Texas Tamale Company Gourmet Pork Tamales, Frozen, 24 ct.

Highlights
- Gourmet pork tamales wrapped in corn husks
- Made with high quality ground pork and a blend of fresh spices
- No lard and gluten free
- 10g protein per serving
- An authentic delicacy that is ready in minutes
Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs., $16.98, $5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.


Members who viewed this also viewed
CeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
SponsoredMembers-only priceCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
4164.7644 out of 5 Stars. 416 reviews4.7644 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDel Real Foods Pork in Red Sauce Tamales 10 ct., 60 oz., $13.98
$1398current price $13.98Del Real Foods Pork in Red Sauce Tamales 10 ct., 60 oz.
12323.9083 out of 5 Stars. 1232 reviews3.9083 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrale! Premium Corn Husks, 16 oz., $6.98, Was $8.88, $0.44/oz
Now$698current price Now $6.98, Was $8.88$8.88$0.44/oz$1.9 offOrale! Premium Corn Husks, 16 oz.
954.4421 out of 5 Stars. 95 reviews4.4421 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs., $14.98, $4.28/lb
Sponsored$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
77944.5133 out of 5 Stars. 7794 reviews4.5133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Birria Tacos with Consomme, 8 ct., $12.93, $0.40/oz
$1293current price $12.93$0.40/ozMember's Mark Beef Birria Tacos with Consomme, 8 ct.
31854.5325 out of 5 Stars. 3185 reviews4.5325 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Hatch Chile & Pepper Jack Cheese Chicken Burgers, 10 Count, 40 oz., $14.46
$1446current price $14.46Member's Mark Hatch Chile & Pepper Jack Cheese Chicken Burgers, 10 Count, 40 oz.
684.5882 out of 5 Stars. 68 reviews4.5882 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySUMM! Chicken Dumplings with Chili Crisp Oil, 20 Count, 16.23 oz., $8.64
$864current price $8.64SUMM! Chicken Dumplings with Chili Crisp Oil, 20 Count, 16.23 oz.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.17, $4.74/lb
$1517current price $15.17avg. price$4.74/lbFinal cost by weightMember's Mark Hatch Chile and Chicken Enchiladas, priced per pound
31744.2394 out of 5 Stars. 3174 reviews4.2394 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct., $10.98, $3.91/lb
$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92974.6867 out of 5 Stars. 9297 reviews4.6867 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct., $13.76, $0.23/ea
$1376current price $13.76$0.23/eaJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct.
27584.5834 out of 5 Stars. 2758 reviews4.5834 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts, priced per pound, $12.94, $9.24/lb
$1294current price $12.94avg. price$9.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts, priced per pound
64064.396 out of 5 Stars. 6406 reviews4.396 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs., $19.94, $6.65/lb
$1994current price $19.94$6.65/lbMember’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs.
2314.2208 out of 5 Stars. 231 reviews4.2208 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742744.6653 out of 5 Stars. 74274 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrench's 100% Natural Classic Yellow Mustard, 30 oz., 2 pk., $5.48, Was $6.48, $0.09/oz
Now$548current price Now $5.48, Was $6.48$6.48$0.09/oz$1 offFrench's 100% Natural Classic Yellow Mustard, 30 oz., 2 pk.
44664.8768 out of 5 Stars. 4466 reviews4.8768 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 15-Piece Organic Layette Gift Set, $50.00
$5000current price $50.00Member's Mark Baby 15-Piece Organic Layette Gift Set
464.8478 out of 5 Stars. 46 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Authentic Texas Flavor
Experience the rich, authentic flavors of Texas with the Texas Tamale Company Gourmet Pork Tamales, Frozen, 24 ct. Each tamale is meticulously prepared using high-quality ground pork, slowly simmered in its own juices, and seasoned to perfection with a blend of fresh spices. This captures the true essence of Texas cuisine, making each bite a delightful culinary experience.
Expertly Crafted Masa
What sets the Texas Tamale Company Gourmet Pork Tamales, Frozen, 24 ct. apart is the expertly crafted masa. This signature component meets the savory pork in an ideal measure, creating a unique balance that ensures every bite you take is a delightful blend of seasoned pork and comforting, inviting masa.
Perfectly Wrapped
Each tamale is wrapped in genuine corn husks, maintaining a 50%/50% masa to filling ratio. This unique balance not only enhances the flavor but also ensures the perfect texture in every bite. Whether you're a long-time fan of tamales or new to this delicacy, the Texas Tamale Company Gourmet Pork Tamales, Frozen, 24 ct. is a culinary experience you won't want to miss.
Heating Instructions
Steaming (Preferred Method)
For best results, place tamales open end up in a steamer basket over boiling water. Cover and steam for 15-20 minutes, varying by quantity. Remove husks before serving
Microwave
Wrap three tamales in a damp paper towel, place in a microwave-safe container, and heat on high for 2-3 minutes (increase time by quantity). Remove husks before serving.
Specifications
- Keep Frozen
- Quantity: 24 ct
Net Weight: 36 oz.
Ingredients: Pork, Water, Yellow Corn Processed with Lime, Soybean Oil, Modified Corn Starch, Chili Pepper, Salt, Spices, Garlic.
Allergy Information: Contains Soy
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 139 reviews
Verified Purchase
Better than remembered. Even my Sister liked them.
I really enjoy tamales. I have bought Texas brand tamales before, but it’s been a while. I don’t usually buy them because they are a bit expensive at most grocery stores for a dozen. When I saw them as Sam’s at that price, I had to get some. They were better than I remembered. They only had the pork version that I could see. I usually get beef or chicken, but these were excellent. My sister usually will not eat store bought tamales, but she tried these and really liked them.
Verified Purchase
Small but good
Having made tamales myself, I appreciate these tamales. They are not big. But they are good smothered in Wolf brand chili (thinned with a bit of water, and beefed up with a touch of Better Than Bouillon Roasted Beef Base) onions, and cheddar cheese. Then they taste like a dish from a Tex Mex restaurant.
Verified Purchase
Happily surprised
Been craving tamales all holiday season and decided to give these a try. Popped them in the rice cooker to steam and they came out so delicious!
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527624.6059 out of 5 Stars. 52762 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88284.8367 out of 5 Stars. 8828 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk., $22.78, Was $33.48, $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30024.7685 out of 5 Stars. 3002 reviews4.7685 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping