Members Mark Tomato Basil Hummus Dip and Spread, 24 oz.

Highlights
- Smooth and creamy tomato basil hummus with a mild taste
- Made with steamed chickpeas, diced tomatoes, and dried basil
- Gluten free and no artificial flavors or preservatives
- Versatile and ready to eat
- Excellent addition to a tray of fresh carrots, celery or any party tray
Fresh Craving's Mexicali Dip, 24 oz. $7.98 $0.33/oz

Fresh Craving's Mexicali Dip, 24 oz.
Members who viewed this also viewed
Member's Mark Classic Hummus Singles 2.5 oz., 16 ct. $5.58 $0.35/ea
$558current price $5.58$0.35/eaMember's Mark Classic Hummus Singles 2.5 oz., 16 ct.
18844.6635 out of 5 Stars. 1884 reviews4.6635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMembers Mark Dark Chocolate Covered Roasted Pistachios, 22 oz. $15.28 $0.69/oz
$1528current price $15.28$0.69/ozMembers Mark Dark Chocolate Covered Roasted Pistachios, 22 oz.
20204.6787 out of 5 Stars. 2020 reviews4.6787 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz. $5.64 $0.25/oz
$564current price $5.64$0.25/ozMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz.
34514.5911 out of 5 Stars. 3451 reviews4.5911 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Minced Onion, 15 oz. $7.98 $0.53/oz
$798current price $7.98$0.53/ozFrom $7.98Member's Mark Minced Onion, 15 oz.
19364.8275 out of 5 Stars. 1936 reviews4.8275 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter, 1 lb., 4 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter, 1 lb., 4 ct.
7384.626 out of 5 Stars. 738 reviews4.626 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOcean Spray Cranberry Juice 96 fl. oz., 2 pk. $8.28 $0.04/foz
$828current price $8.28$0.04/fozOcean Spray Cranberry Juice 96 fl. oz., 2 pk.
50234.79 out of 5 Stars. 5023 reviews4.79 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMM Grated Pecorino Romano Cheese $14.93
$1493current price $14.93MM Grated Pecorino Romano Cheese
1234.9024 out of 5 Stars. 123 reviews4.9024 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cauliflower Crust Cheese Pizza, Frozen, 15 oz., 2 pk. $11.63 $5.82/ea
$1163current price $11.63$5.82/eaMember's Mark Cauliflower Crust Cheese Pizza, Frozen, 15 oz., 2 pk.
38774.7256 out of 5 Stars. 3877 reviews4.7256 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound $28.14 $5.36/lb
$2814current price $28.14avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound
10324.1405 out of 5 Stars. 1032 reviews4.1405 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Medium-Dark Roast Coffee Pods, Colombian, 100 ct. $32.98 $0.33/ea
$3298current price $32.98$0.33/eaMember's Mark Medium-Dark Roast Coffee Pods, Colombian, 100 ct.
8604.5337 out of 5 Stars. 860 reviews4.5337 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark American Cheese 5 lbs., 160 slices $12.17 $2.43/lb
$1217current price $12.17$2.43/lbMember's Mark American Cheese 5 lbs., 160 slices
36904.6764 out of 5 Stars. 3690 reviews4.6764 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
This Members Mark Tomato Basil Hummus Dip and Spread, 24 oz. is a Mediterranean classic. The delicious hummus is creamy with a mild taste. Made with U.S. grown chickpeas, this tahini-rich creamy spread is a treat for any occasion and is a snack the whole family can enjoy. It has savory flavors and simple ingredients and is perfect for dipping veggies. Its smooth flavorful consistency is a great replacement for mayonnaise to turn your sandwiches into something special.
What are Some Ways to Use this Member's Mark Hummus?
Add a little jazz to snack time and make hummus with a variety of toppings from red olive to red peppers. Use hummus to make healthy sandwiches with a thick layer slathered on two slices of sprouted grain bread and tons of crispy, fresh vegetables including lettuce, tomato and red onion. Add a container of hummus to a party tray for a dip that is smooth and tasty. This is an excellent accompaniment to a tray of fresh carrots and celery or any party tray. Get really creative and make mini pizzas layered with hummus and topped with Greek salad ingredients for a fun and enticing evening meal.
Keep this Tasty Snack on Hand
Keep a few tubs of this Members Mark Tomato Basil Hummus Dip and Spread, 24 oz. in the fridge for a quick snack that will fill you up without a lot of junk. Pair a few salty crackers or nacho chips with a tub of hummus for a snack fit for a crowd. Make a quick dressing with a scoop of hummus, a splash of lemon juice and a dash of garlic to really take a basic salad up a notch. Create an indulgent sauce to top chicken and take dinner up a notch in flavor. Add a spoonful of hummus to a bowl of warm pasta and toss in some fresh cherry tomatoes for a Mediterranean-style meal that only needs a few minutes and is easy to prep.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated
Net Weight: 24 oz.
Ingredients: Steamed Chickpeas, Diced Tomatoes (Tomatoes, Tomato Juice, Citric Acid, Calcium Chloride), Sesame Tahini, Sunflower Oil, Tomato Paste, Granulated Garlic, Sea Salt, Dried Carrot, Dried Tomatoes, Dried Cabbage, Dried Leeks, Citric Acid, Dried Basil, Cumin.
Contains: Sesame.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 151 reviews
Verified Purchase
Pizza Hummus, need I say more.
This is so good! It's like a pizza hummus. I hope Sam's Club will keep selling this, but I thought it said "limited" in my store. Going to buy more before it's gone.
Verified Purchase
Delicious.
Paired with the Members Mark Red Quinoa Chia Chips, this hummus makes the most delicious and easy choice for all of your hosting/snacking needs. My roommate and I finished a whole tub within the span of 4 days.
Pleasantly Surprised by the Flavor
I received a reimbursement for this product to leave an honest review. I was hesitant at first, as it is orange in color, but when I tried it its was delicious. I tired it on several different chips and crackers. The , tomato is mild not over powering, the basil flavor was just right and the consistency of the dip was excellent, not gritty like some Hummus dips. I highly recommend for snacking, guests. appetizers, tailgating or any other occassion.
Top products
Bananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPremium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition $169.98
$16998current price $169.98Premium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition
Available for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30134.7687 out of 5 Stars. 3013 reviews4.7687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60574.7624 out of 5 Stars. 6057 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery