Boneless Skinless Chicken Breast, Case, priced per pound

Smart summary
- Healthy Protein: Provides lean, high-quality protein with 130 calories and 25 grams per 4 oz serving, supporting a healthy diet.
- Versatile Ingredient: Functions as a kitchen utility player, ideal for center-of-plate, diced in bowls, stir-fries, or marinated and grilled dishes.
- Convenient Pouches: Packaged with 2+ breasts in perforated pouches for flexible use, allowing easy storage of unused portions in the refrigerator or freezer.
- Natural Purity: All-natural, wholesome chicken with no added salt, solutions, or marinades, providing a clean base ready for personalized seasoning.
- Antibiotic-Free: Raised without antibiotics ever and fed a wholesome vegetarian diet, ensuring a high standard of product purity.
- Ready-to-Cook: Premium quality fillets are ready for immediate cooking on stovetop, grill, or oven, simplifying meal preparation.
- Consistent Portions: Features consistent piece sizes, ensuring tender, premium quality chicken that cooks evenly every time.
Farmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound, $27.08, $6.77/lb

Farmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound


Members also considered
Johnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct., $14.98, $0.83/ea
Sponsored$1498current price $14.98$0.83/eaJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct.
10034.8 out of 5 Stars. 1003 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk., $22.77, $4.55/lb
$2277current price $22.77$4.55/lbJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk.
71104.7693 out of 5 Stars. 7110 reviews4.7693 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFarmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound, $27.08, $6.77/lb
Sponsored$2708current price $27.08avg. price$6.77/lbFinal cost by weightFarmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound
1304.3 out of 5 Stars. 130 reviews4.3 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound, $32.66, $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49714.7218 out of 5 Stars. 4971 reviews4.7218 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound, $19.52, $3.48/lb
Instant Savings
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weight$3 off per packageEnds Oct 19Member's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25814.5816 out of 5 Stars. 2581 reviews4.5816 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Chicken Thighs, priced per pound, $8.50, $1.38/lb
$850current price $8.50avg. price$1.38/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Chicken Thighs, priced per pound
7243.6064 out of 5 Stars. 724 reviews3.6064 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Chicken Wings, priced per pound, $15.26, $2.88/lb
$1526current price $15.26avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Chicken Wings, priced per pound
5053.8713 out of 5 Stars. 505 reviews3.8713 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Tenders, priced per pound, $20.41, $3.88/lb
$2041current price $20.41avg. price$3.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Tenders, priced per pound
31734.7643 out of 5 Stars. 3173 reviews4.7643 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless Skinless Chicken Thighs, priced per pound, $27.34, $5.36/lb
$2734current price $27.34avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless Skinless Chicken Thighs, priced per pound
4844.0764 out of 5 Stars. 484 reviews4.0764 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound, $20.67, $6.46/lb
$2067current price $20.67avg. price$6.46/lbFinal cost by weightMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound
19034.8 out of 5 Stars. 1903 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2 lbs., 2 pk., $22.77
$2277current price $22.77Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2 lbs., 2 pk.
21514.7699 out of 5 Stars. 2151 reviews4.7699 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound, $15.08, $2.98/lb
$1508current price $15.08avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound
22394.7267 out of 5 Stars. 2239 reviews4.7267 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Young Whole Chickens, priced per pound, $15.87, $1.48/lb
$1587current price $15.87avg. price$1.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Young Whole Chickens, priced per pound
1334.5564 out of 5 Stars. 133 reviews4.5564 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound, $21.18, $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Member’s Mark™ Fresh Boneless Skinless Chicken Breasts with Rib Meat are a source of lean, high-quality protein with 130 calories and 25 grams per 4 oz (112g) serving. Chicken breasts are the utility players of the kitchen, perfect to serve as center-of-plate, or diced and comingled in a rice or quinoa bowl with your favorite ingredients, like fresh avocado, beans, cilantro, and sprinkled with cumin, or sauteed in a wok with fresh vegetables, cauliflower rice, and coconut aminos. Conveniently packaged with 2 or more chicken breasts in each perforated pouch (feeds 2-3 people), for flexibility to use only what you want, and freeze or refrigerate the rest, Member’s Mark™ chicken breasts make dinners and lunches easier. Chicken breasts are great to throw into an easy marinade of extra virgin olive oil, lemon juice, red wine vinegar, garlic powder, salt, pepper, and Italian seasoning, in a food storage bag or container for at least 2 hours, and grilled. Slice leftovers, and add red onion, black olives, pepperoncini peppers, romaine lettuce, and toss with light vinaigrette dressing for a quick Italian-inspired salad. Healthy protein has never been easier!
Italian Chicken & Vegetable Skillet
- Wash and slice or chop ½ to 1 cup of your favorite fresh veggies. Ideas: Grape or cherry tomatoes, green beans, yellow squash, bell pepper, onion.
- Heat 2 tbsp olive oil in skillet.
- Add Member’s Mark™ Fresh Boneless Chicken Breasts, cut into chunks (cook and stir 5-6 minutes, or until golden brown). Cook to an internal temperature of 165 degrees Fahrenheit.
- Toss in fresh veggies. Cook and stir for 5 minutes or until veggies are tender-crisp.
- Add tomatoes last; cook and stir 1-2 minutes or until tomatoes are slightly softened and chicken is cooked through. Viola! Enjoy.
Case Sale Orders
- Order requires 24 hour advance notice, although the item may be available for pick-up sooner
- Given the nature of the item, online pricing, quantity and/or availability may change without notice and is subject to market demands
- Payment information may be provided either online or in-club, but final payment will always be in-club at time of pick up
- Item may be rejected prior to final payment in-club for any reason and after purchase will be subject to the Sam's Club®️ Return/Refund Policy
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated
- Random weight
Ingredients: boneless skinless chicken breast with rib meat
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 23 reviews
Verified Purchase
I love that these are a product of the USA and that they contain no hormones or steroids. I really love that the chicken breasts are packed in four individual packages so you can easily use one package and put the other three in the freezer to use at a later day.
Verified Purchase
Members Mark boneless Chicken Breast far exceeded my expectations. The chicken was fresh , moist and tasty when cooked. Browned up some strips for sandwiches tomorrow and browned up chucks for Chicken Paprika. Both were tasty and not chewy. Would recommend to family and friends.
Verified Purchase
The Member's Mark Boneless Skinless Chicken Breasts were packaged nicely in four separate bags with two breasts each in the pack I purchased. These were good sized pieces of chicken that I could use a bag at a time for meals and have enough meat for our family of four for four meals. I used one right away, put one bag in the fridge and froze the other two. The chicken tasted fresh and was juicy, not dry. This review was collected as part of a promotion, and the opinions are my own.
Items you may like
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz., $11.28, $3.76/lb
Sponsored$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30884.7843 out of 5 Stars. 3088 reviews4.7843 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk., $9.96, Was $11.98, $4.98/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48304.4327 out of 5 Stars. 4830 reviews4.4327 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz., $11.98, $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13134.2247 out of 5 Stars. 1313 reviews4.2247 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct., $10.98, $3.91/lb
Sponsored$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92924.6866 out of 5 Stars. 9292 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245324.8632 out of 5 Stars. 24532 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct., $34.97, $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101104.6649 out of 5 Stars. 10110 reviews4.6649 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct., $46.97, $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51704.5371 out of 5 Stars. 5170 reviews4.5371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound, $27.64, $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70394.6517 out of 5 Stars. 7039 reviews4.6517 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound, $29.49, $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
69924.6183 out of 5 Stars. 6992 reviews4.6183 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.), $15.87, $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110194.7306 out of 5 Stars. 11019 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs., $20.97, $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25804.6841 out of 5 Stars. 2580 reviews4.6841 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery