Zarbee's Cough Syrup + Mucus, Day & Night, 3 Pk. 4 fl. oz.
Shipping

Highlights
- Contains dark honey, to help soothe coughs associated with hoarseness, dry throat & irritants
- Three - 4 fl. oz. Day (2) & Night (1) Cough Syrup + Mucus
- Day Cough Syrup: Natural mixed berry flavor formulated with simple ingredients backed by science
- Night Cough Syrup: Contains chamomille, to calm the body & mind before bed
- #1 Pediatrician Recommended Cough Syrup Brand for Kids 12 & Under
Children’s Dimetapp Day and Night Cold & Cough, 4 fl. oz., 3 pk. $11.48 $0.96/foz

Children’s Dimetapp Day and Night Cold & Cough, 4 fl. oz., 3 pk.


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct. $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420294.707 out of 5 Stars. 42029 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
Members-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216634.6455 out of 5 Stars. 21663 reviews4.6455 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct. $14.78 Was $14.98 $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19264.8281 out of 5 Stars. 1926 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct. $10.98 $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct. $12.98 $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk. $9.16 $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32634.7331 out of 5 Stars. 3263 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct. $12.47 $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10794.7618 out of 5 Stars. 1079 reviews4.7618 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Zarbee's Cough Syrup + Mucus Day
Help soothe your child's coughs associated with hoarseness, dry throat, & irritants* with Zarbee's Kids Nighttime Cough Syrup + Mucus, tailored for children 2+ with carefully selected & scientifically supported ingredients. The nighttime cough syrup contains dark honey, to help soothe coughs associated with hoarseness, dry throat, & irritants, * ivy leaf extract, to help your child when they are coughing to clear mucus,* & chamomile, to calm the body & mind before bed.
Naturally sweetened
The only sugar in our bottles comes from our honey & elderberry. Kids will love the natural mixed berry flavor. From the #1 Pediatrician Recommended Cough Syrup brand for children 12 & under, Zarbee's cough syrups are a safe & effective. This cough syrup is free of drugs, alcohol, artificial sweeteners, added flavors or dyes, & is gluten free.
*These statements have not been evaluated by the Food & Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
Zarbee's Cough Syrup + Mucus Night
Help soothe your child's coughs associated with hoarseness, dry throat, & irritants* with Zarbee's Kids Nighttime Cough Syrup + Mucus, tailored for children 2+ with carefully selected & scientifically supported ingredients. The nighttime cough syrup contains dark honey, to help soothe coughs associated with hoarseness, dry throat, & irritants, * ivy leaf extract, to help your child when they are coughing to clear mucus,* & chamomile, to calm the body & mind before bed.
Naturally sweetened
The only sugar in our bottles comes from our honey & elderberry. Kids will love the natural mixed berry flavor. From the #1 Pediatrician Recommended Cough Syrup brand for children 12 & under, Zarbee's cough syrups are a safe & effective. This cough syrup is free of drugs, alcohol, artificial sweeteners, added flavors or dyes, & is gluten free.
*These statements have not been evaluated by the Food & Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
Specifications
| Key Specifications | |
| Use Instructions: | Zarbee's Cough Syrup + Mucus Day 2 through 12 years 1 tsp (5 mL) SUGGESTIONS FOR USE: Shake well before use to avoid clumping. Take only as directed. Take as needed before bedtime, not to exceed 2 servings per 24 hours. If taking the daytime and nighttime products together, do not exceed 2 servings of Cough + Mucus per 24 hours. For occasional use. Talk with your doctor before use if your child is taking medicine or is under a doctor’s care for a medical condition. Reclose cap tightly after each use. Zarbee's Cough Syrup + Mucus Night 2 through 12 years 1 tsp (5 mL) SUGGESTIONS FOR USE: Shake well before use to avoid clumping. Take only as directed. Take as needed before bedtime, not to exceed 2 servings per 24 hours. If taking the daytime and nighttime products together, do not exceed 2 servings of Cough + Mucus per 24 hours. For occasional use. Talk with your doctor before use if your child is taking medicine or is under a doctor’s care for a medical condition. Reclose cap tightly after each use. |
| Pack Size and Unit of Measure: | 3 Pack - 2 Daytime & 1 Night time |
| Shelf Life: | N/A |
| FSA/HSA Eligible: | No |
| Allergen + Warnings information | Zarbee's Cough Syrup + Mucus Day If condition persists or worsens, stop use and consult a doctor. Do not use if your child is allergic to any of the ingredients, as well as ingredients in the Asteraceae family, including ragweed. Do not exceed recommended serving. This product may cause drowsiness. Combining with other products that cause drowsiness may increase drowsiness. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN *THESE STATEMENTS HAVE NOT BEEN EVALUATED BY THE FOOD AND DRUG ADMINISTRATION. THIS PRODUCT IS NOT INTENDED TO DIAGNOSE, TREAT, CURE, OR PREVENT ANY DISEASE. Zarbee's Cough Syrup + Mucus Night If condition persists or worsens, stop use and consult a doctor. Do not use if your child is allergic to any of the ingredients, as well as ingredients in the Asteraceae family, including ragweed. Do not exceed recommended serving. This product may cause drowsiness. Combining with other products that cause drowsiness may increase drowsiness. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN *THESE STATEMENTS HAVE NOT BEEN EVALUATED BY THE FOOD AND DRUG ADMINISTRATION. THIS PRODUCT IS NOT INTENDED TO DIAGNOSE, TREAT, CURE, OR PREVENT ANY DISEASE. |
| Full Ingredient list | Zarbee's Cough Syrup + Mucus Day Proprietary Blend of Dark Honey 6 g, English Ivy (Hedera helix) Leaf Extract 18 mg, Black Elderberry (Sambucus nigra) 25 mg, Fruit Extract, German Chamomile Flower Extract, WATER, NATURAL FLAVOR, CITRIC ACID Zarbee's Cough Syrup + Mucus Night Proprietary Blend of Dark Honey 6 g, English Ivy (Hedera helix) Leaf Extract 18 mg, Black Elderberry (Sambucus nigra) 25 mg, Fruit Extract, German Chamomile Flower Extract, WATER, NATURAL FLAVOR, CITRIC ACID |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 37 reviews
Verified Purchase
Best stuff I've ever used
Husband and I both take the children's Zarbees for cough and mucus. Works great, really makes a difference, and does not make us feel drugged up like other OTC medications.
Verified Purchase
It actually works
This is the best deal ever. I woild buy more and stock up for a rainy day. My kids hate taking meds but will fight over this one. It actually subsides the cough and brings down their fever for a few hours. It also makes the mucus soft enough to cough out.
Verified Purchase
Great for coughs, and sleep with coughs.
Seems to help littles feel better more quickly. Coughing is less frequent and more productive with the daytime. The nighttime allows our kid to sleep better, particularly when they are being kept up with constant coughing. Seems to be pretty effective and a staple we keep in the house now. Kid love the flavor of it! Only complaint is the measuring cup is kind of weird, we just use a different cup to make sure we get the correct dosage.
Items you may like
Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct. $23.98
Sponsored$2398current price $23.98Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
24364.4803 out of 5 Stars. 2436 reviews4.4803 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk. $26.78 $2.23/foz
$2678current price $26.78$2.23/fozChildren's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk.
2134.7981 out of 5 Stars. 213 reviews4.7981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatrol Kids Sleep Melatonin 1mg Gummies, Raspberry, 180 ct. $13.98 $0.08/ea
$1398current price $13.98$0.08/eaNatrol Kids Sleep Melatonin 1mg Gummies, Raspberry, 180 ct.
4304.7674 out of 5 Stars. 430 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSmartyPants Kids Multivitamin and Omega Gummy, 100 ct. $17.98 $0.18/ea
Sponsored$1798current price $17.98$0.18/eaSmartyPants Kids Multivitamin and Omega Gummy, 100 ct.
10894.5216 out of 5 Stars. 1089 reviews4.5216 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938544.8417 out of 5 Stars. 193854 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627394.8197 out of 5 Stars. 62739 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Zyrtec Chewables, Dye-Free, Grape Flavor, 72 ct. $36.98
$3698current price $36.98Children's Zyrtec Chewables, Dye-Free, Grape Flavor, 72 ct.
4454.818 out of 5 Stars. 445 reviews4.818 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Children's Daily Probiotic Powder, 60 ct. $19.34
$1934current price $19.34Member's Mark Children's Daily Probiotic Powder, 60 ct.
604.5667 out of 5 Stars. 60 reviews4.5667 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Children's Fiber Gummies, 100 Ct. $12.98 $0.13/ea
$1298current price $12.98$0.13/eaMembers Mark Children's Fiber Gummies, 100 Ct.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping