Athletic Brewing Run Wild IPA Non-Alcoholic Ale Beer, 12 fl. oz. can, 12 pk.
Curbside Pickup

Highlights
- Non-Alcoholic (Less Than 0.5% ABV); 35 IBU
- Approachable bitterness to balance the specialty malt body with notes of citrus, hops, and pine
- 65 Calories per 12 fl. oz. serving
- Brewed with a blend of five Northwest hops
- Vegan and Non GMO
BUM Energy Soda Variety Pack (5 Root Beer, 5 Dr. Bum, 5 Cola) 12 fl. oz., 15 pk., $19.98, $0.11/foz

BUM Energy Soda Variety Pack (5 Root Beer, 5 Dr. Bum, 5 Cola) 12 fl. oz., 15 pk.


Members also considered
Miller Lite Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk., $23.99, $1.00/ea
$2399current price $23.99$1.00/eaMiller Lite Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
7914.8255 out of 5 Stars. 791 reviews4.8255 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBusch Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 30 pk., $22.99, $0.77/ea
$2299current price $22.99$0.77/eaBusch Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 30 pk.
7104.7775 out of 5 Stars. 710 reviews4.7775 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCoors Light American Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk., $24.99, $1.04/ea
$2499current price $24.99$1.04/eaCoors Light American Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
6464.7647 out of 5 Stars. 646 reviews4.7647 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Extra Coronita Mexican Lager Beer, 7 fl. oz. bottle, 24 pk., $20.99, $0.87/ea
$2099current price $20.99$0.87/eaCorona Extra Coronita Mexican Lager Beer, 7 fl. oz. bottle, 24 pk.
5724.8252 out of 5 Stars. 572 reviews4.8252 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySamuel Adams Octoberfest Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 28 pk., $29.99, $1.07/ea
$2999current price $29.99$1.07/eaSamuel Adams Octoberfest Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 28 pk.
8554.8585 out of 5 Stars. 855 reviews4.8585 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhite Claw Surge Hard Seltzer Variety Pack, 12 fl. oz. can, 24 pk., $29.99, $1.25/ea
$2999current price $29.99$1.25/eaWhite Claw Surge Hard Seltzer Variety Pack, 12 fl. oz. can, 24 pk.
473.7234 out of 5 Stars. 47 reviews3.7234 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBud Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 36 pk., $33.99, $0.94/ea
$3399current price $33.99$0.94/eaBud Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 36 pk.
1824.6978 out of 5 Stars. 182 reviews4.6978 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlue Moon Belgian White Ale Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk., $18.99, $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaBlue Moon Belgian White Ale Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk.
2544.7638 out of 5 Stars. 254 reviews4.7638 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJumex Hard Nectar Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk., $15.99, $1.33/ea
$1599current price $15.99$1.33/eaJumex Hard Nectar Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
623.8387 out of 5 Stars. 62 reviews3.8387 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Premier Mexican Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk., $14.99, $1.25/ea
$1499current price $14.99$1.25/eaCorona Premier Mexican Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk.
7844.7092 out of 5 Stars. 784 reviews4.7092 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Extra Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk., $23.99, $1.33/ea
$2399current price $23.99$1.33/eaCorona Extra Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk.
994.7778 out of 5 Stars. 99 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCayman Jack Margarita Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk., $17.99, $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaCayman Jack Margarita Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
2004.755 out of 5 Stars. 200 reviews4.755 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMichelob Ultra Superior Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 20 pk., $22.99, $1.15/ea
$2299current price $22.99$1.15/eaMichelob Ultra Superior Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 20 pk.
2464.7927 out of 5 Stars. 246 reviews4.7927 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTruly Hard Seltzer Lemonade Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk., $18.99, $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaTruly Hard Seltzer Lemonade Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
744.3378 out of 5 Stars. 74 reviews4.3378 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryModelo Especial Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk., $23.99, $1.33/ea
$2399current price $23.99$1.33/eaModelo Especial Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk.
18634.6817 out of 5 Stars. 1863 reviews4.6817 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Flavor Profile
A quintessential and timeless IPA crafted to showcase the strong personalities of our favorite malt and hops in perfect balance. Run wild is the ultimate session IPA. It’s well-balanced yet complex with a medium-bodied mouth feel and zesty, orange nose that is heavy on malt and hops. A blend of five northwest hops creates an approachable bitterness, while organic Vienna malt lends a subtle sweetness to the profile. Crisp, clean and refreshing, it’s easy drinking any time of day that pairs well with burgers, pizza, and tacos.
Awards
- Best Non-Alcoholic Beer USA at World Beer Awards
- Gold Winner at US Open Beer Championship in 2022
- Double Gold at Tasting Alliance in 2022
- Gold Winner at European Beer Challenge in 2022
- Gold Winner at U.S. Open of Beer in 2021
- Gold Winner at U.S. Open of Beer in 2020
- Gold Winner at Best of Craft Beer Awards in 2020
Brewing Process
Our process is very similar to normal beer. Our beer undergoes a full fermentation, but by closely monitoring and adjusting variables along the way, such as temperature, we maintain very low levels of alcohol. Our product is naturally fermented and there is variability in the ABV but it is always below 0.5%, the universally accepted limit for non-alcoholic beverages. This is roughly the same level as most kombuchas or fruit juices. Yes, even orange juice and bananas have low amounts of alcohol due to natural fermentation. Fun fact: Some breads have over 1% of alcohol!
About the Company
Here at Athletic Brewing Co. we’re dedicated to crafting delicious non-alcoholic beer you can enjoy anytime and anywhere, with no worries and no hangovers. Unlike other non-alcoholic beer, ours are crafted with a proprietary process that allows us to maintain full flavor – which is why ours continue to win numerous awards when up against full-strength beers. Skeptical? So were some of our biggest fans before their first sip.
We got our start in Stratford, CT – the place where Bill and John first began test-brewing. They crafted over 100 batches on homebrew equipment to perfect their process and refine their flavors. Once satisfied, they built an entire brewery around it. Since then, we’ve moved just down the road to Milford, CT and built what is believed to be the world's largest dedicated NA brewery. We’ve also expanded to sunny San Diego. Between the two breweries, we’re able to bring the finest and freshest NA beers on the market to customers on both coasts in stores and delivered to your door.
Certified B Corporation
A Certified B Corporation™ (B Corp) is a business that meets the highest standards of social and environmental performance, public transparency, and accountability to balance profit and purpose. It is a tool to drive positive change in our economic system to impact all stakeholders- not just shareholders. We are assessed on how our business benefits our workers, communities, customers, and our planet. The certification doesn’t stop at the assessment- it encourages us to continually improve our operations through benchmarking and goal setting with education and networking.
Sustainability
Our facilities in California and Connecticut utilize renewable energy to power our brew floors and office space. In California we installed 60k square feet of solar panels, and in Connecticut we exclusively purchase Renewable Energy Credits instead of relying on fossil fuels for our electricity. Giving back up to $2 million annually to protect and restore local trails. From Day 1, we’ve donated to trail and park cleanups, maintenance projects, construction, and access.
Our IMPACT Brew Series features specialty limited time offerings: Soul Sour, Trailblazer, and Ready Front, honoring Black History Month, Women’s History Month, and Veteran’s Day, respectively. With each purchase of an IMPACT brew, you’ll be supporting organizations that make a difference with up to $100,000 of IMPACT Brew Series profits donated annually to meaningful causes.
Specifications
Net Weight: 10 lbs.
Package Type: Can
Ingredients: Water, Malted Barley, Oats, Hops, Wheat, Yeast
Nutritional Information: (Per 12 fl. oz. serving): 65 Calories, 14g Carbohydrates, <1g Protein, 0g Fat
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 43 reviews
Verified Purchase
IPA heaven!
I have been looking for a time to find an NA beer that had great flavor, I FOUND IT! I love this beer! I have been looking for an IPA with a nice balanced hoppy taste and this is the best so far. I'm not looking anymore. Heading back to get more. Please keep this in stock!!
Verified Purchase
Great Zero Alcohol IPA at a Great Price
I love IPA beers and as far as choices go Athletic makes the best ones for those times that you don't want alcohol. Then with Sam's this is the best price anywhere.
Verified Purchase
Happy customer
Excellent taste and refreshing! Glad that Sam’s chose Athletic Brewing as a great non-alcoholic choice. This product went on sale and I wish it would be the regular price. Paid only about 1/2 the price. It stated it was a clearance. I wonder if that was. Cause of older stock. Bring back the sale price!!
Items you may like
Rao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk., $9.76, $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68154.7906 out of 5 Stars. 6815 reviews4.7906 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy-Duty, Red Cups, 18 oz., 188 ct., $9.98, $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaMember's Mark Heavy-Duty, Red Cups, 18 oz., 188 ct.
7314.6334 out of 5 Stars. 731 reviews4.6334 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Cups 16 oz., 132 ct., $11.28, $0.09/ea
$1128current price $11.28$0.09/eaMember's Mark Clear Plastic Cups 16 oz., 132 ct.
23314.8258 out of 5 Stars. 2331 reviews4.8258 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Cups 9 oz., 264 ct., $12.28, $0.05/ea
$1228current price $12.28$0.05/eaMember's Mark Clear Plastic Cups 9 oz., 264 ct.
24294.7106 out of 5 Stars. 2429 reviews4.7106 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Bacon, 4 lb., $20.47, $5.12/lb
$2047current price $20.47$5.12/lbWright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Bacon, 4 lb.
110854.7429 out of 5 Stars. 11085 reviews4.7429 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113654.6278 out of 5 Stars. 11365 reviews4.6278 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs., $4.72, $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35354.6413 out of 5 Stars. 3535 reviews4.6413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69374.7108 out of 5 Stars. 6937 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $18.97, $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41844.7247 out of 5 Stars. 4184 reviews4.7247 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIgloo 150 Quart MaxCold Cooler, $94.98
$9498current price $94.98Igloo 150 Quart MaxCold Cooler
4204.6048 out of 5 Stars. 420 reviews4.6048 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLea & Perrins The Original Worcestershire Sauce, 20 oz., 2 pk., $9.38, $0.23/foz
$938current price $9.38$0.23/fozLea & Perrins The Original Worcestershire Sauce, 20 oz., 2 pk.
40314.8387 out of 5 Stars. 4031 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Heavy-Duty Blue Plastic Cups 18 oz., 240 ct., $12.74, $0.05/ea
$1274current price $12.74$0.05/eaMember's Mark Heavy-Duty Blue Plastic Cups 18 oz., 240 ct.
1684.7798 out of 5 Stars. 168 reviews4.7798 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCook's California Champagne Brut White Sparkling Wine, 1.5 L, $15.99, $0.32/foz
$1599current price $15.99$0.32/fozCook's California Champagne Brut White Sparkling Wine, 1.5 L
7124.6404 out of 5 Stars. 712 reviews4.6404 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml, $10.69, $0.42/foz
$1069current price $10.69$0.42/fozMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml
6244.5112 out of 5 Stars. 624 reviews4.5112 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml, $18.99, $0.75/foz
$1899current price $18.99$0.75/fozLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml
9714.7951 out of 5 Stars. 971 reviews4.7951 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery