Everlywell Food Sensitivity At Home Test, 96 Different Foods

Highlights
Product is FSA & HSA eligible.
Shop more FSA & HSA eligible products HERE
- Easy-to-understand, at-home testing kit
- Physician-reviewed results and secure data
- Tests for 96 different food sensitivities
Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct., $18.98, $0.06/ea

Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
418644.7076 out of 5 Stars. 41864 reviews4.7076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23054.8521 out of 5 Stars. 2305 reviews4.8521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
SponsoredMembers-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216514.6452 out of 5 Stars. 21651 reviews4.6452 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk., $6.98, $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49814.8693 out of 5 Stars. 4981 reviews4.8693 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct., $12.98, $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13724.8418 out of 5 Stars. 1372 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32624.733 out of 5 Stars. 3262 reviews4.733 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10774.7614 out of 5 Stars. 1077 reviews4.7614 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41764.7957 out of 5 Stars. 4176 reviews4.7957 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Everlywell Food Sensitivity At Home Test
This Food Sensitivity test measures your body’s immune response to 96 foods to help guide you on what types of food to prioritize in a two-part elimination diet. This at home test kit tests foods commonly found in modern Western diets including gluten, dairy, wheat, and yeast.
Sensitivity Rating
Each food will be rated on a Class scale of 0-3: Class 0 (normal reactivity) to Class 3 (high reactivity). A higher than normal IgG reactivity level can mean that there’s a possibility that food can be giving you symptoms—making that food an ideal candidate to include in your list to initially remove in a two-part elimination diet.
How to Test
The do-it-yourself at home collection kit uses a blood specimen. Collect sample & send in using the prepaid shipping label. Receive fast online results by registering your kit online at everlywell.com/register enter the unique kit ID found within this package. You will collect your sample at home using the collection instructions included in this package and then mail your sample directly to our CLIA-certified lab partner. Samples are tested by our partner lab and the results are reviewed by a board-certified physician. Your results will be available online, as well as tailored advice about the next steps. This test is not a food allergy test, nor can it determine lactose intolerance or celiac disease.
Specifications
- Manual collection kit
- Finger prick blood collection
- Includes: alcohol pad, bandage, gauze, lancet, collection card, biohazard bag, and prepaid shipping label
- Mail your sample directly to our CLIA-certified lab partner
- Results are reviewed by a board-certified physician
- Fast online results by registering your kit online at everlywell.com
- Not a food allergy test
- Cannot determine lactose intolerance or celiac disease
- Not available in NY, NJ, RI
- For adults
- Use as directed
Must be 18+ to complete a test. Our tests are not available in all states. Please see everlywell.com/states for more information. This test is intended for informational and educational use only. It is not intended to be used for diagnostic purposes. Test requires a blood sample.
We work with a physician network to ensure that your test requisition is reviewed and approved by an independent board-certified physician in your state and that your results are recieved by a physician before you receive them.
Purchase, registration, and use are subject to agreeing to the Everlywell User Agreement, which can be read at everlywell.com/terms
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness, or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Warnings and disclaimers
Disclaimer
Must be 18+ to complete a test. Our tests are not available in all states. Please see everlywell.com/states for more information. This test is intended for informational and educational use only. It is not intended to be used for diagnostic purposes. Test requires a blood sample.
We work with a physician network to ensure that your test requisition is reviewed and approved by an independent board-certified physician in your state and that your results are recieved by a physician before you receive them.
Purchase, registration, and use are subject to agreeing to the Everlywell User Agreement, which can be read at everlywell.com/terms
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 5,803 reviews
Verified Purchase
Surprising results!
I purchased the food sensitivity test and the results were surprising. I knew I had sensitivity to some foods but others were a complete surprise. Foods that were healthy and high in fiber and I ate every day, sometimes 2-3×. Once I stopped eating them I felt so much better. I cant wait to get the results of the next test. Thanks so much! Definitely recommend!!
Verified Purchase
Amazing Product- Will change your life!
I had wanted to see if I had any food sensitivities for a long time. I struggle with skin issues as well as digestive problems, but food allergies came back negative. I found EverlyWell and immediately ordered their test. Pricking my finger was so easy, then all I had to do was wait for the sample to dry and then I dropped it in the mail. My results came back 8 days after my sample reached the lab. I now feel like I can take control of my health since my results are 100% unique to me!
Verified Purchase
Now I know and it's made a HUGE difference!
I took the food sensitivity test because I hadn't been feeling great and couldn't figure what food was upsetting my system, why I had so many new harmful interactions with food - I took this test and the results were extremely helpful. I realized what I had moderate and mild sensitivities too and showed them to my naturopath. She agreed for me to follow an elimination diet guided by the results. For 3 weeks I have felt really good- the best in 14 months. If you're on the fence of getting this test, get off of it and order the test.
Other popular items in Over-the-Counter Medication
Excedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct., $18.98, $0.06/ea
Sponsored$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.
63594.7474 out of 5 Stars. 6359 reviews4.7474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct., $17.98, Was $19.88, $0.16/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.16/ea$1.9 offOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct.
20944.3276 out of 5 Stars. 2094 reviews4.3276 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct., $64.24
$6424current price $64.24Options from $64.24 – $66.76Member's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct.
4284.7009 out of 5 Stars. 428 reviews4.7009 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNavage Nasal Care Saline Nasal Irrigation Bundle, $99.98
Sponsored$9998current price $99.98Navage Nasal Care Saline Nasal Irrigation Bundle
3904.7077 out of 5 Stars. 390 reviews4.7077 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Strength Drug Free Nasal Strips, Tan, 44 ct., $9.42, $0.21/ea
$942current price $9.42$0.21/eaMember's Mark Extra Strength Drug Free Nasal Strips, Tan, 44 ct.
9604.7052 out of 5 Stars. 960 reviews4.7052 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeilMed Sinus Relief Rinse Kit with Premixed Packets 250 ct., $23.48, $0.09/ea
$2348current price $23.48$0.09/eaNeilMed Sinus Relief Rinse Kit with Premixed Packets 250 ct.
6174.9465 out of 5 Stars. 617 reviews4.9465 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk., $16.98, $0.24/ea
$1698current price $16.98$0.24/eaTylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk.
2774.7148 out of 5 Stars. 277 reviews4.7148 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChildren's Zyrtec Chewables, Dye-Free, Grape Flavor, 72 ct., $36.98
$3698current price $36.98Children's Zyrtec Chewables, Dye-Free, Grape Flavor, 72 ct.
4454.818 out of 5 Stars. 445 reviews4.818 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 12-Hour Maximum Strength Chest Congestion Expectorant Tablets, 1200 mg Guaifenesin, 56 ct., $14.98
$1498current price $14.98Member's Mark 12-Hour Maximum Strength Chest Congestion Expectorant Tablets, 1200 mg Guaifenesin, 56 ct.
2144.6869 out of 5 Stars. 214 reviews4.6869 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec 24 Hour Allergy Relief Liquid Gels, 65 ct., $33.98, $0.52/ea
$3398current price $33.98$0.52/eaZyrtec 24 Hour Allergy Relief Liquid Gels, 65 ct.
5194.7322 out of 5 Stars. 519 reviews4.7322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChildren's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk., $26.78, $2.23/foz
$2678current price $26.78$2.23/fozChildren's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk.
2134.7981 out of 5 Stars. 213 reviews4.7981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBreathe Right Extra Strength Nasal Strips, Tan, 72 ct., $19.98, $0.28/ea
$1998current price $19.98$0.28/eaBreathe Right Extra Strength Nasal Strips, Tan, 72 ct.
1384.7101 out of 5 Stars. 138 reviews4.7101 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBenadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk., $17.48
$1748current price $17.48Benadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk.
5274.7002 out of 5 Stars. 527 reviews4.7002 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNavage Nasal Care SaltPod Bundle (90 ct.), $29.98, $0.33/ea
$2998current price $29.98$0.33/eaNavage Nasal Care SaltPod Bundle (90 ct.)
24 out of 5 Stars. 2 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNavage Nasal Care Nose Cleaner Bundle with 90 SaltPods, $99.98, $1.11/ea
$9998current price $99.98$1.11/eaNavage Nasal Care Nose Cleaner Bundle with 90 SaltPods
Available for ShippingShipping