Member's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
Curbside Pickup

Highlights
- Sheet Count: 5,000 sheets
- Reams: 10 reams
- Size: 8.5" x 11"
- Paper Weight: 20 lb
- Brightness: 92 (US)
- Acid Free: Yes
- 10 reams (5,000 sheets) — 500 sheets per ream
- Letter size 8.5" x 11", 20 lbs., 92 Bright White
- Multipurpose paper for copiers, laser printers, and fax machines
- Sustainable Forestry Initiative Certified
- Case dimensions: 17.7" x 11.4" x 10.3"
- Model # MM191714
- Acid-free for long-lasting documents
- Re-sellable case: individually UPC'd
Members who viewed this also viewed
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197604.7977 out of 5 Stars. 19760 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHammermill Business Copy Paper, 8.5 x 11", 92 Bright, 20 lbs., 8 Reams (4,000 sheets), $42.88
$4288current price $42.88Hammermill Business Copy Paper, 8.5 x 11", 92 Bright, 20 lbs., 8 Reams (4,000 sheets)
7004.6514 out of 5 Stars. 700 reviews4.6514 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHP Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 96 Bright, 20 lbs., 5 Reams (2,500 sheets), $30.76
$3076current price $30.76HP Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 96 Bright, 20 lbs., 5 Reams (2,500 sheets)
5414.793 out of 5 Stars. 541 reviews4.793 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMarathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk, $32.88, Was $33.88, $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3288current price Now $32.88, Was $33.88$33.88$0.01/sftFrom $32.88$1 offEnds Nov 18Marathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk
29074.6416 out of 5 Stars. 2907 reviews4.6416 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627394.8197 out of 5 Stars. 62739 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938544.8417 out of 5 Stars. 193854 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Multipurpose Copy Paper, 8 1/2" X 11", 96 Bright, 8 reams (4,000 sheets), $38.88
$3888current price $38.88Members Mark Multipurpose Copy Paper, 8 1/2" X 11", 96 Bright, 8 reams (4,000 sheets)
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHP All-In-One Printer Paper, 8.5 x 11", 96 Bright, 22 lbs., 1 Mega Ream (750 sheets), $9.84
$984current price $9.84HP All-In-One Printer Paper, 8.5 x 11", 96 Bright, 22 lbs., 1 Mega Ream (750 sheets)
31944.8222 out of 5 Stars. 3194 reviews4.8222 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434424.8218 out of 5 Stars. 43442 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173534.8551 out of 5 Stars. 17353 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box, $17.94, $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131084.676 out of 5 Stars. 13108 reviews4.676 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll, $24.98, Was $26.98, $0.01/sft
Instant Savings
Now$2498current price Now $24.98, Was $26.98$26.98$0.01/sft$2 offEnds Nov 18POM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll
188504.4651 out of 5 Stars. 18850 reviews4.4651 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Envelope #10, Peel and Seal 500 ct., $14.88
$1488current price $14.88Member's Mark Envelope #10, Peel and Seal 500 ct.
18694.7678 out of 5 Stars. 1869 reviews4.7678 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box, $13.98, $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162644.7715 out of 5 Stars. 16264 reviews4.7715 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark Multipurpose Copy Paper is bright white, letter-size paper made for dependable everyday printing in busy workspaces, with a convenient 10-ream case for stocking up.
Quick specs at a glance
- Size: 8.5 in. x 11 in. (letter)
- Weight: 20 lbs.
- Brightness: 92 (US) / 104 (Int'l)
- Color: White
- Quantity: 10 reams (5,000 sheets) — 500 sheets per ream
- Acidity: Acid-free
- Certification: Sustainable Forestry Initiative Certified
Crisp, professional-looking pages
The bright white sheet helps text look sharp and graphics print with clear contrast for a clean, professional appearance.
- 92 brightness delivers bright white output for clear readability and contrast.
- The 20-lb weight is a reliable everyday choice for routine office printing and copying.
- This multipurpose paper works well for both black-and-white documents and color prints.
Made for copiers, laser printers, and fax machines
This multipurpose paper is an excellent choice for copiers, laser printers, and fax machines, making it a practical fit for offices, schools, and businesses that go through paper daily.
Acid-free paper for long-lasting documents
Acid-free paper helps printed materials stay intact over time without yellowing or deterioration, making it a smart option for archiving important records and keeping stored documents looking their best.
Sustainable Forestry Initiative Certified sourcing
Sustainable Forestry Initiative (SFI) certification means the paper comes from responsibly managed forests.
Bulk case packaging that stores easily
The paper comes in a 10-ream case (5,000 sheets total), with the reams packed in a sturdy cardboard box for storage and protection. Cases are individually UPC’d for re-sellable handling. Case dimensions are 17.7 in. x 11.4 in. x 10.3 in. Model # MM191714.
Frequently Asked Questions
How many sheets come in Member's Mark Multipurpose Copy Paper?
10 reams (5,000 sheets) per case—500 sheets per ream.
What size is this Member's Mark copy paper?
Letter size: 8.5" x 11".
What machines is this multipurpose copy paper compatible with?
An excellent choice for copiers, laser printers, and fax machines.
What does “92 brightness” mean for this copy paper?
Brightness measures light reflectance; higher brightness typically increases contrast for sharper-looking text and clearer graphics on the page.
Is this paper acid-free for long-term storage?
Acid-free paper helps printed pages resist yellowing and deterioration over time.
What does Sustainable Forestry Initiative (SFI) Certified mean?
SFI certification indicates the paper comes from responsibly managed forests.
What are the key specs for this paper at a glance?
8.5" x 11", white, 20 lb, 92 brightness (US) / 104 (Int’l), 5,000 sheets per case, acid-free, Sustainable Forestry Initiative Certified.
What’s the difference between 20 lb and 24 lb copy paper?
20 lb is standard everyday office paper; 24 lb is thicker and typically feels more substantial for presentations or heavier ink coverage.
What are the case dimensions and model number?
Case dimensions: 17.7" x 11.4" x 10.3". Model #: MM191714.
Specifications
- Dimensions: 8.5" x 11"
- Brightness: 92 (US) / 104 (Int'l)
- Color: White
- Quantities: 10 reams (5,000 sheets) — 500 sheets per ream
- Paper Weight: 20 lbs.
- Machine Compatibility: Excellent choice for copiers, laser printers, and fax machines
- Acidity: Acid-free
- Certifications: Sustainable Forestry Initiative Certified
- Packaging: 10-ream case in a sturdy cardboard box
- Case Dimensions: 17.7" x 11.4" x 10.3"
- Re-Sellable: Yes - Cases are individually UPC'd
- Model #: MM191714
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,541 reviews
Verified Purchase
Why Sam's Club Prices Beat The Annual Renewal.
My club gave me value for my membership. The price at Sam's was significantly lower than all other sources which was amazing. The additional benefit was I was able to purchase the paper, immediately take it home and begin using it vs making a purchase and waiting several days for it to be delived to my home.
Verified Purchase
Can't beat this deal
The paper is suitable for everyday use and you cannot beat the price. The only downside is actually having to pick it up and carry it rather than have it delivered!
Verified Purchase
LOT OF SAVINGS
Becoming a Member was Worth it...$40.00 off Plus Membership, plus $30.00 off my first Bill and on Top of that, $1.50 off per Box Cheaper than other Stores
Other popular items in School Supplies Under $50
Pukka Pads Carrying Case Pencil, $7.84
$784current price $7.84Pukka Pads Carrying Case Pencil
Available for ShippingShippingBankers Box Heavy Duty Storage Boxes, 10" x 12" x 15" 10 Pack, Kraft Brown, $25.96
$2596current price $25.96Bankers Box Heavy Duty Storage Boxes, 10" x 12" x 15" 10 Pack, Kraft Brown
10984.775 out of 5 Stars. 1098 reviews4.775 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBusiness Source Paper Clips, 10 pack, $8.98
$898current price $8.98Business Source Paper Clips, 10 pack
Available for ShippingShippingNeenah Bright White Premium Cardstock, 8.5" x 11", 65 lb/176 gsm, White, 96 Brightness, 250 Sheets, $16.94
$1694current price $16.94Neenah Bright White Premium Cardstock, 8.5" x 11", 65 lb/176 gsm, White, 96 Brightness, 250 Sheets
1254.6 out of 5 Stars. 125 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBrother P-Touch Home & Office Label Maker PT-2040SC, $27.87, Was $32.87
Instant Savings
Now$2787current price Now $27.87, Was $32.87$32.87$5 offEnds Oct 25Brother P-Touch Home & Office Label Maker PT-2040SC
5984.6823 out of 5 Stars. 598 reviews4.6823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct., $19.98, Was $20.98, $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8613 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8613 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113694.6277 out of 5 Stars. 11369 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCrayola Thinline Washable Markers / Set of 12, $5.98
$598current price $5.98Crayola Thinline Washable Markers / Set of 12
324.8 out of 5 Stars. 32 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingUniversal Colored Paper, 20lb, 8-1/2" x 11", 500 Sheets/Ream, Various Colors, $16.94
$1694current price $16.94Universal Colored Paper, 20lb, 8-1/2" x 11", 500 Sheets/Ream, Various Colors
504.3 out of 5 Stars. 50 reviews4.3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMead College Ruled Comp Book 3 Pack, $7.84
$784current price $7.84Mead College Ruled Comp Book 3 Pack
Available for ShippingShippingCrayola Washable Markers, Broad Point, Classic Colors, 8-pack, $8.98
$898current price $8.98Crayola Washable Markers, Broad Point, Classic Colors, 8-pack
444.1364 out of 5 Stars. 44 reviews4.1364 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBentgo 2-In-1 Backpack & Lunch Bag and Bentgo Kids Chill Lunch Box, Choose Color, $49.98
$4998current price $49.98Bentgo 2-In-1 Backpack & Lunch Bag and Bentgo Kids Chill Lunch Box, Choose Color
11024.5127 out of 5 Stars. 1102 reviews4.5127 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping