Member's Mark Lounger Pet Bed, 30"x40", Choose Color

Highlights
- Member's Mark 30" x 40" Slab Pet Bed, available in 5 colors (Beige, Olive, Cream, Grey and Dark Grey)
- Rectangular shape gives more space for pets to stretch and relax
- Removable, Washable Cover – Easy-to-clean fabric for a fresh and hygienic bed.
- Non-Slip Base – Stays in place, offering stability and safety for pets.
- Good for indoor use, can fit in most rooms or crates


Members who viewed this also viewed
Milk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz., $14.98, $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67064.8469 out of 5 Stars. 6706 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ground Turmeric, 20 oz., $7.98, $0.40/oz
$798current price $7.98$0.40/ozMember's Mark Ground Turmeric, 20 oz.
2594.7529 out of 5 Stars. 259 reviews4.7529 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs., $17.98, $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95894.8302 out of 5 Stars. 9589 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs, $18.38, $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47074.8545 out of 5 Stars. 4707 reviews4.8545 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPearls Sliced Olives, 6.5 oz., 6 pk., $11.98, $2.00/ea
$1198current price $11.98$2.00/eaPearls Sliced Olives, 6.5 oz., 6 pk.
2184.6651 out of 5 Stars. 218 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTaylor Swift Official 2026 Plastic-Free Wall Calendar, $10.98
$1098current price $10.98Taylor Swift Official 2026 Plastic-Free Wall Calendar
84 out of 5 Stars. 8 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGatorade Fierce Thirst Quencher Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk., $17.98, $0.04/foz
$1798current price $17.98$0.04/fozGatorade Fierce Thirst Quencher Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
24 out of 5 Stars. 2 reviews4 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Give Your Pet the Ultimate Comfort
Every pet parent wants only the best for their furry companions—a cozy space to relax, sleep, and feel secure. Our Member's Mark Slab Pet Bed with Foam Inside is designed to deliver exactly that and more. Meticulously crafted for comfort, durability, and style, this pet bed offers the perfect retreat for ets of all ages and sizes. Whether you have a playful puppy, a senior dog, or a cuddly cat, this bed provides unparalleled support, warmth, and ease of use, making it a must-have for any pet-friendly home.
Unmatched Comfort and Support
The core of our pet bed is its premium foam filling, which delivers superior comfort and orthopedic support. The foam is carefully selected for optimal softness and resilience, ensuring it gently cradles your pet’s body, relieves pressure on their joints, and promotes deep, restful sleep. Unlike basic polyester beds that flatten over time, our foam maintains its shape, providing lasting comfort and stability.
This makes the bed particularly beneficial for senior pets, dogs and cats with arthritis, or any animal that deserves a little extra cushioning. The bed's rectangular design offers plenty of space for stretching, curling, or sprawling—so your pet can rest in whatever position they love most.
Style Meets Versatility: Available in Different Colors
Your pet’s bed should match not just their needs, but your home’s unique style. We offer our Member's Mark Slab Pet Bed in a variety of attractive colors, making it easy to coordinate with your existing décor or to add a pop of color to any room. Available in Olive, Beige, Grey, Dark Grey and Cream.
Easy Care, Effortless Cleanliness
Pets are family, and like family, their spaces need to stay clean and fresh. That’s why we’ve designed our Member's Mark Slab Pet Bed with a removable, machine-washable cover. Simply unzip, remove the foam liner, and toss the cover into the washing machine with pet-safe detergent. The durable fabric withstands repeated washes, ensuring your pet’s bed always smells fresh and looks great. After washing, line dry for best results—no bleach required.
Non-Slip, Safe, and Secure
A great pet bed is not only comfortable—it’s safe. Our bed features a non-slip base that helps keep it in place, even if your pet is an enthusiastic jumper or restless sleeper. The anti-skid bottom prevents the bed from sliding across tile, wood, or laminate floors, giving your pet a secure spot to relax without worry. This is especially important in multi-pet homes, busy households, or for older animals that need extra stability.
Lightweight and Portable
Life with pets is always moving—so we designed our bed to keep up. Lightweight and easy to carry, the Rectangle Pet Bed can be moved from room to room or even taken on trips, making it a familiar comfort for your pet wherever you go. Whether you’re traveling, visiting family, or just rearranging the house, your pet never has to be without their favorite bed.
Quality Materials Built to Last
Quality is at the heart of everything we do. Our Rectangle Pet Bed is made from high-grade, pet-safe materials, carefully selected for durability, comfort, and easy maintenance. The foam filling is hypoallergenic and resistant to dust mites, while the cover is both soft to the touch and tough enough to stand up to everyday use. All seams are double-stitched for extra strength, so you can count on this bed to look and feel great, even after months or years of use.
Perfect for All Pets
While this bed is designed with dogs in mind, its versatile size and shape make it ideal for cats and other small animals as well. The ample surface area gives pets the freedom to choose their sleeping position, and the cozy foam interior encourages them to rest longer and more comfortably. The low sides also make it easy for older or smaller pets to climb in and out without assistance.
Specifications
Product Description: MM lounger Pet Bed
Key Features: Rectangular shape gives more space for pets to stretch and relax
Pet Life Stage: All
Breed Size: All type of breed.
Dimensions: 30"x40"x4"
Care Instructions: Unzip cover and remove foam machine wash separate cover only in cold water, with mild pet-safe detergent, on a gentle cycle. Line dry. Do not bleach.
Disclaimers/Warnings: Urethane foam will burn if exposed to an open flame or other sufficient heat source. Do not expose urethane foam to open flames or any other direct or indirect high temperature heat source such as burning operations, welding, burning cigarettes, space heaters, or naked lighting. Once ignited, urethane foam will burn rapidly releasing great heat and consuming oxygen at a high rate. In an enclosed space, the deficiency of oxygen will present in a danger of suffocation to occupants. Hazardous gases released by the burning foam can be incapacitating or fatal to humans and animals if inhaled in sufficient quantities. Once ignited, urethane is difficult to extinguish. Foam fires that appear to be extinguished may smolder and re-ignite. Always have fire officials determine whether a fire has been fully extinguished.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 54 reviews
A great quality bed
This was an amazing bed. It was nice and firm. It’s not slouchy or squishy in anyway.All three of our little dogs and cat seem to really enjoy it. I can easily see where a larger dog would definitely enjoy it. In fact, it probably could fit two medium sized dogs easily. It’s very good looking and will fit with just about any decor. It has such a nice easy color that it’s very enjoyable. It is a nice size bed and will take up quite a bit of floor space, so if space is an issue, just may not be the best. But otherwise it’s a great bed that I would highly recommend.
Very well made and study dog bed
My dog LOVES this bed. The four-inch padding is really robust and really seems to hold up to her weight, unlike many dog beds we've had that just collapse over time. The removable and washable cover is really handy with a Australian Cattle Dog and American Eskimo dog that shed six months in the spring and six months in the fall. :-) This is a really great dog bed for the price. Will definitely be getting more to replace the poorly made dog beds we have around our home.
Firm and comfty!
We got this for our 70# lab mix and he loves it. We put it inside his large kennel but would be perfect for using it as your pets "place". It's very firm (we can put his food bowl on it and not worry it'll spill over if he moves). You cannot flip this bed over to use it on both sides as the bottom is different material.
Other popular items in Pet Beds
Serta Perfect Sleeper Orthopedic Cuddler Pet Bed, 34" x 24", Choose Color, $39.98
$3998current price $39.98Serta Perfect Sleeper Orthopedic Cuddler Pet Bed, 34" x 24", Choose Color
9814.6769 out of 5 Stars. 981 reviews4.6769 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct., $17.68, $0.15/ea
$1768current price $17.68$0.15/eaMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct.
113664.5344 out of 5 Stars. 11366 reviews4.5344 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Waterproof Pet Throw Blanket 60"x80", Choose Color, $19.98
$1998current price $19.98Member's Mark Waterproof Pet Throw Blanket 60"x80", Choose Color
264.9231 out of 5 Stars. 26 reviews4.9231 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPetshop Hanging' In There Plush Dog Toy, 3 Pack, $13.98, $4.66/ea
$1398current price $13.98$4.66/eaPetshop Hanging' In There Plush Dog Toy, 3 Pack
Available for ShippingShippingBuddeez Food Storage and Dispenser, Black, 32 qt., $12.68
$1268current price $12.68Buddeez Food Storage and Dispenser, Black, 32 qt.
6324.5839 out of 5 Stars. 632 reviews4.5839 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Instant Savings
Members-only price$10 offEnds Sep 30Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
10534.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews4.2441 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHalloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character, $9.98
$998current price $9.98Halloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character
Available for Pickup or ShippingPickupShippingPetkit Eversweet Solo SE Smart Pet Water Fountain, $24.00
$2400current price $24.00Petkit Eversweet Solo SE Smart Pet Water Fountain
454.5778 out of 5 Stars. 45 reviews4.5778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMultipet Jumbo Lamb Chop Plush Dog Toy, $11.98
$1198current price $11.98Multipet Jumbo Lamb Chop Plush Dog Toy
2824.6206 out of 5 Stars. 282 reviews4.6206 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Drawstring Litter Box Liner Bundle, Fresh Scent, Multiple Sizes, 30 ct., $12.88, $0.43/ea
$1288current price $12.88$0.43/eaMore options from $10.48Fresh Step Drawstring Litter Box Liner Bundle, Fresh Scent, Multiple Sizes, 30 ct.
134.6923 out of 5 Stars. 13 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetkit Fresh Element Solo Smart Pet Food Dispenser, $54.00
$5400current price $54.00Petkit Fresh Element Solo Smart Pet Food Dispenser
144.3571 out of 5 Stars. 14 reviews4.3571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetkit Replacement Water Filters, 5pk., $14.00
$1400current price $14.00Petkit Replacement Water Filters, 5pk.
54.8 out of 5 Stars. 5 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
Members-only priceRegalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
7824.3 out of 5 Stars. 782 reviews4.3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBuddy Buddy Flamingo Long Rope Dog Toy, $14.98
$1498current price $14.98Buddy Buddy Flamingo Long Rope Dog Toy
1883.383 out of 5 Stars. 188 reviews3.383 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBuddy Buddy Fox Long Rope Dog Toy, $14.98
$1498current price $14.98Buddy Buddy Fox Long Rope Dog Toy
102.8 out of 5 Stars. 10 reviews2.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping