Stonewall Kitchen Organic Wild Blueberry Jam, 30 oz.

|71 ratings
Current price is $9.98
$0.33/oz
Prices may vary in club and online
How do you want your item?
Sam's credit card
Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.

Smart summary

Generated by AI
  • Organic Composition: Crafted with tiny, hand-raked organic wild blueberries, a precise amount of sugar, and a refreshing splash of lemon, resulting in a jam bursting with flavor.
  • Rich Flavor: Experience the sweet intensity of wild Maine blueberries, perfectly balanced by added sugar and a bright lemon splash, delivering a distinctively rich and fruity taste.
  • Culinary Versatility: This rich and fruity jam is ideal for diverse culinary applications, including spreading on toast, complementing pancakes, or enhancing classic peanut butter and jelly sandwiches.
  • Maine Heritage: Captures the authentic essence of Maine's natural beauty and vibrant coastal flavors, transporting you to scenic berry patches with every carefully crafted spoonful.
  • Product Specifications: This organic wild blueberry jam is presented in a 30-ounce glass jar, certified organic, and proudly made in the USA.
We also recommend

Cocoa Loops Cereal, 31 oz. $7.48 $0.24/oz

Cocoa Loops Cereal, 31 oz.
current price $7.48
$0.24/oz

Cocoa Loops Cereal, 31 oz.

4.4869 out of 5 stars
4.4869 out of 5 Stars. 191 reviews
Sponsored
stonewall kitchen organic wild blueberry jam, 30 oz. Centered front view of a 30 oz clear glass jar of dark purple jam with a green metal lid and white label reading 'Organic Wild Blueberry Jam' and a USDA Organic badge on a white background, suitable for spreading on toast, pancakes, or PB&Js.
Stonewall Kitchen Organic Wild Blueberry Jam, 30 oz.
Hero image 0 of Stonewall Kitchen Organic Wild Blueberry Jam, 30 oz., 0 of 3

About this item

Product details

Organic Wild Maine Blueberry Jam

Experience the sweet intensity of wild Maine blueberries with this top-selling Organic Wild Maine Blueberry Jam. Made with tiny, hand-raked organic blueberries, a touch of sugar, and a splash of lemon, this jam is bursting with flavor and perfect for any occasion.

Perfect Pairings for Every Meal

This wild blueberry jam is ideal for spreading on toast, pancakes, or PB&Js. Its rich and fruity taste complements a variety of dishes, making it a versatile addition to your kitchen.

A Taste of Maine's Coastal Berry Patches

With every spoonful, you'll be transported to the scenic berry patches of Maine's coastline. Crafted with care, this organic jam captures the essence of Maine's natural beauty and vibrant flavors.

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Specifications

Net Weight: 30 ounces

Ingredients: Maine Wild Blucberriest, Cane Sugar", Fruit Pectin (water and pectin), Lemon Juice Concentrate", "Organic

Member ratings & reviews

4.8 out of 5 stars
stars
71 ratings20 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 20 reviews

Sep 11, 2026
Reviewer name: GDavid
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Yummy Organic Blueberry Jam

This blueberry jam has the right balance, consistency - goes well with peanut butter on sourdough toast or it’s just right on the untoasted - it’s yummy!

Helpful?431SLEWANC0X18436013942
Sep 9, 2026
Reviewer name: S
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Wonderful “jam.” It’s crammed full of preserved wild blueberries. Wonderful over ice cream and warm biscuits. It’s a better value than the regular Stonewall Kitchen jars

Review from walmart.com
Helpful?431SLEWANC0X18436013942
Aug 11, 2026
Reviewer name: COreader
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Wonderful blueberry treat!

I enjoy the little blueberries in this jam. I spread them on the cream cheese on my bagel. I add a dollop to my Greek yogurt. They allow me to have that blueberry sensation that the occasional large blueberry in other jams avoids.

Helpful?431SLEWANC0X18436013942