Member's Mark Grain Free Chicken and Vegetable Recipe, High Protein Dry Dog Food, 28 lbs.
Shipping

Highlights
- #1 ingredient is real chicken
- Food for all life stages, including puppies and large breed dogs
- Glucosamine and Chondroitin to support hip and joint health
- Probiotics and Prebiotic fiber to help support healthy digestion
- Cooked in the USA with locally and globally sourced ingredients
Freshpet Small Dog Small Bites Chicken Recipe, 2 lbs. packs, 3 ct. $29.98 $5.00/lb

Freshpet Small Dog Small Bites Chicken Recipe, 2 lbs. packs, 3 ct.
Members also considered
Member's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs. $37.98 $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27154.4954 out of 5 Stars. 2715 reviews4.4954 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs. $54.98 Was $57.98 $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77614.7807 out of 5 Stars. 7761 reviews4.7807 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58704.7552 out of 5 Stars. 5870 reviews4.7552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs. $61.98 $1.55/lb
$6198current price $61.98$1.55/lbPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs.
37314.7904 out of 5 Stars. 3731 reviews4.7904 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIAMS Proactive Health Minichunks Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes $52.98 $1.20/lb
$5298current price $52.98$1.20/lbIAMS Proactive Health Minichunks Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes
37874.6979 out of 5 Stars. 3787 reviews4.6979 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Beneful Healthy Weight Chicken Recipe Dry Dog Food, 48 lbs. $42.98 $0.90/lb
$4298current price $42.98$0.90/lbPurina Beneful Healthy Weight Chicken Recipe Dry Dog Food, 48 lbs.
19074.7415 out of 5 Stars. 1907 reviews4.7415 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIAMS Proactive Health Large Breed Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes $52.98 $1.20/lb
$5298current price $52.98$1.20/lbIAMS Proactive Health Large Breed Chicken Recipe Adult Dry Dog Food, Multi-sizes
20354.6531 out of 5 Stars. 2035 reviews4.6531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice, Adult Small Breed Dry Dog Food, 26 lbs.
Members-only priceBlue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice, Adult Small Breed Dry Dog Food, 26 lbs.
17004.75 out of 5 Stars. 1700 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRachael Ray Nutrish Real Beef, Pea & Brown Rice, Dry Dog Food, 50 lbs. $54.98 $1.10/lb
$5498current price $54.98$1.10/lbRachael Ray Nutrish Real Beef, Pea & Brown Rice, Dry Dog Food, 50 lbs.
7624.6352 out of 5 Stars. 762 reviews4.6352 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct. $24.67 Was $26.44 $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68864.7514 out of 5 Stars. 6886 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedigree Chopped Ground Dinner, Variety Pack, 13.2 oz., 36 ct. $45.98 $0.10/oz
$4598current price $45.98$0.10/ozPedigree Chopped Ground Dinner, Variety Pack, 13.2 oz., 36 ct.
14394.6991 out of 5 Stars. 1439 reviews4.6991 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
What's in this Member's Mark™ High Protein Grain Free† Chicken + Vegetable Recipe?
This recipe starts with real chicken and includes nutrient-dense ingredients such as sweet potatoes and whole peas as well as other fruits and vegetables along with added vitamins and minerals for optimal nutrition.
What’s not in this Member's Mark High Protein Grain Free Chicken + Vegetable Recipe?
This recipe is formulated without grain and has no added corn, soy, wheat as well as no added artificial flavors or colors.†
Which Life Stage is this Member's Mark Dog Food recommended for?
Member's Mark High Protein Grain Free Chicken + Vegetable Recipe Dry Dog Food is for All Life Stages and can be fed to dogs of any age, size, or breed including puppies and large sized dogs.
Where is Member's Mark High Protein Grain Free Chicken + Vegetable Recipe Dry Dog Food made?
All Member's Mark Dry Dog Food is made here in the USA with locally and globally sourced ingredients.
Transitioning
How much dry dog food does my pup need?
To make it easy to measure out, you can use an 8-oz. container for each cup of food and use the handy guide on the back of the bag with feeding suggestions by weight. Dogs have different calorie requirements based on their age, activity level and lifestyle. Feed to maintain an ideal lean body condition and work with your veterinarian to determine an appropriate weight and adjust feeding amounts as necessary. Remember to keep plenty of fresh water available to your pet at all times.
How do I properly transition?
Transitions should be gradual, so start by reducing the amount of the current diet and increasing the amount of the new diet for 7-10 days until complete. For dogs with a sensitive stomach, up to 14 days of transition may be necessary. This allows sensitive tummies to adjust to the new ingredients. If you notice their stool become too soft or watery, slow the transition until your dog can adjust. This can sometimes take an additional few days at the current ratio.
Days 1-2: 25% New Food
Days 3-4: 50% New Food
Days 5-6: 75% New Food
Days 7-10: 100% New Food
How long will the food last once I have opened the bag?
After opening, dry dog food typically lasts up to 6-8 weeks. To support prolonged freshness, you may place the bag in an air-tight, food-safe storage container. Always store in a cool, dry place and avoid excess heat or moisture.
FAQ
My dog just threw up after eating?
Many dogs may have sensitive tummies during transitions and others just get so excited over their new food that they eat too quickly. Make sure to follow the longer transition and feeding guidelines to ease the change. However, please contact your veterinarian about any major concerns.
I noticed my dog’s stool looks different?
When transitioning foods, it is normal to have some changes in your pup’s stool. Some dogs may get diarrhea due to a fast transition. Others may have softer or larger stools or the color may be different. Make sure to follow the longer transition time to ease the change. Over time your dog’s stool quality should improve as they adjust to the new diet. However, please contact your veterinarian about any major concerns.
How do probiotics and prebiotic fiber improve kibble?
Prebiotics are specialized types of fiber that move through the digestive tract, creating energy for the good bacteria in your dog’s gut. This can help the beneficial gut bacteria thrive. Probiotics are the beneficial bacteria that help maintain the proper balance of bacteria in the digestive tract and support the digestion process, and more. Prebiotic fiber and probiotics work together to support a healthy gut microbiome. Keep in mind that while probiotics are beneficial, some dogs may experience fleeting digestive changes such as loose stools or gas when first receiving probiotics in their diet, but this should improve as they adjust just like we humans do!
What is Grain-Free?
Grain-free simply means that the recipe does not have any added Wheat, Corn, Rice, Oats, Barley, Rye, or Soy. However, dogs still need carbohydrates for energy, so our grain-free formulas offer healthy carbohydrate alternatives such as sweet potato, whole peas, or chickpeas.
Why offer grain-free alternatives?
While healthy grains can be great for many dogs, some dogs may have allergies or just a sensitive tummy that does not like grains.
Questions or Comments?
We would love to hear about your Member's Mark experience! Visit us at: samsclub.com/membersmarkhelp
Specifications
Guaranteed Analysis
| Crude Protein (min) | 34.00% |
| Crude Fat (min) | 15.00% |
| Crude Fiber (max) | 4.00% |
| Moisture (max) | 10.00% |
| Linoleic Acid (min) | 3.00% |
| Alpha-Linolenic Acid (min) | 0.40% |
| Docosahexaenoic Acid (min) | 0.05% |
| Calcium (min) | 1.30% |
| Phosphorus (min) | 1.00% |
| Zinc (min) | 180 mg/kg |
| Selenium (min) | 0.5 mg/kg |
| Vitamin A (min) | 15,000 IU/kg |
| Vitamin E (min) | 200 IU/kg |
| Omega-6 Fatty Acids* (min) | 3.00% |
| Omega-3 Fatty Acids* (min) | 0.50% |
| Glucosamine* (min) | 750 mg/kg |
| Chondroitin Sulfate* (min) | 750 mg/kg |
| Taurine* (min) | 0.12% |
| Total Microorganisms* (min) | 80,000,000 CFU/lb |
(Bacillus subtilis, Enterococcus faecium**)
*Not recognized as an essential nutrient by the AAFCO Dog Food Nutrient Profiles.
**Contains a source of live (viable), naturally occurring microorganisms.
Calorie Content (Calculated): ME = 3,560 kcal/kg; 404 kcal/cup
Cooked in the USA with locally and globally sourced ingredients
Life Stage: All life stages
Breed Size: Suitable for all breeds and sizes
Food Type: Dry kibble
Weight: 28 lbs. (12.7kg)
Bag Dimensions: Estimate 24.5 in. x 16.5 in. x 4 in
Special Diet: Grain Free, High Protein, No added corn, soy, or wheat. No artificial flavors or colors†
INGREDIENTS:
CHICKEN, CHICKEN MEAL (SOURCE OF GLUCOSAMINE AND CHONDROITIN SULFATE), SWEET POTATOES, DRIED WHOLE PEAS, DRIED EGG PRODUCT, DRIED YEAST, CHICKEN FAT (PRESERVED WITH MIXED TOCOPHEROLS), PEA PROTEIN, DRIED PLAIN BEET PULP, NATURAL FLAVOR, SALMON OIL, FLAXSEED, DL-METHIONINE, SALT, POTASSIUM CHLORIDE, TAURINE, CHOLINE CHLORIDE, MIXED TOCOPHEROLS (A PRESERVATIVE), TOMATOES, RASPBERRIES, BLUEBERRIES, DRIED CHICORY ROOT, L-CARNITINE, YUCCA SCHIDIGERA EXTRACT, VITAMIN E SUPPLEMENT, IRON PROTEINATE, ZINC PROTEINATE, COPPER PROTEINATE, FERROUS SULFATE, ZINC SULFATE, MANGANESE SULFATE, COPPER SULFATE, POTASSIUM IODIDE, THIAMINE MONONITRATE, MANGANESE PROTEINATE, ASCORBIC ACID, VITAMIN A SUPPLEMENT, BIOTIN, NIACIN, CALCIUM PANTOTHENATE, SODIUM SELENITE, PYRIDOXINE HYDROCHLORIDE, VITAMIN B12 SUPPLEMENT, RIBOFLAVIN, VITAMIN D3 SUPPLEMENT, FOLIC ACID, DRIED BACILLUS SUBTILIS FERMENTATION PRODUCT, DRIED ENTEROCOCCUS FAECIUM FERMENTATION PRODUCT.
NUTRITIONAL ADEQUACY STATEMENT: Member’s Mark High Protein Grain Free† Chicken & Vegetable Recipe dog food is formulated to meet the nutritional levels established by the AAFCO Dog Food Nutrient Profiles for all life stages including growth of large size dogs (70 lb. or more as an adult).
†Made in a facility that processes pet foods that may contain other ingredients. Trace amounts may be present, including corn, soy, wheat, or other grains.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 407 reviews
Verified Purchase
MM grain free chicken & vegetable dog food
I just switched my dogs to this food, since the brand I was buying is no longer sold at Sam’s. It smells and looks fresh and most of all my dogs switched to it with no hesitation. It has similar ingredients to what they were eating so that helped too. But overall they really like this food. And they are quite picky about their food.
Verified Purchase
Tyson’s favorite food
We purchased the Member’s Mark Chicken and Vegetable recipe for Tyson our Cane Corso and he absolutely loves it. We began with the Salmon flavor and moved to the chicken shortly after and we are glad we did. We used to purchase our dog food from a competitor and the quality and value was not as good. I would highly recommend.
Verified Purchase
Good Foo But Not Always Available
This is rated very well for dog food; however, this is not available very often. This & the lamb is always out of stock or low! Why???Please order more to have in stock.
Other popular items in Dogs
Waggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz. $24.98 $0.69/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.69/ozWaggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz.
76314.7945 out of 5 Stars. 7631 reviews4.7945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk. $19.98 Was $21.48 $0.31/oz
Now$1998current price Now $19.98, Was $21.48$21.48$0.31/oz$1.5 offPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk.
7654.8314 out of 5 Stars. 765 reviews4.8314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Busy with Beggin’ Twist’d Adult Dog Chew Bone Treats - 18 ct. Pouch $19.98 $1.11/ea
$1998current price $19.98$1.11/eaPurina Busy with Beggin’ Twist’d Adult Dog Chew Bone Treats - 18 ct. Pouch
31984.7023 out of 5 Stars. 3198 reviews4.7023 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
SponsoredMembers-only priceNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
2814.6726 out of 5 Stars. 281 reviews4.6726 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Homestyle Recipes Variety Pack, Adult Wet Dog Food, 12 ct., 12.5 oz.
Members-only priceBlue Buffalo Homestyle Recipes Variety Pack, Adult Wet Dog Food, 12 ct., 12.5 oz.
6954.5281 out of 5 Stars. 695 reviews4.5281 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743234.6652 out of 5 Stars. 74323 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242653.812 out of 5 Stars. 24265 reviews3.812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz. $24.98 $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69524.707 out of 5 Stars. 6952 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct. $17.48 $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58374.7012 out of 5 Stars. 5837 reviews4.7012 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz. $16.98 $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65754.7994 out of 5 Stars. 6575 reviews4.7994 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs. $17.98 $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95894.8302 out of 5 Stars. 9589 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz. $14.98 $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67064.8469 out of 5 Stars. 6706 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping