Member's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct.
Shipping

Highlights
- Compare to MegaRed® Extra Strengthǂǂ
- One 160 count bottle of Member's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg dietary supplement softgels
- Supports Heart Health* with 120 mg Omega-3s
- No fishy aftertaste or odor𝟏, Easy Absorption𝟮, MSC-certified sustainable
Qunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct. $34.98 $0.23/ea

Qunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct.
Members also considered
Qunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct. $34.98 $0.23/ea
Sponsored$3498current price $34.98$0.23/eaQunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct.
336764.8366 out of 5 Stars. 33676 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct. $18.98
$1898current price $18.98Member's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct.
3974.7204 out of 5 Stars. 397 reviews4.7204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct. $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct.
404.65 out of 5 Stars. 40 reviews4.65 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct. $26.88 $0.30/ea
$2688current price $26.88$0.30/eaMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct.
4714.7558 out of 5 Stars. 471 reviews4.7558 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct. $23.98 $0.40/ea
$2398current price $23.98$0.40/eaMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct.
1554.8129 out of 5 Stars. 155 reviews4.8129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct. $19.98 $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct.
23934.7915 out of 5 Stars. 2393 reviews4.7915 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct. $25.73 $0.20/ea
$2573current price $25.73$0.20/eaNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Antarctic Krill contains omega-3 fatty acids, antioxidants and a phospholipid complex. Krill are small prawn-like creatures that comprise one of the largest biomasses in the ocean. It is one of the most abundant organisms on the planet. Krill represents a renewable and positive nutrition source.* Member’s Mark™ Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil contains omega-3 fatty acids DHA and EPA. Supportive, but not conclusive research shows that consumption of EPA and DHA omega-3 fatty acids may reduce the risk of coronary heart disease.*
Krill oil contains astaxanthin, which is not seen in standard fish oil. Astaxanthin may help maintain cell integrity.*
Unlike fish oils, krill oil carries omega-3s in the form of phospholipids–liposomes or little packages that deliver the fatty acids to your body’s cells. Standard fish oils lack this phospholipid complex.*
Member's Mark™ Krill Oil is rigorously regulated from the sea to the shelf. The Marine Stewardship Council (MSC) is the world’s leading third-party sustainability certifier that monitors each step of the process. This product comes from a fishery that has been independently certified to the MSC’s standard for a well-managed and sustainable fishery.
Krill oil contains omega-3 fatty acids DHA and EPA
1Member’s Mark Extra Strength Antarctic Krill Oil contains Superba2® krill oil. Using a patented purification process, salts (including TMAO responsible for ‘fishy’ odor) are removed from Superba2® krill oil thereby minimizing the fishy aftertaste or odor commonly experienced with fish oil. This process results in a krill oil that is over 3X more pure than regular krill oil.
2Krill oil carries omega-3s in the form of phospholipids — liposomes or little packages that deliver the fatty acids to your body’s cells.
*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
†500 mg is the minimum fill of krill oil per softgel. Due to the natural variability of Member’s Mark™ Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, each softgel may include more than 500 mg to ensure label potency. Extra strength compared to 350 mg krill oil. §More phospholipids compared to regular 500mg krill oil.
‡‡This product is not manufactured or distributed by Reckitt Benckiser LLC, owner of the registered trademark MegaRed.®
Specifications
- Use Instructions: As a dietary supplement, take one softgel daily with a meal. For adults only. Consult your doctor before taking any supplement, particularly if pregnant or nursing
- Purchase Includes: One 160 count bottle of Member's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg dietary supplement softgels
- FSA/HSA Eligible: No
- Allergens + Warnings: Does not contain milk, wheat, soy, gluten, tree nuts, peanuts. Supplementation with omega-3 fatty acids should be avoided in patients with inherited or acquired bleeding predispositions, including those taking anticoagulants. As with any product containing omega-3 fatty acids, adhere carefully to the amount recommended by your healthcare practitioner. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. For optimal storage conditions, keep in a cool, dry place with the cap tightly closed. Protect from excessive heat or freezing. TAMPER EVIDENT: DO NOT USE IF SEAL UNDER CAP IS BROKEN OR MISSING
- Ingredients: Gelatin Capsule (Gelatin, Glycerin, Sorbitol, Water, Ethyl Vanillin) CONTAINS: CRUSTACEAN SHELLFISH (Krill)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 489 reviews
Verified Purchase
Krill oil
My doctor prescribed fish oil, but I decided to go with Krill oil
Verified Purchase
Happy purchase!!!
I'm not sure if they are helping my cholesterol yet or not. My dr wanted me to start on krill oil and found Member's Mark. I was worried about the fishy taste, and I'm happy to report NO fish taste at all! Way cheaper than a brand name, too, plus easy to swallow.
Verified Purchase
Nurse Bonnie
It has helped my cholesterol levels since I’ve been taking it for several years now. I recommend it to everyone to try because it’s better than taking the regular fish oil. After just 6 months my levels were way better than when I was just taking the fish oil. These don’t give the after taste either.
Items you may like
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420324.707 out of 5 Stars. 42032 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct. $37.98 $0.42/ea
$3798current price $37.98$0.42/eaNature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct.
8144.7801 out of 5 Stars. 814 reviews4.7801 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct. $34.97 $0.29/ea
$3497current price $34.97$0.29/eaQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct.
123374.8184 out of 5 Stars. 12337 reviews4.8184 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZzzQuil Nighttime Sleep-Aid Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk. $18.48 $0.51/foz
Sponsored$1848current price $18.48$0.51/fozZzzQuil Nighttime Sleep-Aid Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk.
19114.6 out of 5 Stars. 1911 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct. $16.44 $0.05/ea
$1644current price $16.44$0.05/eaNature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct.
5434.7919 out of 5 Stars. 543 reviews4.7919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNature Made CholestOff Plus Softgels, 210 ct. $25.48 $0.12/ea
$2548current price $25.48$0.12/eaNature Made CholestOff Plus Softgels, 210 ct.
4604.7826 out of 5 Stars. 460 reviews4.7826 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Triple Action Joint Health Tablets, 125 ct. $24.97 $0.20/ea
$2497current price $24.97$0.20/eaMember's Mark Ultra Triple Action Joint Health Tablets, 125 ct.
11724.7159 out of 5 Stars. 1172 reviews4.7159 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingYoutheory Ashwagandha 1000 mg. Vegetarian Capsules, 150 ct. $18.32 $0.12/ea
$1832current price $18.32$0.12/eaYoutheory Ashwagandha 1000 mg. Vegetarian Capsules, 150 ct.
7494.6569 out of 5 Stars. 749 reviews4.6569 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingForce Factor Prostate Support Supplement Softgels 120 ct. $29.98 $0.25/ea
$2998current price $29.98$0.25/eaForce Factor Prostate Support Supplement Softgels 120 ct.
8014.3059 out of 5 Stars. 801 reviews4.3059 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Truth Apple Cider Vinegar Gummies, 400 mg 120 ct. $12.88 $0.11/ea
$1288current price $12.88$0.11/eaNature's Truth Apple Cider Vinegar Gummies, 400 mg 120 ct.
8314.5981 out of 5 Stars. 831 reviews4.5981 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping