Swanson Chicken Broth 14.5 oz., 12 pk.
Shipping

Highlights
- Includes twelve 14.5 ounce cans of Swanson® Chicken Broth
- Perfect balance of chicken, vegetables and seasonings
- Swanson® Chicken Broth is 100% natural
- No MSG, 99% fat free
Kettle & Fire Chicken Bone Broth, 16.9 oz., 6 ct. $21.98 $3.66/ea

Kettle & Fire Chicken Bone Broth, 16.9 oz., 6 ct.


Members also considered
Member's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk. $7.98 $0.04/foz
$798current price $7.98$0.04/fozMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk.
81534.8104 out of 5 Stars. 8153 reviews4.8104 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSwanson Chicken Broth 32 oz., 6 pk. $9.98 $1.66/ea
$998current price $9.98$1.66/eaSwanson Chicken Broth 32 oz., 6 pk.
15124.8082 out of 5 Stars. 1512 reviews4.8082 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSwanson Chicken Bone Broth, 32 oz., 3 pk. $8.48 $0.09/oz
$848current price $8.48$0.09/ozSwanson Chicken Bone Broth, 32 oz., 3 pk.
1324.5455 out of 5 Stars. 132 reviews4.5455 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCampbell's Condensed Cream of Chicken Soup 10.5 oz., 8 pk. $7.98 Was $8.98 $1.00/ea
Instant Savings
Now$798current price Now $7.98, Was $8.98$8.98$1.00/ea$1 offEnds Oct 28Campbell's Condensed Cream of Chicken Soup 10.5 oz., 8 pk.
34034.8163 out of 5 Stars. 3403 reviews4.8163 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz. $5.98 Was $6.28 $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHealthy Choice Soup Variety Pack, 15 oz., 10 pk. $13.98 $1.40/ea
$1398current price $13.98$1.40/eaHealthy Choice Soup Variety Pack, 15 oz., 10 pk.
17414.4262 out of 5 Stars. 1741 reviews4.4262 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingCampbell's Condensed Chicken Noodle Soup 10.75 oz., 12 ct. $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaCampbell's Condensed Chicken Noodle Soup 10.75 oz., 12 ct.
71094.7851 out of 5 Stars. 7109 reviews4.7851 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNissin Cup Noodles, Chicken Flavor 2.25 oz., 24 ct. $10.98 $0.46/ea
$1098current price $10.98$0.46/eaNissin Cup Noodles, Chicken Flavor 2.25 oz., 24 ct.
17824.5376 out of 5 Stars. 1782 reviews4.5376 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDinty Moore Beef Stew, 15 oz., 6 pk. $13.98 $2.33/ea
$1398current price $13.98$2.33/eaDinty Moore Beef Stew, 15 oz., 6 pk.
24274.48 out of 5 Stars. 2427 reviews4.48 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Swanson® Chicken Broth is the classic. It's the perfect balance of chicken, vegetables and seasonings to bring rich and distinctive flavor to your everyday cooking, without the added fat.
Spicy Verde Chicken & Bean Chili Recipe
Prep time: 15 mins | Cook time: 55 mins | Servings: 6
Shredded chicken gets a burst of zesty flavor when it's combined with green chiles and hot jalapeño pepper sauce to make a fresh-tasting chili that's ready in under an hour.
Brought to you by: Campbell’s
Ingredients:
- 2 tablespoons butter
- 1 large onion, chopped (about 1 cup)
- 1/4 teaspoon garlic powder or 1 clove garlic, minced
- 1 tablespoon all-purpose flour
- 2 cups Swanson® Chicken Broth or Swanson® Organic Chicken Broth or Swanson® Natural Goodness® Chicken Broth
- 2 cups shredded boneless, skinless chicken breasts, cooked
- 1 can (about 15 ounces) white navy beans, undrained
- 1 can (about 4 ounces) chopped green chiles, drained
- 1 teaspoon ground cumin
- 1 teaspoon jalapeño hot pepper sauce
- 6 flour tortilla (8-inch), warmed
- 1/3 cup shredded Monterey Jack cheese
- 2 tablespoons chopped fresh cilantro leaves (optional)
Steps:
- Heat the butter in a 12-inch skillet over medium heat. Add the onion and garlic powder. Cook and stir until the onion is tender.
- Stir the flour into the skillet. Cook and stir for 2 minutes. Gradually stir in the broth. Cook and stir until the mixture boils and thickens.
- Stir the chicken, beans, chiles, cumin and hot pepper sauce in the skillet and heat to a boil. Reduce the heat to low. Cook for 20 minutes, stirring occasionally.
- Line each of 6 serving bowls with the tortillas. Divide the chili among the bowls. Serve topped with cheese and cilantro, if desired.
Specifications
Net Weight: 10 pounds
Ingredients: Chicken stock, salt, natural flavoring, mirepoix (carrots, celery, onions), chicken fat, yeast extract.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,633 reviews
Verified Purchase
Chicken broth in the can
I use a lot of chicken broth but not as much as what is in a carton. Once you open the carton you have to use it quickly. I’m always looking for the cans and was so glad when I saw that I could order them from Sam’s even if they were not in the store!
Verified Purchase
GREAT VALUE
Swanson's chicken broth in 14 oz cans is often my go-to when cooking favorite dishes and not needing the larger size cartons. This size has increased in price dramatically, but SAMS Club offers this 12-pack at a more reasonable rate. It also arrived in perfect condition; the cans weren't dented.
Verified Purchase
Chicken broth
Three of the cans were dented
Other popular items in Canned Foods & Goods
Bare Bones Instant Beef Bone Broth, 12 ct. $9.98 $0.83/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.83/eaBare Bones Instant Beef Bone Broth, 12 ct.
1224.459 out of 5 Stars. 122 reviews4.459 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarKist Chunk Light Tuna in Water, 43 oz. $10.98 $0.26/oz
$1098current price $10.98$0.26/ozStarKist Chunk Light Tuna in Water, 43 oz.
454.3556 out of 5 Stars. 45 reviews4.3556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingNissin Top Ramen, Chicken, 24 pk. $5.98 Was $6.98 $0.25/ea
Instant Savings
Now$598current price Now $5.98, Was $6.98$6.98$0.25/ea$1 offEnds Oct 12Nissin Top Ramen, Chicken, 24 pk.
4404.6659 out of 5 Stars. 440 reviews4.6659 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPanera Bread Ready-to-Heat Broccoli Cheddar Soup, 40 oz, 4 Single Serve Cups (Refrigerated) $10.48
$1048current price $10.48Panera Bread Ready-to-Heat Broccoli Cheddar Soup, 40 oz, 4 Single Serve Cups (Refrigerated)
23434.6351 out of 5 Stars. 2343 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLipton Onion Recipe Soup and Dip Mix 2 oz., 6 pk. $7.98 $1.33/ea
$798current price $7.98$1.33/eaLipton Onion Recipe Soup and Dip Mix 2 oz., 6 pk.
38364.8918 out of 5 Stars. 3836 reviews4.8918 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCampbell's Condensed Tomato Soup 10.75 oz., 12 ct. $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaCampbell's Condensed Tomato Soup 10.75 oz., 12 ct.
41804.8 out of 5 Stars. 4180 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk. $11.98 $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257614.8584 out of 5 Stars. 25761 reviews4.8584 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173534.8551 out of 5 Stars. 17353 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz. $6.28 $0.16/oz
$628current price $6.28$0.16/ozKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz.
7724.8316 out of 5 Stars. 772 reviews4.8316 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHormel Chili No Beans 15 oz., 6 pk. $13.76 $2.29/ea
$1376current price $13.76$2.29/eaHormel Chili No Beans 15 oz., 6 pk.
18114.6256 out of 5 Stars. 1811 reviews4.6256 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingNissin Top Ramen, Beef, 24 pk. $5.98 Was $6.98 $0.25/ea
Instant Savings
Now$598current price Now $5.98, Was $6.98$6.98$0.25/ea$1 offEnds Oct 12Nissin Top Ramen, Beef, 24 pk.
104.7 out of 5 Stars. 10 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNongshim Premium Tonkotsu Kuromayu Noodle Soup 6 pk. $12.77 $2.13/ea
$1277current price $12.77$2.13/eaNongshim Premium Tonkotsu Kuromayu Noodle Soup 6 pk.
7294.439 out of 5 Stars. 729 reviews4.439 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping