Member's Mark SS304 Deluxe Stacked Stone 4-Burner Propane Gas Grill Island

Highlights
- Grill with 765 sq. in. cooking area
- LP: 64,000 BTUs; NG: 64,000 total BTUs (primary burners, infrared rear burner and side wok burner)
- 4-sided faux stacked rock stone panels with weather-resistant sintered stone countertop
- Durable 304 stainless-steel construction with cast aluminum end cap for rust-resistant performance.
- Pre-assembled design with minimum installation required.


Members who viewed this also viewed
Angi Gas Grill or Smoker Assembly $119.00
$11900current price $119.00Angi Gas Grill or Smoker Assembly
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 36" Intelligent Propane Gas Griddle w/ Cart and Cover $322.28 Was $799.00
Now$32228current price Now $322.28, Was $799.00$799.00$476.72 offMember's Mark 36" Intelligent Propane Gas Griddle w/ Cart and Cover
53.2 out of 5 Stars. 5 reviews3.2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVIZIO 100" Class Quantum Series QLED Smart TV, QuickFitâ„¢ $1,498.00
$1,49800current price $1,498.00VIZIO 100" Class Quantum Series QLED Smart TV, QuickFitâ„¢
3634.5207 out of 5 Stars. 363 reviews4.5207 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Breck Fire Seating Set with Sunbrella Fabric, 4pc $2,999.00
$2,99900current price $2,999.00Member's Mark Breck Fire Seating Set with Sunbrella Fabric, 4pc
834.5783 out of 5 Stars. 83 reviews4.5783 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Ashton Home Theater Power Recliner $466.93
$46693current price $466.93Member’s Mark Ashton Home Theater Power Recliner
2454.2122 out of 5 Stars. 245 reviews4.2122 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Brenton Sectional Set with Sunbrella Fabric, 7pc $2,499.00
$2,49900current price $2,499.00Member’s Mark Brenton Sectional Set with Sunbrella Fabric, 7pc
324.4063 out of 5 Stars. 32 reviews4.4063 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNinjaâ„¢ FlexFlameâ„¢ 5-in-1 Propane Gas Outdoor Cooking System $999.00
$99900current price $999.00Ninjaâ„¢ FlexFlameâ„¢ 5-in-1 Propane Gas Outdoor Cooking System
434.6279 out of 5 Stars. 43 reviews4.6279 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Halifax Dining Set with Sunbrella Fabric, 7pc $2,499.00
$2,49900current price $2,499.00Member's Mark Halifax Dining Set with Sunbrella Fabric, 7pc
364.4444 out of 5 Stars. 36 reviews4.4444 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNongshim Shin Ramyun Spicy Beef Ramen Noodle Soup 4.02 oz., 12 ct. $18.74 $1.56/ea
$1874current price $18.74$1.56/eaNongshim Shin Ramyun Spicy Beef Ramen Noodle Soup 4.02 oz., 12 ct.
1484.6554 out of 5 Stars. 148 reviews4.6554 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBentgo 2-Pack Salad Bento Lunch Box $19.98
$1998current price $19.98Bentgo 2-Pack Salad Bento Lunch Box
6694.6398 out of 5 Stars. 669 reviews4.6398 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clear Plastic Cups, 20 oz., 120 ct. $11.98 $0.10/ea
$1198current price $11.98$0.10/eaMember's Mark Clear Plastic Cups, 20 oz., 120 ct.
3034.6964 out of 5 Stars. 303 reviews4.6964 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAriana Grande Sweet Like Candy Eau de Parfum, 3.4 fl. oz. $44.37
$4437current price $44.37Ariana Grande Sweet Like Candy Eau de Parfum, 3.4 fl. oz.
284.6786 out of 5 Stars. 28 reviews4.6786 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGucci Bloom Eau de Parfum $96.62
$9662current price $96.62More options from $47.00Gucci Bloom Eau de Parfum
94.6 out of 5 Stars. 9 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound $19.52 $3.48/lb
Instant Savings
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weight$3 off per packageEnds Oct 19Member's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25954.5757 out of 5 Stars. 2595 reviews4.5757 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Whether entertaining or just barbecuing with the family on a weekend, Member's Mark SS304 Deluxe Stacked Stone 4-Burner Propane Gas Grill Island is an ideal outdoor living area upgrade. This fully loaded, 64,000 BTU outdoor kitchen and grill makes it easy to prepare delicious meals. The stylish grill island features a four-sided faux stacked rock stone panel design equipped with four powerful 304 stainless steel burners, a dedicated infrared rear burner, and a convenient side burner—giving you a generous 765 square inches of cooking area.
The Ideal Outdoor Kitchen
With ample space for prepping steaks, burgers, fresh veggies, and more, the weather-resistant, sintered stone countertop offers heat and stain resistance. For extra convenience, this gas grill island features a drawer for keeping buns and other food items warm. A gas tank storage compartment, a custom fit cover, and a pull-out trash bin complete your outdoor kitchen. This grill island is pre-assembled with minimal installation needed. There is no limit to what you can cook in Member's Mark outdoor kitchen.
Specifications
- Assembled Grill Dimensions: 86.7" x 25.5" x 47"
- Total cooking area: 765 sq. inch (Cook approximately 32 burgers)
- High-grade #304 stainless with cast aluminum end cap firebox
- SS304 Main burner: 40,000BTU
- Infrared rear Burner: LP: 12,000 BTU; NG: 12,000 BTU
- Side Burner: LP: 12,000 BTU; NG: 12,000 BTU (Quick connector).
- Electronic ignition
- Full-width drip tray keeps cooking area clean
- Weather-resistant slab sintered stone countertop (minimum maintenance required)
- Stone Style: 4-sided faux stacked rock stone panels
- Drawer storage for cooking utensils and accessories.
- SS304 rotisserie kit included
- Tilt-out trash bin
- Grill cover included
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 15 reviews
Verified Purchase
I'm impressed
Great grill, cooks real hot, sometimes knobs get too hot. Pretty good quality for the money. My brother visited us after I set this grill up and he was impressed with the look and performance and price that he wanted to order one, but sams just ran out of stock. I'm really enjoying showing off my big fancy grill.
Verified Purchase
Awesome kitchen
This looks like it costs a lot of money, and gives a nice ah-factor, but a very beautiful addition to our backyard without the construction of a remodel. The only downfall is that it is VERY heavy, and there are no wheels to move it easily.
Thank you so much for your generous feedback, Lindsay. Your kind words mean a lot to us. Hope you would enjoy grilling with your new outdoor kitchen from us.
Verified Purchase
Beautiful Grill
Beautiful Grill; shipping was about a week late but that's our only complaint. It's exactly as described. The metal door to the right is the opening to propane tank, I don't think I could find that information anywhere.
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60534.0935 out of 5 Stars. 6053 reviews4.0935 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30134.7687 out of 5 Stars. 3013 reviews4.7687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $99.95
$9995current price $99.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2464.0447 out of 5 Stars. 246 reviews4.0447 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPremium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition $169.98
$16998current price $169.98Premium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition
Available for ShippingShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60574.7624 out of 5 Stars. 6057 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
17163.8415 out of 5 Stars. 1716 reviews3.8415 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping