Yellowstone Silk Touch Sherpa Reverse Throw, 60" x 70"
Shipping

Highlights
- Officially Yellowstone licensed
- 60" x 70" dimensions
- Machine washable
- Sherpa backing with silk touch front
- Made from 100% polyester


Members who viewed this also viewed
Yellowstone Silk Touch Sherpa Reverse Throw, 60" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Yellowstone Silk Touch Sherpa Reverse Throw, 60" x 70"
7294.8313 out of 5 Stars. 729 reviews4.8313 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cozy Throw, 60" x 72", $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Cozy Throw, 60" x 72"
86854.8045 out of 5 Stars. 8685 reviews4.8045 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 100% Organic Cotton Knit Throw, 60" x 70", $79.98
$7998current price $79.98Member's Mark 100% Organic Cotton Knit Throw, 60" x 70"
264.8077 out of 5 Stars. 26 reviews4.8077 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70", $10.88
$1088current price $10.88Member's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70"
854.7529 out of 5 Stars. 85 reviews4.7529 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAdult Licensed Silk Touch Throw, 60" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Adult Licensed Silk Touch Throw, 60" x 70"
994.8081 out of 5 Stars. 99 reviews4.8081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Plush Blanket, 109" x 90", $39.98
$3998current price $39.98Member's Mark Plush Blanket, 109" x 90"
10194.8077 out of 5 Stars. 1019 reviews4.8077 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Fall Lounge Throw, 60"x70", $10.88
$1088current price $10.88Member's Mark Fall Lounge Throw, 60"x70"
1394.9065 out of 5 Stars. 139 reviews4.9065 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasonal Lounge Throw, 60"x70", $9.23
$923current price $9.23Options from $9.23 – $10.88Member's Mark Seasonal Lounge Throw, 60"x70"
4284.8224 out of 5 Stars. 428 reviews4.8224 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Luxury Faux Fur Throw, 60" x 70", $19.96
$1996current price $19.96Member's Mark Luxury Faux Fur Throw, 60" x 70"
154.9333 out of 5 Stars. 15 reviews4.9333 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Bring Home the Dutton Ranch Experience
Now you can own a piece of the iconic Dutton Ranch from the hit Paramount series Yellowstone. The Paramount Yellowstone Silk Touch Sherpa Reverse Throw features a stunning southwestern pattern in white, tans, and tonal browns, complemented by a Yellowstone-branded white cow skull design. With a faux leather Yellowstone branded patch in the corner, this throw adds a touch of authenticity and style to your home, office, or travel essentials.
Warmth and Plush Comfort
Designed for ultimate coziness, the backing of this throw is crafted with sherpa material, offering warmth and plushness. Measuring a generous 60" x 70", this blanket is perfect for Paramount Yellowstone fans who want to stay snug while watching episodes or relaxing by the fire. Whether you're streaming your favorite show or enjoying a quiet afternoon, this cuddle-approved throw is made for comfort and relaxation.
Perfect Gift for Fans and Loved Ones
Delight your friends and family with the perfect gift for any occasion. This throw blanket is ideal for hard-to-shop-for Yellowstone fans or anyone who appreciates a cozy and stylish accessory. Its versatile design makes it suitable for all seasons, ensuring comfort year-round.
Easy Care and Durable Quality
Made from high-quality microfiber polyester fabric, this throw is lightweight, breathable, and durable. It is shrink-resistant, anti-fade, anti-pilling, and does not shed, ensuring long-lasting use. For easy care, machine wash in cold water on a delicate cycle with mild detergent. Avoid bleach and iron. Machine dry separately on a gentle cycle and remove promptly for best results.
Specifications
Size: 60" x 70"
Material: 100% Polyester
Backing: Sherpa
Front: Silk Touch
Care Instructions: Machine Washable
License: Officially Yellowstone Licensed
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 271 reviews
Verified Purchase
Warm, beautiful design, and great quality.
My husband is a huge fan of the show Yellowstone, so our kids bought him two of these for Christmas. He loved it so much and it's GREAT QUALITY. We ended up getting one for our good friend who loves it as well! We bought the steer head skeleton design.
Verified Purchase
Yellowstone blankets were a hit!
I bought the Yellowstone series blankets as Christmas gifts. Everyone loved them!
Verified Purchase
Luv it
Soo warm and comfy, absolutely luv it! Bought a 2nd one
Other popular items in Shop All Savings
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
SponsoredMembers-only priceHuggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
7324.3511 out of 5 Stars. 732 reviews4.3511 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24924.5361 out of 5 Stars. 2492 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits, $4.81, Was $11.98
Now$481current price Now $4.81, Was $11.98$11.98$7.17 offMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits
1794.8603 out of 5 Stars. 179 reviews4.8603 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOLLY Men's Multivitamin Gummy, Blackberry, 200 ct., $17.98, Was $19.88, $0.09/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.09/ea$1.9 offOLLY Men's Multivitamin Gummy, Blackberry, 200 ct.
6264.2907 out of 5 Stars. 626 reviews4.2907 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVelveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk., $12.98, Was $14.98, $0.14/oz
Now$1298current price Now $12.98, Was $14.98$14.98$0.14/oz$2 offVelveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk.
48074.7782 out of 5 Stars. 4807 reviews4.7782 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Factory Favorites Snack Size Candy Assortment, 155 pcs., $22.98, Was $23.98, $0.37/oz
Now$2298current price Now $22.98, Was $23.98$23.98$0.37/oz$1 offHERSHEY'S Factory Favorites Snack Size Candy Assortment, 155 pcs.
4324.6042 out of 5 Stars. 432 reviews4.6042 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct., $24.67, Was $26.44, $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68814.7513 out of 5 Stars. 6881 reviews4.7513 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDole No Sugar Added Fruit Bowls in Water, Variety Pack, 4 oz., 20 pk., $11.98, $0.60/ea
$1198current price $11.98$0.60/eaDole No Sugar Added Fruit Bowls in Water, Variety Pack, 4 oz., 20 pk.
1554.529 out of 5 Stars. 155 reviews4.529 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMars Minis & Fun Size Chocolate Candy, Variety Pack, 145 pcs., $22.68, Was $23.48, $0.16/ea
Now$2268current price Now $22.68, Was $23.48$23.48$0.16/eaFrom $22.68$0.8 offMars Minis & Fun Size Chocolate Candy, Variety Pack, 145 pcs.
40374.7072 out of 5 Stars. 4037 reviews4.7072 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFrench's 100% Natural Classic Yellow Mustard, 30 oz., 2 pk., $5.48, Was $6.48, $0.09/oz
Now$548current price Now $5.48, Was $6.48$6.48$0.09/oz$1 offFrench's 100% Natural Classic Yellow Mustard, 30 oz., 2 pk.
44664.8768 out of 5 Stars. 4466 reviews4.8768 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDole Mandarins in Juice Fruit Cups, 4 oz., 20 ct., $12.98, $0.65/ea
$1298current price $12.98$0.65/eaDole Mandarins in Juice Fruit Cups, 4 oz., 20 ct.
1594.6667 out of 5 Stars. 159 reviews4.6667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoVerden Perfectly Ripe Avocado 2 oz. cups, 16 ct., $7.98, Was $8.98, $0.50/ea
Now$798current price Now $7.98, Was $8.98$8.98$0.50/ea$1 offGoVerden Perfectly Ripe Avocado 2 oz. cups, 16 ct.
28264.3754 out of 5 Stars. 2826 reviews4.3754 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery