Glucerna 12g Protein Shake, Creamy Chocolate Delight 8 fl. oz., 24 pk.
Shipping

Highlights
- Protein, vitamins A & D, zinc, and antioxidants (vitamins C & E)
- Slow-release carbohydrates help minimize blood sugar spikes
- Contains Carbsteady, a unique blend of slow release carbohydrates to help manage blood sugar
- Designed for people managing their blood sugar
- #1 doctor-recommended brand for people with diabetes
Fairlife Core Power 42g Protein Shake, Chocolate, 14 fl. oz., 12 pk., $47.98, $0.29/foz

Fairlife Core Power 42g Protein Shake, Chocolate, 14 fl. oz., 12 pk.


Members also considered
Glucerna 12g Protein Small Meal Replacement Shake, Homemade Vanilla 8 fl. oz., 24 pk., $35.98, $1.50/ea
$3598current price $35.98$1.50/eaGlucerna 12g Protein Small Meal Replacement Shake, Homemade Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
10614.7172 out of 5 Stars. 1061 reviews4.7172 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsure Original Nutrition Shake, Milk Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk., $29.98, $0.16/foz
$2998current price $29.98$0.16/fozEnsure Original Nutrition Shake, Milk Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
41094.8182 out of 5 Stars. 4109 reviews4.8182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingEnsure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct., $30.58, $0.16/foz
$3058current price $30.58$0.16/fozFrom $30.58Ensure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct.
62294.7985 out of 5 Stars. 6229 reviews4.7985 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsure Original Nutrition Shake, Strawberry 8 fl. oz., 24 ct., $29.98, $0.16/foz
$2998current price $29.98$0.16/fozEnsure Original Nutrition Shake, Strawberry 8 fl. oz., 24 ct.
35364.8413 out of 5 Stars. 3536 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingAtkins Anytime Snacks, Snack Bar, Caramel Chocolate Nut Roll, 18 ct., $21.98, $1.22/ea
$2198current price $21.98$1.22/eaAtkins Anytime Snacks, Snack Bar, Caramel Chocolate Nut Roll, 18 ct.
19324.7883 out of 5 Stars. 1932 reviews4.7883 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Start Your Day With A Delicious Glucerna Shake
Glucerna shakes are delicious grab-and-go small meal or snack replacements designed for people managing their blood sugar. Glucerna shakes have Carbsteady, unique blends of slow release carbohydrates to help manage blood sugar,* as well as 12 grams of protein, 140 calories, and essential vitamins & minerals. They are suitable for lactose intolerance (not for people with galactosemia) and are gluten-free. Glucerna is the # brand recommended by doctors for people with diabetes.
Good Source of Nutrients For Immune Health Support
Glucerna formula contains essential vitamins and minerals to help support your immune health. Our protein is an essential macronutrient needed for the creation of antibodies and immune system cells. Vitamin A helps regulate the immune system and protect the body by keeping skin and tissues in the mouth, stomach, intestines, and respiratory system healthy. Vitamin D is a fat-soluble vitamin that helps activate and regulate immune system cell function. Vitamin C is an antioxidant that helps the body build healthy skin and tissue to resist entry of bacteria and other germs. Vitamin E is also an antioxidant that helps protect cell membranes from damage due to free radicals. Plus, zinc id needed for cellular reproduction, which is important in the synthesis of new immune system cells.
Specifications
- 24 pk.
- 8 fl. oz./shake
- Rich chocolate flavor
- 12 g. of protein
- 5 g. of sugar
- 11 g. of carbs
- 25 vitamins and minerals
- Contains milk and soy
- Use as a meal replacement or snack
Ingredients
Water, milk protein concentrate, cocoa powder (processed with alkali), fructose, canola oil, soluble corn fiber, soy protein isolate, calcium caseinate, corn oil; Less than 0.5%: glycerin, short-chain fructooligosaccharides, sodium citrate, cellulose gel, soy fiber, magnesium phosphate, ascorbic acid, potassium citrate, potassium chloride, choline chloride, calcium phosphate monoglycerides, soy lecithin, sucralose, cellulose gum, salt, magnesium chloride, potassium hydroxide, natural and artificial flavor, carrageenan, DL-alpha-tocopheryl acetate, acesulfame potassium, gellan gum, ferrous sulfate, zince sulfate, niacinamide, vitmain b12, calcium pantothenate, thiamine hydrochloride, pyridoxine hydrochloride, manganese sulfate monohydrate, riboflavin, citric acid, copper sulfate, vitamin A palmitate, folic acid, potassium iodide, phylloquinone, sodium selenate, chromium chloride, sodium molybdate, biotin, and vitamin D3. Contains Milk and soy ingredients.
*Designed to help minimize blood sugar spikes in people with diabetes compared to high-glycemic carbohydrates.
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness, or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Indications
Health Concern
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 281 reviews
Verified Purchase
Great product!
I am so glad to find that Sam's Club carries these shakes! On mornings when I don't have enough time or don't feel like eating, they are perfect so that I get sufficient nutrition for breakfast. They are also a great tasting pick-me-up when you feel like your blood sugars are getting low.
Verified Purchase
CHOCOLATE GLUCERNA AT SAM’S ONLINE
Regrettably this product was not available at the my local store. So I was happy to find it at Sam!s online. Being a diabetic, this product is great for me. While I would have appreciated using the product immediately, my wait for the delivery was only a few days. If not featured at the store, I will definitely order again.
Verified Purchase
Keeps Mom on track
I purchase these for my diabetic mom. She keeps them by her bedside for those times when she wakes up shakey and needs something to balance her insulin levels quickly. She says they are a lifesaver when she’s too weak to walk to the kitchen.
Other popular items in Pharmacy, Health & Wellness
Nurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
1224.1967 out of 5 Stars. 122 reviews4.1967 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct., $28.43, $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21674.8168 out of 5 Stars. 2167 reviews4.8168 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk., $15.48, $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39764.8126 out of 5 Stars. 3976 reviews4.8126 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk., $15.78, $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
32744.81 out of 5 Stars. 3274 reviews4.81 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk., $15.98, $0.03/foz
$1598current price $15.98$0.03/fozPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk.
19804.7833 out of 5 Stars. 1980 reviews4.7833 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
124104.7588 out of 5 Stars. 12410 reviews4.7588 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423494.8562 out of 5 Stars. 42349 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173534.8551 out of 5 Stars. 17353 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct., $27.98, $1.22/ea
$2798current price $27.98$1.22/eaPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct.
47224.5913 out of 5 Stars. 4722 reviews4.5913 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQuest Protein Bar Variety Pack, Gluten Free, 14 ct., $27.68, $1.98/ea
$2768current price $27.68$1.98/eaQuest Protein Bar Variety Pack, Gluten Free, 14 ct.
25194.3803 out of 5 Stars. 2519 reviews4.3803 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct., $19.98
$1998current price $19.98BUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct.
7683.9453 out of 5 Stars. 768 reviews3.9453 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Vanilla Bean 2.74 lbs.
Members-only priceOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Vanilla Bean 2.74 lbs.
36214.5653 out of 5 Stars. 3621 reviews4.5653 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping