Duracell Lawn & Garden Battery, Group Size U1
Curbside Pickup

Highlights
- 300 CCA
- 6 Month Free Replacement Warranty
- 12V Lawn and Garden Battery
- Ideal Lead Acid Battery
- Maintenance Free
- Use the battery finder for help selecting the battery you need
- To have your battery installed, please call your local Tire & Battery Center to schedule an appointment
Price shown does not include core fees, fees vary by state. Core fee refunds, warranty claims and returns will be managed in the club at the Tire & Battery Center desk or Member Services desk if the Tire & Battery Center is closed for the day.


Members also considered
Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28", $8.88, Was $10.88
Instant Savings
Now$888current price Now $8.88, Was $10.88$10.88$2 offEnds Sep 30Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
32884.3832 out of 5 Stars. 3288 reviews4.3832 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 94R H7, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 94R H7
1524.5066 out of 5 Stars. 152 reviews4.5066 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 47 H5, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 47 H5
804.5375 out of 5 Stars. 80 reviews4.5375 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 94R, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 94R
694.6377 out of 5 Stars. 69 reviews4.6377 out of 5 starsAvailable for PickupPickupPeak Rear Wiper Blade - 10", 11", 12", 13", 14", 15", 16", $8.88, Was $10.88
Instant Savings
Now$888current price Now $8.88, Was $10.88$10.88Options from $8.88 – $10.88$2 offEnds Sep 30Peak Rear Wiper Blade - 10", 11", 12", 13", 14", 15", 16"
194.9 out of 5 Stars. 19 reviews4.9 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 47 H5, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 47 H5
974.6186 out of 5 Stars. 97 reviews4.6186 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 49 H8, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 49 H8
393.8462 out of 5 Stars. 39 reviews3.8462 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 96R, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 96R
624.3871 out of 5 Stars. 62 reviews4.3871 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 49 H8, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 49 H8
284.3929 out of 5 Stars. 28 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 124R, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 124R
603.9833 out of 5 Stars. 60 reviews3.9833 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 24F, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 24F
434.1395 out of 5 Stars. 43 reviews4.1395 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell AGM Marine Battery, Group Size 27M, $199.28
$19928current price $199.28Duracell AGM Marine Battery, Group Size 27M
203.75 out of 5 Stars. 20 reviews3.75 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 86, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 86
244.9583 out of 5 Stars. 24 reviews4.9583 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 35/85, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 35/85
524.3077 out of 5 Stars. 52 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Automotive Battery, Group Size 78, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 78
653.8923 out of 5 Stars. 65 reviews3.8923 out of 5 starsAvailable for PickupPickup
About this item
Product details
Use the battery finder for help selecting the battery you need
From the hottest months of summer to the seemingly-endless cold winters, rely on Duracell® Lawn & Garden Battery - Group Size U1 to keep all your devices running as needed. It's the perfect battery for lawnmowers, tractors and more, powering superior devices
About Duracell Lawn & Garden Battery - Group Size U1
The Duracell Lawn & Garden Battery is a popular choice for people across the country thanks to an array of reliable features. It's perfect for powering 12-volt lawnmowers, recreational vehicles, garden tractors and other outdoor items with small engines, such as electric fences and electric garden pumps. This lawn and garden battery has cold cranking amps at 0, which means that even in frosty weather conditions, this battery can swiftly make motors pumping and the device ready to use without stalling, seizing or rattling. It's also calcium-maintenance free, so there's no need to mix in water, risk acid spillage and misplace vent caps.
What Can This Lawn Battery Power?
There are so many uses that people put their Duracell Lawn & Garden Battery to. Some of the most common uses that we know of include:
- to power their lawnmowers
- in all brands of yard tractors
- to make their all-terrain vehicles operational
- to power their portable generators
- inside lawn irrigation systems
Who Needs Duracell Lawn & Garden Battery - Group Size U1?
Anyone who does plenty of work in their garden and outdoor enthusiasts in general. They're a hit with farmers who rely on a fleet or highly-operation devices year-round. Landscapers also love these durable batteries as people rely on the functionality of their machinery to keep their lawns and gardens pristine. Whether you do lawn maintenance as a hobby or as a profession, having Duracell Lawn & Garden Batteries on hand can help ensure your devices are up and running consistently and achieving their full power, no matter what the weather or rough terrain has to say about it.
To have your battery installed, please call your local Tire & Battery Center to schedule an appointment.
Price shown does not include core fees, fees vary by state. Core fee refunds, warranty claims and returns will be managed in the club at the Tire & Battery Center desk or Member Services desk if the Tire & Battery Center is closed for the day.
Specifications
Use the battery finder for help selecting the battery you need
| Battery Electrolyte Composition | Acid |
| Battery End Type | Top Post |
| Battery Purpose | Starting Lighting Instrumentation |
| BCI Group Size | U1 |
| CA at 32°F | 370 |
| CCA at 0°F | 300 |
| Freight Class | 65 |
| Polarity | Left Positive |
| Terminal Type | LM |
| Volts | 12 |
| Contents | 1 x 12V Duracell Lawn & Garden Battery |
For 6 month free replacement: Retail differences, disposal fees and taxes may apply
To have your battery installed, please call your local Tire & Battery Center to schedule an appointment.
Price shown does not include core fees, fees vary by state. Core fee refunds, warranty claims and returns will be managed in the club at the Tire & Battery Center desk or Member Services desk if the Tire & Battery Center is closed for the day.
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 96 reviews
Verified Purchase
Great battery
Gret battery at a great price, used as a replacement battery for my zero turn mower. Took old one out and put new one in and away we went on cutting grass.
Verified Purchase
Hope this one lasts as long as my last one.
Just replaced the same make & model that lasted me 5yrs. In FL, you're lucky to have a battery last 3yrs.. Average is 3-6 yrs. The Duracell did very well.
Verified Purchase
Great price
This battery is just as strong and way cheaper than the ones at Lowe’s
Items you may like
Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles, $97.98, Was $110.98, $16.33/ea
Instant Savings
SponsoredNow$9798current price Now $97.98, Was $110.98$110.98$16.33/ea$13 offEnds Oct 19Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles
7994.7997 out of 5 Stars. 799 reviews4.7997 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Roasted Whole Cashews with Sea Salt, 33 oz., $13.98, $0.42/oz
$1398current price $13.98$0.42/ozMember's Mark Roasted Whole Cashews with Sea Salt, 33 oz.
236344.82 out of 5 Stars. 23634 reviews4.82 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs., $6.42, $3.21/lb
$642current price $6.42$3.21/lbMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs.
32654.675 out of 5 Stars. 3265 reviews4.675 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCedar Hill 300 Lumen Under Cabinet Light, 2pk, $20.68, Was $22.98
Instant Savings
SponsoredNow$2068current price Now $20.68, Was $22.98$22.98$2.30 offEnds Sep 30Cedar Hill 300 Lumen Under Cabinet Light, 2pk
374.1081 out of 5 Stars. 37 reviews4.1081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs., $8.96, $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45274.6709 out of 5 Stars. 4527 reviews4.6709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cookies Variety Pack, 18 ct., $7.48, $0.42/ea
$748current price $7.48$0.42/eaMember's Mark Cookies Variety Pack, 18 ct.
64374.5347 out of 5 Stars. 6437 reviews4.5347 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527304.6059 out of 5 Stars. 52730 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCat® 4pc Ratchet Tie Down and Cam Buckle Set, $19.98
$1998current price $19.98Cat® 4pc Ratchet Tie Down and Cam Buckle Set
874.4828 out of 5 Stars. 87 reviews4.4828 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Reusable Absorbent Multi-Purpose Washable Underpads, Oil Spill Pads & Training Pads, Heavy-Duty Leakproof Protection, 34" x 36", 4 Pack, $29.99
$2999current price $29.99Simpli-Magic Reusable Absorbent Multi-Purpose Washable Underpads, Oil Spill Pads & Training Pads, Heavy-Duty Leakproof Protection, 34" x 36", 4 Pack
244.8333 out of 5 Stars. 24 reviews4.8333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChannellock 225pc Professional Mechanic's Tool Set SAE & Metric Ratcheting Wrenches 1/4, 3/8, 1/2 inch Drive Sizes, $119.98
$11998current price $119.98Channellock 225pc Professional Mechanic's Tool Set SAE & Metric Ratcheting Wrenches 1/4, 3/8, 1/2 inch Drive Sizes
834.5301 out of 5 Stars. 83 reviews4.5301 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSTANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power, $97.98
$9798current price $97.98STANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power
3194.3072 out of 5 Stars. 319 reviews4.3072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping