
Highlights
Ensure Max Protein 42g High Protein Shake, Milk Chocolate, 14 fl. oz., 12 pk.

Ensure Max Protein 42g High Protein Shake, Milk Chocolate, 14 fl. oz., 12 pk.


Members also considered
Ensure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct., $31.78, $0.17/foz
$3178current price $31.78$0.17/fozEnsure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct.
62284.7985 out of 5 Stars. 6228 reviews4.7985 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingEnsure Original Nutrition Shake, Milk Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk., $29.98, $0.16/foz
$2998current price $29.98$0.16/fozEnsure Original Nutrition Shake, Milk Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
41094.8182 out of 5 Stars. 4109 reviews4.8182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGlucerna 12g Protein Small Meal Replacement Shake, Homemade Vanilla 8 fl. oz., 24 pk., $35.98, Was $37.98, $1.50/ea
Now$3598current price Now $35.98, Was $37.98$37.98$1.50/ea$2 offGlucerna 12g Protein Small Meal Replacement Shake, Homemade Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
10604.717 out of 5 Stars. 1060 reviews4.717 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGlucerna 12g Protein Shake, Creamy Chocolate Delight 8 fl. oz., 24 pk., $35.98, Was $37.98, $1.50/ea
Now$3598current price Now $35.98, Was $37.98$37.98$1.50/ea$2 offGlucerna 12g Protein Shake, Creamy Chocolate Delight 8 fl. oz., 24 pk.
8724.7328 out of 5 Stars. 872 reviews4.7328 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingEnsure Original Nutrition Shake, Strawberry 8 fl. oz., 24 ct., $29.98, $0.16/foz
$2998current price $29.98$0.16/fozEnsure Original Nutrition Shake, Strawberry 8 fl. oz., 24 ct.
35364.8413 out of 5 Stars. 3536 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
BOOST Glucose Control® Chocolate Nutritional Drink (24 pack) is a ready-to-drink nutritional shake designed with a patented blend of protein, carbs, and fat to help people with diabetes manage blood sugar levels as part of a balanced diet. It is clinically shown to produce a lower blood sugar response compared to a standard nutritional drink in individuals with type 2 diabetes. Incorporate this product into a balanced diet as part of a medically supervised diabetes management plan. Not a substitute for medication. It's an excellent choice when you need a mini-meal or snack to help meet your daily nutritional needs without compromising on taste.
Helps Meet Daily Nutritional Needs
Each 8 fl. oz. bottle provides 190 calories; 16 g of high-quality protein to help manage hunger and support muscle health; 3 g of dietary fiber to support digestive health and 25 essential vitamins and minerals to help fill nutritional gaps.
Designed for Those Monitoring Carbohydrate Intake
BOOST Glucose Control Nutritional Drink is a diabetes-friendly ready-to-drink nutritional shake designed with a patented blend of protein, carbs and fat to help manage blood sugar levels as part of a balanced diet. Incorporate this product into a balanced diet as part of a medically supervised diabetes management plan. Not a substitute for medication.
Trusted and Convenient
Kosher, gluten-free, and suitable for those with lactose intolerance (not for individuals with galactosemia), this convenient drink fits easily into busy lifestyles. Ready-to-drink and portable, it’s perfect for on-the-go nutrition. BOOST Glucose Control Nutritional Drink is endocrinologist recommended in the Oral Nutritional Supplements category, among endocrinologists who recommend an Oral Nutritional Supplement.
Specifications
- Use Instructions: Shake well and chill
- Pack Size and Unit of Measure: 24-8 fl. oz. (237 mL) Bottles / Net 1.5 gal (5.68 L)
- Shelf Life: 456 Days
- FSA/HSA Eligible?: Yes
- Allergen + Warnings information: Contains: Milk and Soy Ingredients
- Gluten Free: Suitable for Lactose Intolerance. Not Suitable for Individuals with Galactosemia.
- Full Ingredient list: Water, Milk Protein Concentrate, Tapioca Dextrin, Canola Oil, and Less Than 2% of Fructose, Soy Protein Isolate, Cocoa Processed with Alkali, Calcium Caseinate, Sodium Caseinate, Fructooligosaccharides, Vitamins and Minerals*, Partially Hydrolyzed Guar Gum, Salt, Cellulose Gel and Gum, Soy Lecithin, Sucralose, Carrageenan, Natural and Artificial Flavor *Vitamins and Minerals: Calcium Phosphate, Sodium Ascorbate, Choline Bitartrate, Magnesium Phosphate, Ascorbic Acid, DL-Alpha Tocopheryl Acetate, Ferric Pyrophosphate, Zinc Sulfate, Niacinamide, Calcium Pantothenate, Manganese Sulfate, Pyridoxine Hydrochloride, Riboflavin, Vitamin A Palmitate, Thiamine Hydrochloride, Copper Sulfate, Chromium Chloride, Folic Acid, Potassium Iodide, Vitamin K1, Sodium Selenite, Biotin, Vitamin D3, Sodium Molybdate, Vitamin B12.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3 reviews
Versatile uses plus glucose control
This is a wonderful product for prediabetics and diabetics. I use it as a small meal replacement when I know I’m having a big lunch or dinner. I also have it after strength training but try not to drink more than one a day.
Great taste
So glad Sam's offers this item online. The taste is much better than the one that it is the club.
Verified Purchase
It took more than a week to arrive
This Boost order was delayed for more than a week in transit. Boost product was ok to drink.
Other popular items in Pharmacy, Health & Wellness
Nurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
1224.1967 out of 5 Stars. 122 reviews4.1967 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct., $28.43, $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21674.8168 out of 5 Stars. 2167 reviews4.8168 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk., $15.48, $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39754.8126 out of 5 Stars. 3975 reviews4.8126 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNurri 30g Protein Mocha Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Mocha Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
1004.53 out of 5 Stars. 100 reviews4.53 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk., $15.78, $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
32744.81 out of 5 Stars. 3274 reviews4.81 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk., $15.98, $0.03/foz
$1598current price $15.98$0.03/fozPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk.
19704.7838 out of 5 Stars. 1970 reviews4.7838 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
Members-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216514.6452 out of 5 Stars. 21651 reviews4.6452 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk., $22.68
$2268current price $22.68Zbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk.
19034.6453 out of 5 Stars. 1903 reviews4.6453 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct., $19.94, $1.53/ea
$1994current price $19.94$1.53/eaBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct.
31604.4747 out of 5 Stars. 3160 reviews4.4747 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz., $10.68, $0.89/oz
$1068current price $10.68$0.89/ozsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz.
15994.3046 out of 5 Stars. 1599 reviews4.3046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct., $27.98, $1.22/ea
$2798current price $27.98$1.22/eaPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct.
47194.591 out of 5 Stars. 4719 reviews4.591 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQuest Protein Bar Variety Pack, Gluten Free, 14 ct., $27.68, $1.98/ea
$2768current price $27.68$1.98/eaQuest Protein Bar Variety Pack, Gluten Free, 14 ct.
25104.3801 out of 5 Stars. 2510 reviews4.3801 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct., $19.98
$1998current price $19.98BUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct.
7593.9447 out of 5 Stars. 759 reviews3.9447 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChef Robert Irvine's FITCRUNCH High Protein Baked Bars, Variety Pack, 1.62 oz. 18 ct., $22.48, $0.77/oz
$2248current price $22.48$0.77/ozChef Robert Irvine's FITCRUNCH High Protein Baked Bars, Variety Pack, 1.62 oz. 18 ct.
47134.6703 out of 5 Stars. 4713 reviews4.6703 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Vanilla Bean 2.74 lbs.
Members-only priceOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Vanilla Bean 2.74 lbs.
36184.5658 out of 5 Stars. 3618 reviews4.5658 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping