PetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
Shipping

Highlights
- Pet Action Plus
- 8-month supply
- Kills fleas, eggs and larvae
- Kills ticks, lice and mites
- Fast-acting and long-lasting
PetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply

PetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply


Members who viewed this also viewed
PetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
6574.2877 out of 5 Stars. 657 reviews4.2877 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
Members-only pricePetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
4834.2733 out of 5 Stars. 483 reviews4.2733 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs., $22.62, $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120654.784 out of 5 Stars. 12065 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
12534.4509 out of 5 Stars. 1253 reviews4.4509 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans, $42.98, $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Tidy Cats Litter, Natural Clay Product With Deodorizing System, 52 lb. Bag, $12.67, $0.24/lb
$1267current price $12.67$0.24/lbPurina Tidy Cats Litter, Natural Clay Product With Deodorizing System, 52 lb. Bag
24494.5594 out of 5 Stars. 2449 reviews4.5594 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPurina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor, $38.74, $0.27/oz
$3874current price $38.74$0.27/ozOptions from $38.74 – $40.26Purina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor
9034.7398 out of 5 Stars. 903 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs, $18.38, $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
46934.8543 out of 5 Stars. 4693 reviews4.8543 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs., $25.48, $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100624.7714 out of 5 Stars. 10062 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs., $25.98, $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs.
21394.7691 out of 5 Stars. 2139 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Keep your cat free from fleas and ticks with Action Plus for Cats and Kittens (8 doses). Pet Action Plus For Cats has been carefully and strategically formulated to kill the insects that are most harmful to cats and kittens as well as their offspring. This pet flea and tick control works quickly and lasts long, giving your furry friend the relief they need.
What Is Action Plus for Cats and Kittens Effective Against?
Action Plus for Cats and Kittens is made to combat the common pests that cats and kittens face. It immediately gets to work killing fleas and ticks and well as the eggs and larvae they leave behind, effectively destroying every part of the flea lifecycle. Action Plus for Cats and Kittens is also effective against lice, ticks and mites as well. This is among the best flea and tick control options out there because it eradicates everything from the eggs to the adults, so you aren't dealing with the same problem again a few months after treatment.
How Long Does Action Plus for Cats and Kittens Last?
This box of Pet Action Plus contains an 8-month supply of flea and tick prevention. Unlike other flea and tick control medications, Pet Action Plus doesn't lose its effectiveness after water immersion or being exposed to sunlight. If it says 8 months on the box, you get 8 months of completely effective protection.
Which Cats Can Use Pet Action Plus?
Pet Action Plus is only intended to be used on cats over 1.5 pounds who are 8 weeks or older. For flea and tick prevention for smaller or younger cats, consult your veterinarian for options. It is, however, perfectly acceptable to use Pet Action Plus on your breeding or pregnant cat. You can even use Pet Action Plus on cats that are currently lactating.
Specifications
- Same 2 active ingredients found in Frontline Plus for Cats
- Kills fleas, flea eggs and larvae, chewing lice and ticks
- Aids in the control of sarcoptic mange mite infestation
For use only on CATS weighing over 1.5 lbs. and 8 weeks or older.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 104 reviews
Verified Purchase
A house full of cats … NOT fleas!
I love it! We foster cats, dogs, and just about anything else you can think of. We often have a house full of cats and it can get a bit overwhelming trying to keep fleas at bay. With this product I am able to treat all the cats and have some left over. This product even works well for our cats with sensitive skin. Of course not all products work for all animals (just like with humans) but so far every cat has done well with this!!
Verified Purchase
Great flea and tick
I have ordered this 2 times now for cat and dogs. I feel it works very well. We live on a farm, due to everyday activities our animals are in and out constantly. We do not have time for fleas and ticks. Works great, price is very reasonable, why choose anything else.
Verified Purchase
Great for my cat
Product seems to work great on my cat. I switched to another brand and found a flea and a tick on him. Still have several vials left of the other brand, but ordered more of this and so far I haven't seen anything on him!
Items you may like
Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77504.7805 out of 5 Stars. 7750 reviews4.7805 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound, $16.99, $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
26834.7577 out of 5 Stars. 2683 reviews4.7577 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs., $12.97, $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94064.4728 out of 5 Stars. 9406 reviews4.4728 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423274.8564 out of 5 Stars. 42327 reviews4.8564 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHalloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character, $9.98
$998current price $9.98Halloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character
Available for Pickup or ShippingPickupShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz., $16.98, $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65734.7998 out of 5 Stars. 6573 reviews4.7998 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct., $24.67, Was $26.44, $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68804.7515 out of 5 Stars. 6880 reviews4.7515 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs., $17.98, $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95834.8301 out of 5 Stars. 9583 reviews4.8301 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.12, $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs., $25.98, $1.33/lb
$2598current price $25.98$1.33/lbPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs.
152784.3152 out of 5 Stars. 15278 reviews4.3152 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping