Olay Ultimate Hydrating Moisturizer with Niacinamide, Collagen Peptide, Skincare for Face, 1.7 oz., 2pk
Shipping

Highlights
- Contains two 1.7 oz. of Olay Hydrating Moisturizer
- Formulated with Niacinamide + Collagen Pedptide24 + Pro-Vitamin B5
- Supercharged for instant wrinkle and firming results and improved elasticity
- Light fragrance moisturizer can be used morning & night with quick absorbance
- No greasy residue so it can be worn seamlessly under makeup
Olay Ultimate Vitamin C Hydrating Moisturizer, 1.7 oz., 2 pk., $47.98

Olay Ultimate Vitamin C Hydrating Moisturizer, 1.7 oz., 2 pk.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69824.5834 out of 5 Stars. 6982 reviews4.5834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk., $11.48, $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36074.8154 out of 5 Stars. 3607 reviews4.8154 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk., $11.96, $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16174.6846 out of 5 Stars. 1617 reviews4.6846 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28534.7746 out of 5 Stars. 2853 reviews4.7746 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7725 out of 5 Stars. 103 reviews4.7725 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23304.77 out of 5 Stars. 2330 reviews4.77 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk., $12.98, $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27164.6708 out of 5 Stars. 2716 reviews4.6708 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $10.97, $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42954.7288 out of 5 Stars. 4295 reviews4.7288 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20664.7657 out of 5 Stars. 2066 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz., $12.88, $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct., $10.98, Was $11.48, $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26584.7506 out of 5 Stars. 2658 reviews4.7506 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Firming, Strengthening & Hydrating Moisturizer
Olay Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide24 Face Moisturizer is supercharged for instant visible wrinkle and firming results. It strengthens skin barrier, evens complexion, and visibly corrects wrinkles. It’s crafted by our top scientists with our clinically proven technology, with 99% pure Niacinamide, to improve skin’s moisture barrier for 2x stronger skin*.
Clean Ingredients, Dermatologist Recommended
This face cream is also formulated with Dermatologist recommended Peptides, to support skin’s natural renewal process help smooth and firm skin. We also took care to craft this facial moisturizer with clean ingredients, which means no parabens, phthalates, or synthetic dyes.
Notice Improvements in 1 Week
With Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide24 Face Moisturizer, you’ll experience 24-hours of hydration, in 1 week you’ll see improvements in wrinkles and complexion, and in 1 month you’ll see hydrated and visibly improved skin with a 2x stronger skin barrier*. When it comes to skincare, 3 is always better than 1. To use, smooth evenly over cleansed face and neck both morning and night and be sure to use with SPF in the daytime to protect your glow.
Olay Skin Care Promise
At Olay, we’re serious about our commitments. Our Olay Skin Promise to you is zero skin retouching in all advertising. Olay is the first mass skin care brand in the US to take this stance, because we know real beauty is honestly beautiful. We also guarantee you'll love your Olay product. If you are not satisfied, we'll give you your money back via a prepaid card. Must submit within 60 days of purchase. Call toll-free 1-855-845-9797 or visit olay.com/guarantee.
*improvement in baseline vs. untreated skin
Specifications
- Includes: (2) 1.7 oz jars for a total of 3.4 ounces
- Scent: Light fragrance
- Product Use: Facial Hydrating Moisturizer
- Free From: Parabens, Phthalates or Synthetic Dyes
Directions: Smooth evenly over your entire cleansed face and neck, morning and night
Ingredients: Water, Glycerin, Isohexadecane, Niacinamide, Distarch Phosphate, Isopropyl Isostearate, Dimethicone, Panthenol, Palmitoyl Dipeptide-7*, Palmitoyl Pentapeptide-4*, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethylhexylglycerin, Hydroxyacetophenone, Sodium Hyaluronate, Dimethiconol, Cetearyl Glucoside, Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Palmitic Acid, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Disodium EDTA, Sodium Acrylates Copolymer, PEG-100 Stearate, Titanium Dioxide, Mica, Phenoxyethanol, Fragrance
*Peptide
Warnings: Avoid contact with eye. If contact occurs, rinse eyes with water.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,963 reviews
Verified Purchase
great for aging skin
I have used since it hit the market. I am now 77 years old. I started out with onr and as I aged I move up the line. Wonder if they will come up with a cream for the 80's
Verified Purchase
Moisturizer for all ages!
I was doing treatment for melasma & I needed a moisturizer. This moisturizer is AMAZING!! It hydrates my face & has helped my skin so much. I am definitely buying more, my daughter loves this product just as much as I do. I'm 40 & she is 18, this is a win!
Verified Purchase
Buy this!
This Olay product rates second highest from dermatology reviews. I've worked in skin care for 30 years and this is on the top of my list. Especially because of the affordability.
Items you may like
Kiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size, $52.98, $12.61/foz
$5298current price $52.98$12.61/fozKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size
64.3333 out of 5 Stars. 6 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDr. Barbara Sturm Super Anti-Aging Face Cream, 1.69 oz., $269.98, $159.75/oz
$26998current price $269.98$159.75/ozDr. Barbara Sturm Super Anti-Aging Face Cream, 1.69 oz.
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLa Mer Creme de la Mer The Moisturizing Cream, Choose Size, $238.98
$23898current price $238.98More options from $139.98La Mer Creme de la Mer The Moisturizing Cream, Choose Size
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDr. Barbara Sturm Face Cream, 1.69 fl. oz., $169.98
$16998current price $169.98Dr. Barbara Sturm Face Cream, 1.69 fl. oz.
Available for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527304.6059 out of 5 Stars. 52730 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423344.8563 out of 5 Stars. 42334 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPeter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Cream, 1.7 fl. oz., $59.98, $35.28/foz
$5998current price $59.98$35.28/fozPeter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Cream, 1.7 fl. oz.
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSisley Floral Spray Mist, 3.3 oz., $59.54, $18.04/oz
$5954current price $59.54$18.04/ozSisley Floral Spray Mist, 3.3 oz.
Available for ShippingShippingAVANI Face & Eye Micro Capsule Serum, 1.7 fl. oz., 2pk., $29.98, $8.82/foz
$2998current price $29.98$8.82/fozAVANI Face & Eye Micro Capsule Serum, 1.7 fl. oz., 2pk.
124.6667 out of 5 Stars. 12 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShiseido Vital Perfection Intensive WrinkleSpot Treatment, $64.98
$6498current price $64.98Shiseido Vital Perfection Intensive WrinkleSpot Treatment
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping