Purina Friskies Variety Pack, Adult Pate Wet Cat Food, 5.5 oz., 60 ct.

Highlights
- Contains 60 x 5.5 oz. cans of Variety Pack flavored wet food for adult cats; 10 Ocean Whitefish & Tuna Dinner, 10 Mixed Grill; 10 Liver & Chicken Dinner, 10 Turkey & Giblets DInner, and 10 Mariner's Catch Flavors
- 60-count moist cat food variety pack including wet cat food pate in six savory flavor combinations to delight her taste buds
- Smooth, palate-pleasing, easy-to-chew wet cat food pate texture
- Wet cat food variety pack featuring recipes made with essential vitamins and minerals providing 100 percent complete and balanced nutrition for adult cats with no artificial colors or preservatives
- No Artificial Preservatives
BONKERS Licky Tubes Chicken and Salmon Flavored Wet Cat Treats, 72 Pieces, $14.98, $0.21/ea

BONKERS Licky Tubes Chicken and Salmon Flavored Wet Cat Treats, 72 Pieces


Members also considered
Purina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans, $42.98, $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor, $38.74, $0.27/oz
$3874current price $38.74$0.27/ozOptions from $38.74 – $40.26Purina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor
9034.7398 out of 5 Stars. 903 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs., $25.48, $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100624.7714 out of 5 Stars. 10062 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs., $25.98, $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs.
21424.7694 out of 5 Stars. 2142 reviews4.7694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs, $18.38, $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47014.8543 out of 5 Stars. 4701 reviews4.8543 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina, Cat Chow, Chicken Indoor Adult Dry Cat Food, Hairball and Healthy Weight, 25 lbs., $25.98, $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow, Chicken Indoor Adult Dry Cat Food, Hairball and Healthy Weight, 25 lbs.
62824.8165 out of 5 Stars. 6282 reviews4.8165 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Tastefuls Variety Pack, Pate Wet Cat Food, 32 ct., 5.5 oz.
Members-only priceBlue Buffalo Tastefuls Variety Pack, Pate Wet Cat Food, 32 ct., 5.5 oz.
15264.133 out of 5 Stars. 1526 reviews4.133 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Exclusive Adult Canned Wet Food Variety Pack
Delight your cat with this 60-count Purina Friskies Meowmembers Only Club Exclusive adult canned wet cat food variety pack. This unique pate cat food collection contains six delicious Friskies soft cat food recipes offered in a smooth, moist cat food pate that’s easy for her to nibble. With six of her favorite palate-pleasing adult cat food selections, including Farm Favorites Pate With Chicken and Carrots made with natural, farm-raised chicken, she gets a bountiful buffet of the poultry and seafood recipes she loves. This canned cat food variety pack also includes tasty Turkey and Giblets Dinner, Mixed Grill, Liver and Chicken Dinner, Mariner’s Catch, and Ocean Whitefish and Tuna Dinner recipes.
100% Complete & Balanced Nutrition for Adult Cats
Each wet cat food pate contains essential vitamins and minerals and provides 100 percent complete and balanced nutrition for adult cats with no artificial colors or preservatives. Make mealtime an exciting adventure with Purina Friskies wet cat food recipes in this wet cat food variety pack.
Feeding Guide:
- Mariner’s Catch: Feed adult cats 1 to 1-1/4 oz per pound of body weight daily. Divide into two or more meals. Kittens need up to twice as much food as adult cats and should be fed all they will eat two or three times daily.
- Liver & Chicken Dinner: Feed adult cats 3/4 - 1 oz per pound of body weight daily. Divide into two or more meals. Kittens need up to twice as much food as adult cats and should be fed all they will eat two or three times daily.
- Mixed Grill: Feed adult cats 3/4 to 1 oz per pound of body weight daily. Divide into two or more meals.
- Farm Favorites: Feed adult cats 3/4 - 1 oz per pound of body weight daily. Divide into two or more meals. Adjust as needed to maintain ideal body condition
- Turkey & Giblets Dinner: Feed adult cats 3/4 - 1 oz per pound of body weight daily. Divide into two or more meals. Kittens need up to twice as much food as adult cats and should be fed all they will eat two or three times daily.
- Ocean Whitefish: Feed adult cats 3/4 - 1 oz per pound of body weight daily. Divide into two or more meals. Kittens need up to twice as much food as adult cats and should be fed all they will eat two or three times daily.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description: | 60 Cans of Purina Friskies Variety Pack, Pate Wet Cat Food, 5.5 oz each; Contains 10 of each flavor: Ocean Whitefish & Tuna Dinner, Liver & Chicken Dinner, Mixed Grill, Mariner's Catch, Farm Favorites Chicken Pate, and Turkey & Giblets Dinner |
| Key Health Benefit: | Made with real chicken, liver, turkey, ocean whitefish, or tuna; 100% complete & balanced nutrition |
| Life Stage: | adult |
| Breed Size | All |
| Free From: | no artificial colors, flavors or preservatives |
| Ingredient List: | "Mariner’s Catch: Meat By-Products, Water, Fish, Chicken, Poultry By-Products, Rice, Artificial And Natural Flavors, MINERALS [Potassium Chloride, Magnesium Proteinate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Manganese Sulfate, Copper Sulfate, Potassium Iodide], Tricalcium Phosphate, Added Color, Guar Gum, Carrageenan, Choline Chloride, Red 3, Taurine, Salt, VITAMINS [Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Vitamin E Supplement, Niacin (Vitamin B-3), Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Vitamin A Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Vitamin B-12 Supplement, Biotin (Vitamin B-7), Folic Acid (Vitamin B-9), Vitamin D-3 Supplement]. F605420; Liver & Chicken Dinner: Water, Poultry By-Products, Meat By-Products, Liver, Fish, Chicken, Rice, Artificial And Natural Flavors, Salt, Guar Gum, Tricalcium Phosphate, Minerals [Potassium Chloride, Magnesium Sulfate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Copper Sulfate, Manganese Sulfate, Potassium Iodide], Added Color, Mono And Dicalcium Phosphate, Carrageenan, Choline Chloride, Taurine, Vitamins [Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Vitamin E Supplement, Niacin (Vitamin B-3), Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Vitamin A Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Vitamin B-12 Supplement, Biotin (Vitamin B-7), Folic Acid (Vitamin B-9), Vitamin D-3 Supplement], Sodium Nitrite (To Promote Color Retention). D605318; Mixed Grill: Meat By-Products, Water, Poultry By-Products, Chicken, Fish, Rice, Artificial And Natural Flavors, Tricalcium Phosphate, MINERALS [Potassium Chloride, Magnesium Proteinate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Manganese Sulfate, Copper Sulfate, Potassium Iodide], Guar Gum, Salt, Added Color, Carrageenan, Choline Chloride, Taurine, VITAMINS [Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Vitamin E Supplement, Niacin (Vitamin B-3), Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Vitamin A Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Vitamin B-12 Supplement, Biotin (Vitamin B-7), Folic Acid (Vitamin B-9), Vitamin D-3 Supplement]. G605522; Farm Favorites: Meat By-Products, Water, Poultry By-Products, Chicken, Carrots, Ocean Fish, Rice, Artificial And Natural Flavors, Guar Gum, Tricalcium Phosphate, MINERALS [Potassium Chloride, Magnesium Proteinate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Manganese Sulfate, Copper Sulfate, Potassium Iodide], Choline Chloride, Carrageenan, Taurine, VITAMINS [Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Vitamin E Supplement, Niacin (Vitamin B-3), Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Vitamin A Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Vitamin B-12 Supplement, Biotin (Vitamin B-7), Folic Acid (Vitamin B-9), Vitamin D-3 Supplement], Salt. B629821; Turkey & Giblets Dinner: Meat By-Products, Water, Poultry By-Products, Turkey, Poultry Giblets, Fish, Rice, Artificial And Natural Flavors, Salt, Guar Gum, Tricalcium Phosphate, Minerals [Potassium Chloride, Magnesium Sulfate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Copper Sulfate, Manganese Sulfate, Potassium Iodide], Added Color, Carrageenan, Taurine, Choline Chloride, Vitamins [Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Vitamin E Supplement, Niacin (Vitamin B-3), Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Vitamin A Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Vitamin B-12 Supplement, Biotin (Vitamin B-7), Folic Acid (Vitamin B-9), Vitamin D-3 Supplement]. F606118; Ocean Whitefish: Ocean Whitefish, Poultry By-Products, Meat By-Products, Liver, Water, Fish, Tuna, Rice, Artificial And Natural Flavors, Guar Gum, Added Color, Minerals [Potassium Chloride, Magnesium Sulfate, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Copper Sulfate, Manganese Sulfate, Potassium Iodide], Vitamins [Vitamin E Supplement, Thiamine Mononitrate (Vitamin B-1), Niacin (Vitamin B-3), Calcium Pantothenate (Vitamin B-5), Vitamin A Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Vitamin K), Pyridoxine Hydrochloride (Vitamin B-6), Riboflavin Supplement (Vitamin B-2), Vitamin B-12 Supplement, Biotin (Vitamin B-7), Folic Acid (Vitamin B-9), Vitamin D-3 Supplement], Salt, Carrageenan, Mono And Dicalcium Phosphate, Choline Chloride, Taurine. D605618" |
| Guaranteed Analysis: | "Mariner’s Catch: Crude Protein (Min)…9.0%, Crude Fat (Min)…4.0%, Crude Fiber (Max)…1.0%, Moisture (Max)…78.0%, Ash (Max)…3.5%, Taurine (Min)…0.05%; Liver & Chicken Dinner: Crude Protein (Min)...10.0%, Crude Fat (Min)...5.0%, Crude Fiber (Max)...1.0%, Moisture (Max)...78.0%, Ash (Max)...3.0%, Taurine (Min)...0.05%; Mixed Grill: Crude Protein (Min)…9.0%, Crude Fat (Min)…5.0%, Crude Fiber (Max)…1.0%, Moisture (Max)…78.0%, Ash (Max)…3.0%, Taurine (Min)…0.05%; Farm Favorites: Crude Protein (Min)…8.0%, Crude Fat (Min)…5.0%, Crude Fiber (Max)…1.0%, Moisture (Max)…78.0%, Ash (Max)…3.5%, Taurine (Min)…0.05%; Turkey & Giblets Dinner: Crude Protein (Min)...10.0%, Crude Fat (Min)...5.0%, Crude Fiber (Max)...1.0%, Moisture (Max)...78.0%, Ash (Max)...3.3%, Taurine (Min)...0.05%; Ocean Whitefish: Crude Protein (Min)…11.0%, Crude Fat (Min)…4.0%, Crude Fiber (Max)…1.0%, Moisture (Max)…78.0%, Ash (Max)…3.5%, Taurine (Min)…0.05%" |
| Feeding Instructions: | See PDP, back of package, and product details for feeding instructions. |
| Product Weight: | 21 lbs. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 784 reviews
Verified Purchase
Good Value, Should Be Cheaper
Good value for money. I feed the neighborhood feral cat colony, and they love it. I wish they'd bring the price back down, though. Its leftover parts, not prime cuts.
We greatly appreciate your feedback as well as your support. For any other questions or concerns, don't hesitate to contact us by following this link: https://www.purina.com/contact-us, as we're here to help. - The Friskies Team
Verified Purchase
Favorite
I have 5 indoor cats and 3 ferals I feed. All of them go crazy for friskies wet food. I've tried so many from the super expensive to the cheap store brand and I always go back to friskies. Can't beat the price at Sam's, wish it would go on sale more often.
Verified Purchase
Friskees 60 can cat food package
My cat has decided she only wants to eat wet cat food any more, so this large box of several flavor varieties keeps her happy for many meals and I don't have to make frequent trips to the store. I still buy her a few cans of salmon pate to eat as it seems to be one of her favorites. I appreciate the savings over the price per single can as everything has gotten so expensive. I feed my neighbor's outside cat too who often sleeps in my garage (he eats dry Purina cat food most of the time and I feed him canned on special occasions like holidays). He is usually at my back door when I take my three dogs out for a walk and he walks with us and potties along the way like they do. He is a sweet, loving ginger cat who likes to jump over one of my dogs playfully yet unexpectedly to keep things interesting sometimes.
Thanks for the feedback as well as your support. We truly value your loyalty and invite you to contact us for any other concerns through this link: https://www.purina.com/contact-us. - The Friskies Team
Items you may like
PetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
12534.4509 out of 5 Stars. 1253 reviews4.4509 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Odor Shield Multi Cat Clumping Litter, Febreze Fresh Scent, 42 lb., $21.98, $0.52/lb
$2198current price $21.98$0.52/lbFresh Step Odor Shield Multi Cat Clumping Litter, Febreze Fresh Scent, 42 lb.
168514.7514 out of 5 Stars. 16851 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Extreme Clump Multi Cat Clumping Litter with Febreze Freshness, 42 lbs., $21.98, $0.52/lb
$2198current price $21.98$0.52/lbFresh Step Extreme Clump Multi Cat Clumping Litter with Febreze Freshness, 42 lbs.
118594.725 out of 5 Stars. 11859 reviews4.725 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMulti-Functional Cat Tower, 73.6 in., Dark Grey, $99.98
$9998current price $99.98Multi-Functional Cat Tower, 73.6 in., Dark Grey
174.6471 out of 5 Stars. 17 reviews4.6471 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetkit Replacement Water Filters, 5pk., $14.00
$1400current price $14.00Petkit Replacement Water Filters, 5pk.
54.8 out of 5 Stars. 5 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
Members-only pricePetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
4834.2733 out of 5 Stars. 483 reviews4.2733 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHalloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character, $9.98
$998current price $9.98Halloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character
Available for Pickup or ShippingPickupShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77564.7806 out of 5 Stars. 7756 reviews4.7806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound, $16.99, $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
26834.7577 out of 5 Stars. 2683 reviews4.7577 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs., $12.97, $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
93664.4722 out of 5 Stars. 9366 reviews4.4722 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58694.7552 out of 5 Stars. 5869 reviews4.7552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs., $37.98, $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27094.4961 out of 5 Stars. 2709 reviews4.4961 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping