Member's Mark 110' Professional Garden Hose
Shipping

Highlights
- Kink-resistant extra-long hose
- Ergonomic grip for easy attachment to faucet
- Heavy Duty Brass crush-proof, leak-proof hose couplings
- Radial braid reinforcement for high burst strength
- Abrasion-resistant outer layer
Members also considered
Zevo Flying Insect Trap with 2 devices + 6 Refill Cartridges, $39.98
$3998current price $39.98Zevo Flying Insect Trap with 2 devices + 6 Refill Cartridges
130944.8053 out of 5 Stars. 13094 reviews4.8053 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk, $33.98
$3398current price $33.98Zevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk
25144.7021 out of 5 Stars. 2514 reviews4.7021 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Paper Lawn & Leaf Bags, $9.78
$978current price $9.78Member's Mark Paper Lawn & Leaf Bags
9534.6296 out of 5 Stars. 953 reviews4.6296 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSelect Surfaces Evergreen Artificial Grass Roll, Choose Size, $149.98
$14998current price $149.98More options from $74.96Select Surfaces Evergreen Artificial Grass Roll, Choose Size
2974.697 out of 5 Stars. 297 reviews4.697 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingAudubon Park High Energy Blend Wild Bird Food, Premium Mix of Seeds and Nuts, 15 lbs., $14.98
$1498current price $14.98Audubon Park High Energy Blend Wild Bird Food, Premium Mix of Seeds and Nuts, 15 lbs.
3104.6871 out of 5 Stars. 310 reviews4.6871 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter Signature Collection 29 Gal. Resin Elevated Garden Bed, $94.97
$9497current price $94.97Keter Signature Collection 29 Gal. Resin Elevated Garden Bed
2914.4674 out of 5 Stars. 291 reviews4.4674 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHarvest Seed & Supply Birder's Medley Wild Bird Food, Premium Mix of Bird Seed, 20 lbs., $17.98
$1798current price $17.98Harvest Seed & Supply Birder's Medley Wild Bird Food, Premium Mix of Bird Seed, 20 lbs.
4344.6982 out of 5 Stars. 434 reviews4.6982 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSpectracide Triazicide Insect Killer for Lawns, 25 lb. Bag of Granules, $14.48
$1448current price $14.48Spectracide Triazicide Insect Killer for Lawns, 25 lb. Bag of Granules
63.5 out of 5 Stars. 6 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingThermacell Rechargeable Mosquito Repellent with 48hr Refill, $39.98
$3998current price $39.98Thermacell Rechargeable Mosquito Repellent with 48hr Refill
9604.4469 out of 5 Stars. 960 reviews4.4469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPennington Hummingbird Feeder and Nectar Kit, $9.23, Was $19.98
Now$923current price Now $9.23, Was $19.98$19.98$10.75 offPennington Hummingbird Feeder and Nectar Kit
674.3134 out of 5 Stars. 67 reviews4.3134 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOrtho GroundClear Simple Weed and Grass Killer with Comfort Wand, 1 gal., $28.95
$2895current price $28.95Ortho GroundClear Simple Weed and Grass Killer with Comfort Wand, 1 gal.
Available for ShippingShippingTomcat Rat & Mouse Killer Disposable Station with Child & Dog Resistant Features, $6.27
$627current price $6.27Tomcat Rat & Mouse Killer Disposable Station with Child & Dog Resistant Features
2514.0637 out of 5 Stars. 251 reviews4.0637 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTomcat Rat & Mouse Killer, Child & Dog Resistant, Disposable Station Value Pack - 2 Pre-filled Disposable Bait Stations, $12.98
$1298current price $12.98Tomcat Rat & Mouse Killer, Child & Dog Resistant, Disposable Station Value Pack - 2 Pre-filled Disposable Bait Stations
4084.3824 out of 5 Stars. 408 reviews4.3824 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOrtho Home Defense Mosquito Kill and Prevent, 1 Mosquito Station with 4 Bands, $45.98
$4598current price $45.98Ortho Home Defense Mosquito Kill and Prevent, 1 Mosquito Station with 4 Bands
1414.2979 out of 5 Stars. 141 reviews4.2979 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtificial 15" Round Eucalyptus Balls, 2 Pack, $49.98
$4998current price $49.98Artificial 15" Round Eucalyptus Balls, 2 Pack
204.45 out of 5 Stars. 20 reviews4.45 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Member's Mark 110' Professional Garden Hose is an extra-long, kink-resistant hose built for demanding yard work and jobsite tasks, with durable construction and easy-to-handle connections.
110' Reach for Large Yards and Jobsites
With a 110 ft. length, this garden hose is made to cover more ground from a single spigot, making it a practical choice for large yards, gardens, and job sites. The extended reach helps you water beds farther from the faucet and handle bigger rinsing and cleanup tasks without constantly repositioning your setup.
- The 110 ft. hose length supports longer runs for large-yard watering and jobsite use.
- The 5/8 in. inside diameter is a common, versatile size for everyday watering and general-purpose outdoor tasks.
- The extra-long design is well-suited for reaching around outdoor spaces, across driveways, and out to garden areas from a single connection point.
Kink-Resistant Radial Braid Reinforcement
Radial braid reinforcement delivers kink resistance and high burst strength, helping keep water flowing when the hose is dragged around corners, landscaping, and other obstacles common in busy outdoor spaces.
- Radial braid reinforcement helps the hose resist kinks that can interrupt flow during use.
- The hose is built with commercial burst strength for demanding residential or commercial needs.
Abrasion-Resistant Outer Layer for Tough Conditions
An abrasion-resistant outer layer adds durability for frequent use in yards, gardens, and jobsite environments where a hose may be pulled over rough surfaces.
- The abrasion-resistant outer layer helps the hose stand up to wear from outdoor surfaces.
Heavy-Duty Brass Couplings and Comfortable Grip
This hose is finished with heavy-duty brass couplings that are crush-proof and leak-proof, plus an ergonomic grip that makes it easier to attach and remove from the faucet.
- Heavy-duty brass couplings are crush-proof and leak-proof for a more secure connection.
- An ergonomic grip supports easier handling during faucet attachment and removal.
Lifetime Replacement Guarantee
Member's Mark backs this professional garden hose with a Lifetime Replacement Guarantee for added confidence in everyday use.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Frequently Asked Questions
How long is the Member's Mark Professional Garden Hose, and what’s the inside diameter?
It is a 110-foot-long hose with a 5/8-inch inside diameter.
What helps this hose resist kinks?
Radial braid reinforcement is designed to provide kink resistance and high burst strength.
Is the outer cover durable for tough use?
It has an abrasion-resistant outer layer designed for demanding environments like job sites and large yards.
What type of hose couplings does it use?
It uses heavy-duty brass couplings designed to be crush-proof and leak-proof.
Does the Member's Mark 110' hose have an easier-to-hold connector?
It includes an ergonomic grip designed to make attaching the hose to a faucet easier.
What warranty comes with this garden hose?
It includes a Lifetime Replacement Guarantee.
Is this hose meant for residential use, commercial use, or both?
It is described as suitable for residential or commercial needs, including large yards, gardens, and job sites.
How do I know if 110 feet is the right hose length for my yard?
A 110-foot hose is intended for longer reaches, such as spanning large yards and gardens or covering job-site tasks where a standard-length hose may not reach.
How do expandable garden hoses compare to traditional hoses?
Expandable hoses lengthen with water and shrink for storage; traditional hoses stay fixed-length and often emphasize durability features like reinforcement, abrasion resistance, and brass couplings.
Specifications
- Hose Length: 110'
- Inside Diameter: 5/8"
- Hose Type: Extra-long, kink-resistant hose
- Reinforcement: Radial braid reinforcement
- Outer Layer: Abrasion-resistant outer layer
- Grip: Ergonomic grip for easy attachment to faucet
- Couplings: Heavy Duty brass crush-proof, leak-proof coupling
- Burst Strength: Commercial burst strength
- Recommended Use: Job sites, large yards and gardens
- Warranty: Lifetime Replacement Guarantee
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 833 reviews
Verified Purchase
Killer Garden Hose
This hose is an excellent piece of work. It is so worth the price so much that, I’m definitely going to buy another one. It does not kink up at all and transfers the water effortlessly.
Verified Purchase
Well Made Hose
This garden hose is a good value! It is longer than most other hoses, which allows full watering of my entire yard. It has sturdy connections that will not leak water after hand tightening. It is resistant to kinking, but I do sometimes have to straighten out a kink. In the Georgia heat, it's impossible to 100% prevent the occasional kink. The weight of the hose is about average and I have no trouble dragging it around to ensure complete sprinkler coverage of my lawn. I have two of these hoses and my first was purchased two years ago. It has held up well and has no flaws.
Verified Purchase
Water Hose Utopia!
This hose has met my expectations because it is durable and doesn’t get kinks like my ther cheap one.
Items you may like
Sun Joe 24V Cordless 3-Tool Garden Combo Kit: Hedger, Trimmer & Leaf Blower, $69.98
Sponsored$6998current price $69.98Sun Joe 24V Cordless 3-Tool Garden Combo Kit: Hedger, Trimmer & Leaf Blower
2443.8934 out of 5 Stars. 244 reviews3.8934 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMac Sports Folding Wagon with Tailgate and Table, $79.98
$7998current price $79.98Mac Sports Folding Wagon with Tailgate and Table
34794.7591 out of 5 Stars. 3479 reviews4.7591 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBuddeez Food Storage and Dispenser, Black, 32 qt., $12.68
$1268current price $12.68Buddeez Food Storage and Dispenser, Black, 32 qt.
6324.5839 out of 5 Stars. 632 reviews4.5839 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMayne Wyndham 24" Tall Planter, $69.98
Sponsored$6998current price $69.98Mayne Wyndham 24" Tall Planter
104.6 out of 5 Stars. 10 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGrease Monkey Nitrile-Coated Work Gloves (15 pk.) Medium, $11.98
$1198current price $11.98Grease Monkey Nitrile-Coated Work Gloves (15 pk.) Medium
42.75 out of 5 Stars. 4 reviews2.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242123.811 out of 5 Stars. 24212 reviews3.811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245324.8632 out of 5 Stars. 24532 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySelect Surfaces Artificial Hedge Panels, 2-Pack, Choose Type, $87.98
$8798current price $87.98Select Surfaces Artificial Hedge Panels, 2-Pack, Choose Type
534.8868 out of 5 Stars. 53 reviews4.8868 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingX6 60V Max* 26" Cordless Hedge Trimmer, Brushless (3.0 Ah Battery & Charger Included)
Members-only priceX6 60V Max* 26" Cordless Hedge Trimmer, Brushless (3.0 Ah Battery & Charger Included)
364.5556 out of 5 Stars. 36 reviews4.5556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFaux 20" Fig Plant in Low Round Handwoven Basket, $49.98
$4998current price $49.98Faux 20" Fig Plant in Low Round Handwoven Basket
134.6154 out of 5 Stars. 13 reviews4.6154 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLive 3 Gal. Purely Purple Crape Myrtle in Growers Pot, $39.26
$3926current price $39.26Live 3 Gal. Purely Purple Crape Myrtle in Growers Pot
294.2069 out of 5 Stars. 29 reviews4.2069 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTifblue Blueberry Plant, $29.97
$2997current price $29.97Tifblue Blueberry Plant
184.1667 out of 5 Stars. 18 reviews4.1667 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping