxide 32 fl. oz, 2 pk.
26774.8256 out of 5 Stars. 2677 reviews4.8256 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Epsom Salt, 7 lbs., 2 pk. $9.98 $0.71/lb
$998current price $9.98$0.71/lbMember's Mark Epsom Salt, 7 lbs., 2 pk.
13504.8511 out of 5 Stars. 1350 reviews4.8511 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPreparation H Hemorrhoid Symptom Treatment Ointment, 2 oz., 2 pk. $17.38 $4.34/oz
$1738current price $17.38$4.34/ozPreparation H Hemorrhoid Symptom Treatment Ointment, 2 oz., 2 pk.
1544.6623 out of 5 Stars. 154 reviews4.6623 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz. $23.88 $1.49/foz
$2388current price $23.88$1.49/fozBlue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz.
8334.6435 out of 5 Stars. 833 reviews4.6435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPreparation H Hemorrhoid Wipes with Witch Hazel, 180 ct. $15.18 $0.40/sft
$1518current price $15.18$0.40/sftPreparation H Hemorrhoid Wipes with Witch Hazel, 180 ct.
8334.7383 out of 5 Stars. 833 reviews4.7383 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeosporin + Lidocaine Pain Relief Triple Antibiotic Ointment, 1 oz +(2).5oz. $17.48 $8.74/ea
$1748current price $17.48$8.74/eaNeosporin + Lidocaine Pain Relief Triple Antibiotic Ointment, 1 oz +(2).5oz.
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Maximum Strength Hydrocortisone 1% Plus Anti-Itch Cream
Don't let skin irritations interfere with your daily activities. Member’s Mark™ Maximum Strength Hydrocortisone 1% Plus Anti-Itch Cream is a potent topical cream that combats itch swiftly, providing moisturizing relief. This package includes four 2-oz tubes, totaling 8 oz of the cream. It's formulated to temporarily soothe and alleviate itching associated with minor skin irritations, inflammation, and rashes from various sources such as eczema, psoriasis, poison ivy, oak, sumac, insect bites, detergents, jewelry, cosmetics, soaps, and seborrheic dermatitis. It's also effective in relieving external genital, feminine, and anal itching.
Enriched with Healing Ingredients
This anti-itch cream is infused with 10 healing moisturizers, aloe, and vitamins A, D, and E. These ingredients work together to moisturize while soothing bothersome itching, providing maximum strength relief. When used as directed, the relief from this anti-itch cream can last for hours, helping you to continue your day without discomfort.
Doctor Recommended Active Ingredient
Member’s Mark Maximum Strength Hydrocortisone 1% Plus Anti-Itch Cream contains hydrocortisone 1%, a highly recommended anti-itch active ingredient by U.S. physicians. This information is according to a survey conducted by an independent market research firm. This potent anti-itch medicine will help you fight itch fast and provide soothing comfort when you need it most.
Fast and Powerful Itch Relief
Uncomfortable and unpleasant skin irritations and rashes can be a thing of the past with this powerful anti-itch cream. It delivers fast, potent itch relief for up to 10 hours when used as directed, allowing you to focus on your day without the distraction of persistent itching.
Specifications
- Use Instructions: For adults and children aged 2 and above, the medication should be applied to the affected area a maximum of three to four times per day. However, the medication is not recommended for children under the age of 2, and consultation with a doctor is advised. For cases of external anal and genital itching in adults, the affected area should first be cleaned with a mild soap and warm water, rinsed thoroughly, and then gently patted or blotted dry. The medication can then be applied up to four times daily. For children under the age of 12, a doctor's advice should be sought before using the medication for these specific conditions.
- Purchase Includes: Four 2-oz (56g) tubes, Total 8 oz (224g)
- Shelf Life: N/A
- FSA/HSA Eligible: Yes
- Allergens + Warnings: The medication is strictly for external use and shouldn't be applied in the genital area if there's a vaginal discharge or for treating diaper rash without consulting a doctor. Care should be taken to avoid eye contact and to not exceed the recommended dosage unless a doctor advises otherwise. The medication shouldn't be inserted directly into the rectum using fingers, mechanical devices, or applicators. If the condition worsens, if there's rectal bleeding, or if symptoms persist for more than seven days or reappear within a few days, stop usage and consult a doctor. The use of other hydrocortisone products should not be initiated without a doctor's guidance. The medication should be kept out of children's reach and if ingested, immediate medical help or contact with a Poison Control Center is necessary.
- Ingredients: The active ingredient is Hydrocortisone at 1%. The inactive ingredients include aloe barbadensis leaf juice, aluminum sulfate, calcium acetate, cetearyl alcohol, cetyl alcohol, cholecalciferol, dextrin, glycerin, isopropyl palmitate, light mineral oil, maltodextrin, methylparaben, propylene glycol, propylparaben, purified water, retinyl palmitate, sodium cetearyl sulfate, sodium lauryl sulfate, tocopherol, white petrolatum, white wax, and zea mays (corn) oil.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 201 reviews
Verified Purchase
Wonderful Anti-Itch cream
My daughter, granddaughter and I all have a skin condition which produces an itchy rash. This is the only product we’ve found that stops the itching immediately and reduces the flair up. Other cortisone products haven’t helped. We LOVE Members Mark Hydrocortisone 1% Plus!
Verified Purchase
Hydo cream
love the box of few tube of cream
Verified Purchase
Hydrocortisone cream
Only thing I've found effective for heat rash
Other popular items in Over-the-Counter Medication
Advil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct. $11.28 $0.23/ea
Sponsored$1128current price $11.28$0.23/eaAdvil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct.
90954.7 out of 5 Stars. 9095 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Timed-Release Melatonin Tablets, 10 mg, 300 ct. $9.98 $0.04/ea
$998current price $9.98$0.04/eaMember's Mark Timed-Release Melatonin Tablets, 10 mg, 300 ct.
18764.5816 out of 5 Stars. 1876 reviews4.5816 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct. $13.98 $0.03/ea
$1398current price $13.98$0.03/eaBayer Low Dose Aspirin Pain Reliever Tablets, 81 mg., 400 ct.
19614.8934 out of 5 Stars. 1961 reviews4.8934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAllegra 24-Hour Indoor/Outdoor Allergy Relief Tablets, 180 mg 110 ct. $37.98 $0.35/ea
$3798current price $37.98$0.35/eaAllegra 24-Hour Indoor/Outdoor Allergy Relief Tablets, 180 mg 110 ct.
20634.7882 out of 5 Stars. 2063 reviews4.7882 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHALLS Relief Honey Lemon Sugar Free Cough Drops, Value Pack, 180 ct. $8.98
$898current price $8.98HALLS Relief Honey Lemon Sugar Free Cough Drops, Value Pack, 180 ct.
5794.8377 out of 5 Stars. 579 reviews4.8377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZyrtec 24 Hour Allergy Relief Liquid Gels, 65 ct. $33.98 $0.52/ea
$3398current price $33.98$0.52/eaZyrtec 24 Hour Allergy Relief Liquid Gels, 65 ct.
5194.7322 out of 5 Stars. 519 reviews4.7322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23094.8523 out of 5 Stars. 2309 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49854.8694 out of 5 Stars. 4985 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13764.8416 out of 5 Stars. 1376 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct. $28.43 $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21674.8168 out of 5 Stars. 2167 reviews4.8168 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct. $19.98 $0.22/ea
$1998current price $19.98$0.22/eaMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct.
11384.7153 out of 5 Stars. 1138 reviews4.7153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32644.7331 out of 5 Stars. 3264 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct. $13.86 $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping