Downy Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Contains 26.3 oz of In-Wash Laundry Scent Booster Beads
- Fragrance No. 02 blends fresh rosewater, exotic saffron, and earthy amber wood
- Curated collection developed by world-class perfumers
- Provides lasting fragrance throughout the day
- Safe for all washable fabrics including clothes, towels, and bedding
ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz. $17.98

ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.


Members also considered
Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102124.8087 out of 5 Stars. 10212 reviews4.8087 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14064.8137 out of 5 Stars. 1406 reviews4.8137 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69744.8268 out of 5 Stars. 6974 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz. $12.91 Was $14.98 $0.49/oz
Now$1291current price Now $12.91, Was $14.98$14.98$0.49/ozFrom $12.91$2.07 offGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz.
4994.7735 out of 5 Stars. 499 reviews4.7735 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
11804.789 out of 5 Stars. 1180 reviews4.789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
$1498current price $14.98$0.53/ozDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Unlimited Collection: Scents that Luxe Up Laundry:
Welcome to the world of Unstopables Unlimited—a curated collection of scents developed by world-class perfumers. Downy Unstopables Unlimited Laundry Beads are the culmination of creativity and craft resulting in a fine fragrance experience that transcends laundry.
Experience the Captivating Allure of No. 02:
We invite you to have a sniff of fragrance No. 02. Fragrance No. 02: Rosewater, Saffron, Amber Wood is a captivating blend that envelops you in a luxurious sensory experience. The delicate aroma of rosewater offers a fresh and floral touch, evoking a sense of tranquility and elegance. Complementing this is the exotic warmth of saffron, which adds a rich, spicy depth to the fragrance, creating an intriguing and sophisticated allure. Finally, the base note of amber wood provides a grounding, earthy finish, enhancing the scent's complexity and leaving a lasting impression. Together, these elements create a harmonious and enchanting fragrance that is both timeless and modern, perfect for any occasion.
Fine Fragrance and All-Day Freshness:
The lasting fragrance of these laundry beads will transform every fabric into an unlimited source of possibility from the moment you rise to the moment you fall asleep under fresh sheets of fantastical fragrance.
Safe on All Fabrics and Loads:
Downy Scent Booster Laundry Beads are safe on all washable fabrics, so you can use them on everything—including clothes, towels, and bedding —to immerse yourself in beauty. Discover your fragrance. Try Downy Unstopables Unlimited In-wash Scent Booster Beads in every load to fill your life with fine fragrance.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 26.3 OZ |
| Form | Laundry Scent Beads |
| Scent | No. 02: Rosewater, Saffron, Amber Wood |
| Free Of Claims | N/A |
| Allergens/Warnings | Allergens: Contains Fragrance Allergen(s) Warnings: Keep out of reach of children. Do Not Ingest. If swallowed give a glass of water. In case of eye contact flush with water. Use only in washing machines. |
| Use Instructions | Downy Unstopables go directly into the washer to give your clothes a fresh scent boost. It's As Easy As: Shake a little or a lot into the cap. Toss into the washer before the clothes. Enjoy the lasting fresh scent! Do Not Put In Your Liquid Dispenser Or Dryer. Safe for all washable colors, fabrics and loads. Great for active wear and towels. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 544 reviews
Verified Purchase
Heaven scent
I've seen it on a commercial and at other stores but it was on sale and it caught my attention when to smell it and it smelled good, and after i washed my clothes it was like if i spray on same perfume on me and it lasts for days.love it and a very good buy, i recommend, you will love it too.
Verified Purchase
Great Smell!
I was hesitant to purchase because I was worried if my husband would like the smell on his clothes, but he actually loved it and so do I. I'm so glad I purchase this scent.
Verified Purchase
Leaves clothes smelling great
LOVE this scent! This smells like a high end perfume. I use it on my clothes and even my husband’s (he hasn’t mentioned anything yet). I would definitely say it is more of a feminine smell, but overall it just smells clean.
Items you may like
Member's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWavy Woven Trash Can with Removable Liner $14.98
$1498current price $14.98Wavy Woven Trash Can with Removable Liner
Available for ShippingShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cheese, Fruit and Nut Snacks, 12 pk. $8.98 $0.75/ea
$898current price $8.98$0.75/eaMember's Mark Cheese, Fruit and Nut Snacks, 12 pk.
16564.4118 out of 5 Stars. 1656 reviews4.4118 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk. $17.98 $0.72/oz
$1798current price $17.98$0.72/ozDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk.
284.4643 out of 5 Stars. 28 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery