Member's Mark Wild Caught Boneless Alaskan Sockeye Salmon, Frozen, 2 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- All natural, wild caught, sustainably sourced
- Boneless and skin-on
- Individually wrapped portions
- 38g protein per serving
- Bold, slightly nutty flavor
Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs., $14.97, $5.99/lb

Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs.


Members also considered
Member's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs., $24.94, $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
162864.771 out of 5 Stars. 16286 reviews4.771 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Boneless Marinated Alaskan Salmon, Frozen, 5-7 ct., 2.25 lbs., $22.86, $10.16/lb
$2286current price $22.86$10.16/lbMember's Mark Wild Caught Boneless Marinated Alaskan Salmon, Frozen, 5-7 ct., 2.25 lbs.
50854.1713 out of 5 Stars. 5085 reviews4.1713 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs., $16.94, $8.47/lb
$1694current price $16.94$8.47/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs.
18754.7536 out of 5 Stars. 1875 reviews4.7536 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound, $36.55, $14.62/lb
$3655current price $36.55avg. price$14.62/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound
20454.4205 out of 5 Stars. 2045 reviews4.4205 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs., $12.64, Was $14.64, $4.21/lb
Now$1264current price Now $12.64, Was $14.64$14.64$4.21/lb$2 offMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs.
42924.6121 out of 5 Stars. 4292 reviews4.6121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs., $18.96, $9.48/lb
$1896current price $18.96$9.48/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs.
93394.4686 out of 5 Stars. 9339 reviews4.4686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $16.97, $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Pacific Cod Loins, Frozen, 3 lbs., $30.94, $10.31/lb
$3094current price $30.94$10.31/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Pacific Cod Loins, Frozen, 3 lbs.
23924.5598 out of 5 Stars. 2392 reviews4.5598 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs., $20.97, $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25764.6836 out of 5 Stars. 2576 reviews4.6836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Member's Mark Wild Caught Boneless Alaskan Sockeye Salmon, Frozen, 2 lbs. is some of the highest quality available. We processs and freeze our fish after harvest to preserve its peak freshness. With our once frozen process, the fish is never thawed, so it can retain its highest quality for your best eating experience.
Our Sustainability Commitment
We know that seafood is an important source of nutrition and income for people all over the world. That's why we work with partners all along the supply chain to deliver affordable products in a way that is sustainable for both people and the planet! It is our commitment to create a transparent supply chain for our members, as well as to uphold high standards for sustainability so that we can do our part to help protect and preserve ocean ecosystems for future generations.
The Member’s Mark Brand
The Member’s Mark brand is a division of Sam’s Club and is made up of a team of trained chefs, food experts, package engineers and more. Customers can find a wide array of items that are kosher, organic, fair trade and wrapped with eco-friendly packaging. The line is constantly evolving to fit the needs of today’s consumer and what they want.
Cooking Instructions:
Prep: Allow salmon portions to thaw thoroughly in refrigerator for 8-10 hours.
Grill: Preheat grill to medium high. Remove thawed portions from packaging. Season to taste and rub with cooking oil. Place on grill and cook for 5-7 minutes on each side or until internal temperature reaches 145°F.
Oven: Preheat oven to 350 degrees F. Remove from packaging and place thawed salmon on aluminum foil on an oven safe baking dish, season to taste. Bake for 18-22 minutes or until internal temperature reaches 145°F.
Alaskan Sockeye Salmon With Fresh Herbs And Garlic
Prep Time: 15 minutes Cook Time: 18-22 minutes Servings: 4 to 6
Ingredients
4-6 Alaskan Sockeye Salmon portions, thawed
1 tsp. kosher salt
1/2 tsp. freshly-ground black pepper
1/4 cup white wine
2 Tbsp. melted butter or extra-virgin olive oil
2 Tbsp. finely minced fresh garlic
2 Tbsp. chopped fresh herbs
Directions
1. Preheat oven to 350°F.
2. Line baking sheet with aluminum foil and spray with cooking spray. Place the salmon, skin side down, in the center of the foil. Season salmon with salt and pepper.
3. In a small bowl, mix together the wine, butter, garlic and herbs. Spoon the mixture over the top of the salmon.
4. Place baking sheet with seasoned salmon on center rack of preheated oven. Bake for 18 to 22 minutes at 350°F, cooking until fish is lightly flaking in the center.
5. Remove from the oven and let rest a few minutes before serving.
6. Cooks tip: Cook until internal temperature reaches 145°F.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Frozen
Net Weight: 2 lbs.
Ingredients: Sockeye Salmon.
Contains: Salmon
Warnings and disclaimers
Disclaimer
MAY CONTAIN BONES: While we make every effort to remove all bones, please know that, as with all fish, some bones may still be present. Due to variations in fish size, each bag is packed by weight, not by piece count.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 928 reviews
Verified Purchase
Great Portions for Easy Meals
Very convenient in individual packages, making it easy to just unthaw what you need for a meal. They cook up great in the air fryer. I pat them dry, brush lightly with olive oil then sprinkle Trader Joe's Salmon seasoning on them and cook them in the air fryer. Using liners in the air fryer make for a convenient mess free meal. I added brussels sprouts on the other side of the pan and had an easy one pan meal with little clean up!
Verified Purchase
Always Fresh
I was buying the fresh wild caught salmon in the meat department but it was not always available. I decided to try the frozen wild caught salmon and it taste better and it is nice that it is individually wrapped and single packages and it's always fresh
Verified Purchase
Great Healthy Option!
This salmon is delicious. We like that it is not pre-seasoned. After my husband does the seasoning, we have a lower sodium, high quality salmon dish to enjoy!
Items you may like
Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct., $12.86, Was $13.86, $3.38/lb
Instant Savings
Now$1286current price Now $12.86, Was $13.86$13.86$3.38/lb$1 offEnds Oct 15Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct.
49174.6909 out of 5 Stars. 4917 reviews4.6909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw EZ Peel Shrimp, Frozen, 21-30 ct. per pound, 3 lbs., $17.97, $5.99/lb
$1797current price $17.97$5.99/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw EZ Peel Shrimp, Frozen, 21-30 ct. per pound, 3 lbs.
42214.6513 out of 5 Stars. 4221 reviews4.6513 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Medium Cooked Shrimp, Frozen, 50-70 ct. per pound, 2 lbs., $16.47, $8.23/lb
$1647current price $16.47$8.23/lbMember's Mark Farm Raised Medium Cooked Shrimp, Frozen, 50-70 ct. per pound, 2 lbs.
34814.6182 out of 5 Stars. 3481 reviews4.6182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $18.97, $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41794.7243 out of 5 Stars. 4179 reviews4.7243 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69344.7107 out of 5 Stars. 6934 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314064.4704 out of 5 Stars. 31406 reviews4.4704 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221824.7301 out of 5 Stars. 22182 reviews4.7301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct., $9.86, $5.48/lb
$986current price $9.86$5.48/lbJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.
39894.4317 out of 5 Stars. 3989 reviews4.4317 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Caribbean Warm Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound, $43.84, $26.98/lb
$4384current price $43.84avg. price$26.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Caribbean Warm Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound
7044.348 out of 5 Stars. 704 reviews4.348 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60104.097 out of 5 Stars. 6010 reviews4.097 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping