Universal Pictures Wicked Glinda Pink Kids Prestige Gown Costume

Smart summary
- Licensed Prestige: Universal Pictures officially licenses this Glinda Pink Kids Prestige Gown, crafted from shimmering pink satin, enabling transformation into the iconic character.
- Radiant Bodice: The costume features a pink bodice with a glittery bubble pattern, intricate foil, and sequin accents, complemented by elegant off-shoulder sleeves.
- Whimsical Skirt: A flowing, multi-layered organza skirt, shimmering in soft pastel hues, creates a dreamlike effect, moving gracefully with every step.
- Magical Iridescence: Iridescent foil bubble artwork is thoughtfully incorporated throughout the skirt, beautifully reflecting light to enhance the gown's enchanting appearance.
- Costume Occasions: Ideal for Halloween or costume parties, this captivating gown allows wearers to embrace their inner Glinda and shine brightly at any event.
- Exclusive Offering: This authentic Glinda Deluxe Kids costume is made available exclusively through Sam's Club.


Members who viewed this also viewed
Disney Cinderella Kids Prestige Gown Costume $44.98
$4498current price $44.98Disney Cinderella Kids Prestige Gown Costume
144.9286 out of 5 Stars. 14 reviews4.9286 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Rapunzel Kids Prestige Gown Costume $44.98
$4498current price $44.98Disney Rapunzel Kids Prestige Gown Costume
204.65 out of 5 Stars. 20 reviews4.65 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Minnie Mouse 5 Pieces Headband Set $29.84
$2984current price $29.84Disney Minnie Mouse 5 Pieces Headband Set
214.9048 out of 5 Stars. 21 reviews4.9048 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cafe Spicy Italian Sausage, Frozen, Case, 20 lbs. $67.38 $3.37/lb
$6738current price $67.38$3.37/lbMember's Mark Cafe Spicy Italian Sausage, Frozen, Case, 20 lbs.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupDisney Pink Minnie Kids Prestige Gown Costume $44.98
$4498current price $44.98Disney Pink Minnie Kids Prestige Gown Costume
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySafavieh Everly Area Rug, Assorted Designs and Sizes $119.98
$11998current price $119.98More options from $39.98Safavieh Everly Area Rug, Assorted Designs and Sizes
1004.83 out of 5 Stars. 100 reviews4.83 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDreammark Women's 2-Piece Notch Collar Pajama Set $15.98
$1598current price $15.98Dreammark Women's 2-Piece Notch Collar Pajama Set
504.86 out of 5 Stars. 50 reviews4.86 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Firefighter Prestige Children's Costume $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Firefighter Prestige Children's Costume
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArctic Zone Pro Fridge Cold Dual Compartment Lunch Pack $18.88
$1888current price $18.88Arctic Zone Pro Fridge Cold Dual Compartment Lunch Pack
1384.6377 out of 5 Stars. 138 reviews4.6377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set
264.8462 out of 5 Stars. 26 reviews4.8462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreamLife Men's Halloween 2-Piece Pajama Set $16.98 Was $19.98
Instant Savings
Now$1698current price Now $16.98, Was $19.98$19.98Options from $16.98 – $19.98$3 offEnds Oct 22DreamLife Men's Halloween 2-Piece Pajama Set
824.3902 out of 5 Stars. 82 reviews4.3902 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Transform into Glinda with the Pink Prestige Gown
Step into the enchanting world of Wicked with the Glinda Deluxe Kids costume, officially licensed by Universal Pictures. This stunning gown, crafted from shimmering pink satin fabric, captures the ethereal elegance of Glinda, making it the perfect choice for fans of the beloved character. The printed bodice, adorned with intricate foil and sequin accents, adds a touch of sparkle and sophistication that mirrors Glinda’s radiant personality.
Whimsical Multi-Layered Skirt Design
The gown features a flowing, multi-layered organza skirt that shimmers in soft pastel hues, creating a dreamlike effect with every step. The delicate layers move gracefully, adding a whimsical charm that embodies Glinda's essence. Whether twirling or walking, this skirt ensures you’ll captivate everyone around you.
Magical Iridescent Details
One of the standout features of this costume is the iridescent foil bubble artwork thoughtfully incorporated throughout the skirt. These shimmering details reflect light beautifully, enhancing the gown's magical appearance and symbolizing Glinda's inherent goodness. Every stitch and sparkle tells a story of kindness and enchantment, making this gown truly special.
Perfect for Halloween and Costume Parties
Whether you're dressing up for Halloween or attending a costume party, the Glinda Deluxe Kids costume is a must-have for fans of Wicked. Embrace your inner Glinda and let your magic shine brightly in this captivating gown that’s sure to make you the star of any event.
Specifications
Included: Dress.
Material: 100% Polyester. Hand Wash Cold. Line Dry. Cool Iron. No Dry Clean.
Member ratings & reviews
Top products
Bananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60384.0946 out of 5 Stars. 6038 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2464.0447 out of 5 Stars. 246 reviews4.0447 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30124.7686 out of 5 Stars. 3012 reviews4.7686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303544.8385 out of 5 Stars. 30354 reviews4.8385 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping