TUMS Chewy Bites Wintermint and Vanilla Cream 108ct
Shipping

Highlights
- One bottle containing 108 ct. Chewy Bites Chewable Antacid Tablets in delicious assorted Wintermint & Vanilla cream flavor that have a tasty outer shell and soft center
- TUMS antacids heartburn medicine treats the four signs of heartburn: burning in the chest, acid indigestion, sour stomach and upset stomach associated with these symptoms
- This heartburn and acid indigestion medicine has the active ingredient 750 mg calcium carbonate
Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk., $19.98

Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk.


Members also considered
TUMS Smoothies Chewable Extra Strength Antacid Tablets, Assorted Fruit, 250 ct., $13.48, $0.05/ea
$1348current price $13.48$0.05/eaTUMS Smoothies Chewable Extra Strength Antacid Tablets, Assorted Fruit, 250 ct.
17634.5241 out of 5 Stars. 1763 reviews4.5241 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTUMS Ultra Strength Chewable Antacid Tablets, Assorted Berries, 265 ct., $12.58, $0.05/ea
$1258current price $12.58$0.05/eaTUMS Ultra Strength Chewable Antacid Tablets, Assorted Berries, 265 ct.
48294.4786 out of 5 Stars. 4829 reviews4.4786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Strength Antacid Chewable Tablets, Assorted Berry, 265 ct./pk., 2 pk., $9.84, $0.02/ea
$984current price $9.84$0.02/eaMember's Mark Ultra Strength Antacid Chewable Tablets, Assorted Berry, 265 ct./pk., 2 pk.
18954.6813 out of 5 Stars. 1895 reviews4.6813 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDigestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct., $19.38, $0.16/ea
$1938current price $19.38$0.16/eaFrom $19.38Digestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct.
16604.7723 out of 5 Stars. 1660 reviews4.7723 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWonderbelly Sweet Mint Antacid Tablets, 120 ct.
Members-only priceWonderbelly Sweet Mint Antacid Tablets, 120 ct.
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Fast and Effective Heartburn Relief
TUMS Chewy Bites Chewable Antacid Tablets provide quick and effective relief from heartburn. As soon as symptoms occur, you can take two to four chewable antacids, depending on the severity of your acid indigestion. Made with the active ingredient calcium carbonate, these chewable antacids alleviate heartburn, sour stomach, and acid indigestion, providing relief for upset stomachs associated with these symptoms.
Delicious and Easy to Consume
Each TUMS Chewy Bite is not only effective but also delicious. They come with a tasty outer shell and a soft center, making them enjoyable to consume. Available in the new Wintermint & Vanilla cream flavor, these chewable antacids offer a tasty way to fast heartburn relief in every chewy bite.
#1 Recommended Antacid Brand
TUMS antacid tablets are the #1 recommended adult antacid brand by doctors, pharmacists, and OBGYNs. Trusted as a heartburn medicine for 90 years, TUMS is America's #1 antacid and comes with a satisfaction guarantee.
Gluten-Free and Environmentally Friendly Packaging
These antacid tablets are gluten-free and come in a compact, recyclable bottle, making them easy to carry around for whenever heartburn strikes. The packaging is easy to stow and environmentally friendly, adding to the overall appeal of these effective antacid tablets.
Specifications
- Use Instructions: Adults and children 12 years of age and over: chew 2-4 tablets as symptoms occur, or as directed by a doctor. Chew or crush tablets completely before swallowing. Do not take for symptoms that persist for more than 2 weeks unless advised by a doctor
- Purchase Includes: 1 Bottle, 108 Count
- Shelf Life: 730 days
- FSA/HSA Eligible: Yes
- Allergens + Warnings: Ask a doctor or pharmacist before use if you are presently taking a prescription drug. Antacids may interact with certain prescription drugs. When using this product • do not take more than 6 tablets in 24 hours • if pregnant do not take more than 6 tablets in 24 hours • do not use the maximum dosage for more than 2 weeks except under the advice and supervision of a doctor Keep out of reach of children
- Ingredients:Calcium Carbonate USP 750mg - Antacid, acacia gum, alcohol, ammonium hydroxide, beeswax, caprylic/capric triglycerides, carmine, carnauba wax, citric acid, coconut oil, corn starch, corn syrup, dextrin, ethyl acetate, ethyl alcohol, FD&C blue #1 alum lake, FD&C blue #2 alum lake, FD&C red #40, FD&C red #40 alum lake, FD&C yellow #5 alumlake (tartrazine), FD&C yellow #6, FD&C yellow #6 alum lake, flavors, gum arabic, isopropyl alcohol, maltodextrin, methyl paraben, modified corn starch, n-butyl alcohol, phosphoric acid, polyvinylpyrrolidone, propylene glycol, propylparaben, purified water, shellac, sodium benzoate, sorbic acid, sorbitol, soy bean oil, soy lecithin, sucrose, tert-butylhydroquinone, titanium dioxide, triacetin, vegetable oil
Member ratings & reviews
Other popular items in Over-the-Counter Medication
Nexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct., $25.28, $0.60/ea
Sponsored$2528current price $25.28$0.60/eaNexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct.
16684.72 out of 5 Stars. 1668 reviews4.72 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct., $21.48, $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
60844.7991 out of 5 Stars. 6084 reviews4.7991 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct., $19.98, $0.07/ea
$1998current price $19.98$0.07/eaOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct.
14604.7233 out of 5 Stars. 1460 reviews4.7233 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPrilosec OTC Heartburn & Acid Reducer Tablets, 20 mg, 42 ct., $22.98
Sponsored$2298current price $22.98Prilosec OTC Heartburn & Acid Reducer Tablets, 20 mg, 42 ct.
13534.847 out of 5 Stars. 1353 reviews4.847 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct., $34.98, $0.16/ea
$3498current price $34.98$0.16/eaMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct.
10234.4555 out of 5 Stars. 1023 reviews4.4555 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBenadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk., $17.48
$1748current price $17.48Benadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk.
5274.7002 out of 5 Stars. 527 reviews4.7002 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk., $14.98, $3.75/ea
$1498current price $14.98$3.75/eaVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk.
1234.7317 out of 5 Stars. 123 reviews4.7317 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCulturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct., $29.98, $0.37/ea
$2998current price $29.98$0.37/eaCulturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct.
23014.7701 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPhysician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
Members-only pricePhysician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
11014.7584 out of 5 Stars. 1101 reviews4.7584 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Stool Softener Softgels, 100 mg Docusate Sodium, 600 ct., $8.53, $0.01/ea
$853current price $8.53$0.01/eaMember's Mark Stool Softener Softgels, 100 mg Docusate Sodium, 600 ct.
14494.7502 out of 5 Stars. 1449 reviews4.7502 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Supplement Powder, Orange, 55 oz., 2 pk., $44.98, $0.41/oz
$4498current price $44.98$0.41/ozMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Supplement Powder, Orange, 55 oz., 2 pk.
16254.8092 out of 5 Stars. 1625 reviews4.8092 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepto Bismol Ultra Liquid, Original, 12 fl. oz., 3 pk., $17.98, $0.50/foz
$1798current price $17.98$0.50/fozPepto Bismol Ultra Liquid, Original, 12 fl. oz., 3 pk.
8884.8356 out of 5 Stars. 888 reviews4.8356 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPreparation H Hemorrhoid Wipes with Witch Hazel, 180 ct., $15.18, $0.40/sft
$1518current price $15.18$0.40/sftPreparation H Hemorrhoid Wipes with Witch Hazel, 180 ct.
8334.7383 out of 5 Stars. 833 reviews4.7383 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct., $19.88, $0.28/ea
$1988current price $19.88$0.28/eaOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct.
8074.6022 out of 5 Stars. 807 reviews4.6022 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct., $34.98, $0.58/ea
$3498current price $34.98$0.58/eaGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct.
5394.7792 out of 5 Stars. 539 reviews4.7792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping