Emergen-C Vitamin C 1000 mg Powder 250th Anniversary Edition with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 Packets
Shipping

Highlights
- Includes 3x30 single-serving packets (0.32 oz. each) of Emergen-C Original Formula in Raspberry, White Grape, and Berry Tea flavors
- Delivers 1000 mg of vitamin C plus other antioxidants zinc and manganese to support your immune system*
- Includes 7 B vitamins including B1, B2, B3, B5, B6, B9 and B12 to enhance energy naturally without caffeine*
- Great for post-workout, replace key electrolytes lost through perspiration*
Beekeepers Naturals Propolis Immune Spray with Vitamin C, $15.98

Beekeepers Naturals Propolis Immune Spray with Vitamin C


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
418644.7076 out of 5 Stars. 41864 reviews4.7076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23054.8521 out of 5 Stars. 2305 reviews4.8521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk., $6.98, $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49814.8693 out of 5 Stars. 4981 reviews4.8693 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct., $12.98, $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13724.8418 out of 5 Stars. 1372 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32624.733 out of 5 Stars. 3262 reviews4.733 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10774.7614 out of 5 Stars. 1077 reviews4.7614 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41764.7957 out of 5 Stars. 4176 reviews4.7957 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct., $13.86, $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Immune Support:
Emergen-C Original Formula is a powerful, multi-benefit immune support* supplement that helps support your overall wellness with three essential benefits: Immunity^, Natural Energy†, and Electrolytes‡. Each serving delivers ^1000 mg of Vitamin C—so much more than a single orange—along with other antioxidants including Zinc and Manganese to support your immune system*. This convenient powder drink mix contains †7 B Vitamins (B1, B2, B3, B5, B6, B9, and B12) that support energy† naturally without caffeine, making it perfect for any time of day. The added electrolytes ‡, magnesium and potassium, make Emergen-C an ideal choice post-workout, helping replace key electrolytes lost through perspiration.
Limited Edition Flavor:
This Sam's Club exclusive pack includes 90 single-serving packets—30 packets each of three refreshing flavors: Raspberry, White Grape, and the NEW Berry Tea. Each flavor is made with natural fruit flavors and contains no artificial sweeteners.
Mix It Up:
Simply mix one packet with 4 to 6 ounces of water to create a fizzy, delicious boost of wellness support. Whether you're looking for daily immune energy, or electrolyte support, Emergen-C makes crushing your wellness goals both easy and delicious. Transform every day with Emergen-C.*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
Specifications
| Key Specifications | |
| Use Instructions: | Mix your favorite flavor of Emergen-C with water, pour into Ice Pop molds, freeze and enjoy! Note: This recipe is formulated with Emergen-C. Emergen-C is not formulated for use in children. SERVES 1 Do not exceed 1 serving of Emergen-C per day Ages 14 and up, one (1) packet daily. Empty contents into a glass, add 4-6 oz of water, stir. For lighter flavor, mix with more water. Do not exceed suggested use. If you are pregnant, nursing, taking medications or supplements, and/or have medical conditions, talk to your healthcare provider before use. |
| Pack Size and Unit of Measure: | Contains 3 30 count cartons of each flavor |
| Shelf Life: | 730 Days |
| FSA/HSA Eligible: | No |
| Allergen + Warnings information | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. Not formulated for use in children under the age of 14. Store at room temperature. Protect from moisture. Carton contains individual packets. Do not use if packet seal is torn or broken. |
| Full Ingredient list | 1 packet of Emergen-C mix 6 ounces of filtered water Ice Pop molds (not included) Raspberry: Sugar, Fructose, Citric Acid, Maltodextrin. Contains <2%: Beet Juice Concentrate (color), Caramel Color, Malic Acid, Natural Flavors, Rebaudioside A (extracted and purified from natural stevia leaf), Silicon Dioxide, Tartaric Acid. White Grape: Sugar, Fructose, Citric Acid, Malic Acid, Maltodextrin. Contains <2%: Glycine, L-Aspartic Acid, Natural Flavors, Silicon Dioxide, Tartaric Acid. Berry Tea: Fructose, Sugar, Citric Acid, Maltodextrin. Contains <2%: Fruit and/or Vegetable Concentrates (color), Glycine, L-Aspartic Acid, Malic Acid, Natural Flavors, Rebaudioside A (extracted and purified from natural stevia leaf), Silicon Dioxide, Tartaric Acid. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 151 reviews
Verified Purchase
Taste great
Working well and taste great
Verified Purchase
Great morning booast
I add these packets to my morning and it fizz and great taste help to start my day
Verified Purchase
It's not that sweet.
It's not too sweet, and that's good because it doesn't make me hungry.
Items you may like
Excedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct., $18.98, $0.06/ea
Sponsored$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.
63594.7474 out of 5 Stars. 6359 reviews4.7474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAfrin No-Drip Severe Congestion Nasal Spray 20 ml./pk., 3 pk., $15.98, Was $16.48, $5.33/ea
Now$1598current price Now $15.98, Was $16.48$16.48$5.33/ea$0.5 offAfrin No-Drip Severe Congestion Nasal Spray 20 ml./pk., 3 pk.
8624.7575 out of 5 Stars. 862 reviews4.7575 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVicks DayQuil & NyQuil Severe Cough, Cold & Flu Relief LiquiCaps, 72 ct., $24.98, $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaVicks DayQuil & NyQuil Severe Cough, Cold & Flu Relief LiquiCaps, 72 ct.
7884.783 out of 5 Stars. 788 reviews4.783 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingTylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk., $16.98, $0.24/ea
Sponsored$1698current price $16.98$0.24/eaTylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk.
2774.7148 out of 5 Stars. 277 reviews4.7148 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRicola No Sugar Added Lemon Menthol Cough Drops, 210 ct., $17.98, $0.09/ea
$1798current price $17.98$0.09/eaRicola No Sugar Added Lemon Menthol Cough Drops, 210 ct.
8184.7995 out of 5 Stars. 818 reviews4.7995 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVicks DayQuil & NyQuil Severe Cold & Flu Relief Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk., $24.98, $0.69/foz
$2498current price $24.98$0.69/fozVicks DayQuil & NyQuil Severe Cold & Flu Relief Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk.
11814.707 out of 5 Stars. 1181 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct., $17.98, Was $19.88, $0.16/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.16/ea$1.9 offOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct.
20944.3276 out of 5 Stars. 2094 reviews4.3276 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct., $64.24
$6424current price $64.24Options from $64.24 – $66.76Member's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct.
4284.7009 out of 5 Stars. 428 reviews4.7009 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMucinex 12-Hour Maximum Strength Chest Congestion Expectorant Tablets, 1200 mg Guaifenesin 56 ct., $31.98, $0.57/ea
$3198current price $31.98$0.57/eaMucinex 12-Hour Maximum Strength Chest Congestion Expectorant Tablets, 1200 mg Guaifenesin 56 ct.
9254.8281 out of 5 Stars. 925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeilMed Sinus Relief Rinse Kit with Premixed Packets 250 ct., $23.48, $0.09/ea
$2348current price $23.48$0.09/eaNeilMed Sinus Relief Rinse Kit with Premixed Packets 250 ct.
6174.9465 out of 5 Stars. 617 reviews4.9465 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping