Cascade Platinum Plus ActionPacs Dishwasher Detergent Pacs, Fresh, 82 ct.
Shipping

Highlights
- Includes 82 single-dose dishwasher ActionPacs
- Removes up to 100% of grease and food residue
- Formulated to help prevent hard water spots and filming
- Safe for pipes and machines, ROTO-ROOTER approved
Palmolive Ultra Dishwashing Liquid, Original Scent, 102 oz., $8.98, $0.09/foz

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid, Original Scent, 102 oz.


Members who viewed this also viewed
Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
Sponsored$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434384.8217 out of 5 Stars. 43438 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct., $19.98, $0.19/ea
$1998current price $19.98$0.19/eaCascade Total Clean Shine Boost ActionPacs Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 103 ct.
14234.811 out of 5 Stars. 1423 reviews4.811 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct., $19.81, Was $21.98, $0.22/ea
Now$1981current price Now $19.81, Was $21.98$21.98$0.22/eaFrom $19.81$2.17 offFinish Ultimate Quantum Dishwasher Pods, Dishwasher Detergent, Fresh Scent, 90 ct.
42364.8095 out of 5 Stars. 4236 reviews4.8095 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct., $14.98, $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26134.439 out of 5 Stars. 2613 reviews4.439 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct., $29.98, $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138694.8181 out of 5 Stars. 13869 reviews4.8181 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz., $9.98, Was $11.88, $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 offEnds Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49404.4441 out of 5 Stars. 4940 reviews4.4441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz., $12.98, $0.20/foz
$1298current price $12.98$0.20/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73094.677 out of 5 Stars. 7309 reviews4.677 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz., $12.98, $0.34/foz
$1298current price $12.98$0.34/fozFinish Jet-Dry Rinse Aid, 38 fl. oz.
12334.8629 out of 5 Stars. 1233 reviews4.8629 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCharmin Ultra Soft 2-Ply Toilet Paper 32 rolls, 215 sheets/roll, $29.38, $0.04/sft
$2938current price $29.38$0.04/sftCharmin Ultra Soft 2-Ply Toilet Paper 32 rolls, 215 sheets/roll
72414.5581 out of 5 Stars. 7241 reviews4.5581 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOxiClean Max Efficiency Odor Blasters Laundry Stain Remover Powder, 11 lb., $17.98, $1.63/lb
$1798current price $17.98$1.63/lbOxiClean Max Efficiency Odor Blasters Laundry Stain Remover Powder, 11 lb.
19774.4836 out of 5 Stars. 1977 reviews4.4836 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98, $0.13/oz
$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113024.7401 out of 5 Stars. 11302 reviews4.7401 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
The Ultimate Clean
Meet Our Best Clean. Cascade Platinum Plus dishwasher ActionPacs give your dishes a breakthrough clean with up to 100% of grease and food residue removal. Loaded with 2X* the Dawn grease fighting power, and 2X* the tough food scrubbing power, it has soaking, scrubbing, and rinsing built right in.
Effortless Efficiency
You can skip the pre-rinse, skip the soak, skip the scrub, and dare to dish differently. Just scrape your dishes and load them into your dishwasher with Platinum Plus to get a superior sparkling clean, saving you time, effort, and energy vs handwashing. Our dish detergent also helps keep your dishwasher filter clean to give you spotless dishes every time.
Pristine Performance
Cascade Platinum Plus removes visible and invisible residue for gleaming glassware, dazzling dishes, and pristine pots and pans. We are the only dishwashing pods that are ROTO-ROOTER® Recommended Safe for Pipes, guaranteed not to clog your pipes and give you the best clean regardless of how old your machine is.
Comprehensive Care
For an advanced clean, use with Cascade Rinse Aid and Cascade Dishwasher Cleaner. Formulated to help prevent hard water spots and filming to keep your machine looking fresh and clean. There is a reason we've been trusted to clean dishes for over 70 years!
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 82 count |
| Form | Dish Detergent Pods |
| Scent | N/A |
| Free of Claim | Contains no phosphates. Safe for septic tanks. |
| Allergens/Warnings | Caution: irritant. Keep out of reach of children. May irritate eyes. Caution: harmful if swallowed or put in mouth. May irritate eyes or skin. Do not get in eyes. Do not get on skin or clothing. Keep out of reach of children. First aid treatment: contains sodium carbonate, nonionic surfactants and enzymes. If swallowed, give a glassful of water and call a poison control center or doctor immediately. Do not induce vomiting. If in eyes, rinse with water for 15 minutes. If on skin, rinse well with water. |
| Use Instructions | Always handle actionpacs with dry hands. Add 1 actionpac for 1 load. Do not unwrap, puncture or pull apart stuck together pacs. Place one pac in the main dispenser & close dispenser door. Be sure to close tub after each use. Make sure items are dishwasher safe and follow manufacturer's directions. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,204 reviews
Verified Purchase
Cascade.....It really works!
Its just the two of us so dishes may get washed 2xs a week in a fill load. This really gets them clean after sitting a couple of days in the dishwasher.
Verified Purchase
Best Pods Out There!
These are the only pods I use for my dishwasher, they do clean your dishes and your pans very well! Even leaves your pots shiny and your glasses sparkling! One of these containers can last me for months!
Verified Purchase
Cascade Platinum plus is great
Over the several other brands that Sam's Club sells this is the one I return to for the cleanest dishes, but with the hard water of Las Vegas, I would definitely rinse anything starchy off no matter what I was using. This leaves the least water spots, again except for hard water spots on plastics if I dont use heated dry.
Items you may like
Member's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527124.606 out of 5 Stars. 52712 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDuracell AGM Marine Battery, Group Size 27M, $199.28
$19928current price $199.28Duracell AGM Marine Battery, Group Size 27M
203.75 out of 5 Stars. 20 reviews3.75 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes, $79.98
$7998current price $79.98Options from $79.98 – $109.98Member’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes
43394.528 out of 5 Stars. 4339 reviews4.528 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuracell Automotive Battery, Group Size 96R, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 96R
624.3871 out of 5 Stars. 62 reviews4.3871 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes, $59.98
$5998current price $59.98Options from $59.98 – $109.98Member’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes
43384.5288 out of 5 Stars. 4338 reviews4.5288 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPeak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28", $8.88, Was $10.88
Instant Savings
Now$888current price Now $8.88, Was $10.88$10.88$2 offEnds Sep 30Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
32884.3832 out of 5 Stars. 3288 reviews4.3832 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDuracell Automotive Battery, Group Size 48 H6, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 48 H6
1594.5157 out of 5 Stars. 159 reviews4.5157 out of 5 starsAvailable for PickupPickupPeak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28", $8.88, Was $10.88
Instant Savings
Now$888current price Now $8.88, Was $10.88$10.88$2 offEnds Sep 30Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
32884.3832 out of 5 Stars. 3288 reviews4.3832 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes, $59.98
$5998current price $59.98Options from $59.98 – $109.98Member’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes
43384.5288 out of 5 Stars. 4338 reviews4.5288 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 49 H8, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 49 H8
393.8462 out of 5 Stars. 39 reviews3.8462 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Marine Deep Cycle Battery, Group Size 27, $99.32
$9932current price $99.32Duracell Marine Deep Cycle Battery, Group Size 27
123.8143 out of 5 Stars. 12 reviews3.8143 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 47 H5, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 47 H5
974.6186 out of 5 Stars. 97 reviews4.6186 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 24F, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 24F
434.1395 out of 5 Stars. 43 reviews4.1395 out of 5 starsAvailable for PickupPickup