Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
Shipping

Highlights
- Four 4.1 oz tubes of Colgate Optic White Platinum Toothpaste
- This Colgate whitening toothpaste helps remove stubborn, dark stains
- Removes tea, coffee and wine stains with a 3.5% hydrogen peroxide formula
- Contains dentist-recommended hydrogen peroxide for proven teeth whitening
- Whitening toothpaste is enamel-safe for daily use
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz

Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk. $17.98 $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7464.6743 out of 5 Stars. 746 reviews4.6743 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22784.7691 out of 5 Stars. 2278 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk. $22.48 $1.32/oz
Sponsored$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk. $15.98
$1598current price $15.98Colgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
5784.6747 out of 5 Stars. 578 reviews4.6747 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk. $8.98 $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
9274.8511 out of 5 Stars. 927 reviews4.8511 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk. $26.98 $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk. $6.48 $0.28/oz
Sam's Cash Offer
$648current price $6.48$0.28/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5304.6566 out of 5 Stars. 530 reviews4.6566 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz, 4 pk
Welcome a brilliantly bright smile with Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste. This hydrogen peroxide-based whitening toothpaste includes fluoride in its formula, helping users to achieve 10x whiter teeth* while also effectively removing tea, coffee, and wine stains. This patented whitening toothpaste contains 3.5% hydrogen peroxide, which works to deeply whiten beyond surface stains, helping you to achieve a bright, glowing smile.
Enamel Safe for Daily Use
Colgate Optic White Platinum Toothpaste is a whitening toothpaste that contains fluoride to nourish enamel and is enamel-safe for daily use. This teeth whitening toothpaste, with 3.5% hydrogen peroxide, is also an anticavity fluoride toothpaste, which will help prevent painful cavities. Deeply whiten beyond surface stains with Colgate Optic White Platinum Toothpaste.
Gluten free, Sugar Free, and Vegan
Reveal your most confident smile with Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste. Use this powerful whitening formula to nourish your enamel while also deeply whitening your teeth. Colgate Optic White Platinum Toothpaste is a gluten free, sugar free, and vegan product. Unlock a bright white smile with Colgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste.
*vs. a fluoride toothpaste without hydrogen peroxide, after 4 weeks of use as directed
How to Use
Adults and children 2 years of age and older: brush teeth thoroughly, preferably after each meal or at least twice a day, or as directed by a dentist or physician. Children 2 to 6 years: use only a pea sized amount and supervise child's brushing and rinsing (to minimize swallowing). Children under 2 years: ask a dentist or physician.
Specifications
Size: 4 - 4.1 oz.
Special Features: Vegan, Sugar-free, Gluten-free
Active Ingredient: Sodium Monofluorophosphate 0.76% (0.12% w/v fluoride ion)
Inactive Ingredients: Propylene Glycol, Calcium Pyrophosphate, PVP, PEG/PPG-116/66 Copolymer, Silica, Water, Hydrogen Peroxide (3.5% w/v), Flavor, Sodium Lauryl Sulfate, Tetrasodium Pyrophosphate, Sodium Saccharin, Disodium Pyrophosphate, Sucralose, BHT.
Usage: Teeth whitening toothpaste to deeply whiten beyond surface stains
*Get 10x whiter teeth* with Colgate Optic White Platinum Toothpaste (*vs. a fluoride toothpaste without hydrogen peroxide, after 4 weeks of use as directed)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 90 reviews
Verified Purchase
Optic white!!
We had used Sensodyne before, but wanted to try Colgate Optic White. OMG! The results are amazing. We are coffee drinkers and our teeth are 10x whiter than before.
Verified Purchase
Brightness
I've enjoyed using COW toothpaste it gives my teeth a clean feeling, and white teeth. Great product
Verified Purchase
Keeps my teeth sparkling
Great toothpaste I feel like I just left the dentist when I brush my teeth
Popular products in this category
Polident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk. $9.98 $0.05/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.05/eaPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
4384.8082 out of 5 Stars. 438 reviews4.8082 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk. $14.98 $1.70/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$1.70/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
14904.757 out of 5 Stars. 1490 reviews4.757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $9.98 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
3554.7634 out of 5 Stars. 355 reviews4.7634 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
SponsoredNow$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39384.7473 out of 5 Stars. 3938 reviews4.7473 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $11.88 Was $13.88 $0.12/foz
Instant Savings
Now$1188current price Now $11.88, Was $13.88$13.88$0.12/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
17624.7911 out of 5 Stars. 1762 reviews4.7911 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea
Sam's Cash Offer
$5498current price $54.98$5.50/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct.
5644.7181 out of 5 Stars. 564 reviews4.7181 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack $169.98 $84.99/ea
Sam's Cash Offer
$16998current price $169.98$84.99/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
8774.5998 out of 5 Stars. 877 reviews4.5998 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea
Sam's Cash Offer
$5498current price $54.98$5.50/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct.
7424.6334 out of 5 Stars. 742 reviews4.6334 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads $29.98
Sam's Cash Offer
$2998current price $29.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads
1394.1439 out of 5 Stars. 139 reviews4.1439 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct. $12.46 Was $14.46
Instant Savings
Now$1246current price Now $12.46, Was $14.46$14.46$2 offEnds Oct 05Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct.
254.64 out of 5 Stars. 25 reviews4.64 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHello Superfresh Fluoride Free Toothpaste, 5.0 oz., 3 pk. $13.98 $0.93/oz
$1398current price $13.98$0.93/ozHello Superfresh Fluoride Free Toothpaste, 5.0 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98 $149.99/ea
Sam's Cash Offer
$29998current price $299.98$149.99/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
1644.6646 out of 5 Stars. 164 reviews4.6646 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98
Sam's Cash Offer
$29998current price $299.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
4594.3115 out of 5 Stars. 459 reviews4.3115 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPhilips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color $99.98 $49.99/ea
$9998current price $99.98$49.99/eaPhilips Sonicare ProtectiveClean 4300 Rechargeable Toothbrush, Choose Your Color
12644.6297 out of 5 Stars. 1264 reviews4.6297 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette Mach3 Men's Razor Cartridges, 20 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Mach3 Men's Razor Cartridges, 20 ct.
28454.6376 out of 5 Stars. 2845 reviews4.6376 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping