Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.
Shipping

Highlights
- Bottle contains 160 fl. oz. of liquied fabric softener
- 60 days of freshness with a long-lasting Field Flowers fragrance
- 3-in-1 fabric care provides softness, color protection, and fights odors
- New Compacted Formula with 15% more active ingredients
- Fights odors like tobacco, sweat, and musty malodors on cotton fabrics
all Liquid Fabric Softener, Free Clear, 213 loads, 143 fl. oz. $11.98 $0.08/foz

all Liquid Fabric Softener, Free Clear, 213 loads, 143 fl. oz.


Members also considered
Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69314.7817 out of 5 Stars. 6931 reviews4.7817 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSnuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz. $12.22 $0.07/foz
$1222current price $12.22$0.07/fozFrom $12.22Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz.
11054.7774 out of 5 Stars. 1105 reviews4.7774 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz. $9.98 $0.06/foz
$998current price $9.98$0.06/fozFrom $9.98Member's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz.
12654.6838 out of 5 Stars. 1265 reviews4.6838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsueรฑo Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz. $13.56 $0.06/foz
$1356current price $13.56$0.06/fozEnsueรฑo Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz.
3514.812 out of 5 Stars. 351 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz. $11.98 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1198current price $11.98$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz.
9994.8008 out of 5 Stars. 999 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102304.8089 out of 5 Stars. 10230 reviews4.8089 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.48 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1348current price $13.48$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
3264.7515 out of 5 Stars. 326 reviews4.7515 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
Sam's Cash Offer
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29834.7808 out of 5 Stars. 2983 reviews4.7808 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct. $11.72 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1172current price $11.72$0.03/eaFrom $11.72Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct.
16214.7428 out of 5 Stars. 1621 reviews4.7428 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69804.8269 out of 5 Stars. 6980 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers
Experience exceptional fabric care with Suavitel Advanced Liquid Fabric Softner, your go-to solution for soft and fresh clothes. Featuring 3-in-1 fabric care, our advanced formula provides softness, color protection after 10 washers (1) to keep your clothes looking vibrant, and effective odor-fighting power (2) against tobacco, sweat, and musty odors.
New Formula Delivers a Powerful Performance
This new, compacted formula delivers powerful performance while using less product, ensuring efficiency in every load. Enjoy long-lasting fragrance with the fresh, uplifting scent of Field Flowers, inspired by a blossoming garden. Suavitel Advanced pampers your clothes with irresistible silkiness, fluffiness, and comfort while leaving them smelling wonderful. With up to 60 days of freshness, your wardrobe will stay beautifully scented and revitalized for weeks. Designed for versatility, Sauvitel Advanced is HE-compatible and works seamlessly with both regular and high-efficiency washing machines. A single 160 fl. oz. bottle provides enough softner for 280 loads, delivering 5 times more wash loads compared to Suavitel 46 fl. oz. small loads. Whether you're caring for daily essentials or special fabrics, trust Suavitel Advanced to make every wash feel exceptional and comfortable, every day.
(1) Tested on cotton and cotton/polyester fabrics; vs. detergent alone
(2) Tested for tobacco, sweat, and musty malodors on cotton fabricser
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 160 fl.oz. |
| Form | Liquid Fabric Softener |
| Product Claims | New Compacted Formula with 15% more active ingredients |
| Scent | Field Flowers |
| Loads/Uses | 280 Loads |
| Allergens/Warnings | WARNING: KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. . Do not use on children's sleepwear or garments labeled as flame resistant as it may reduce flame resistance. . Do not use on garments made with fluffier fabrics (such as fleece, velour, chenille and terry cloth) as liquid fabric softeners can increase the flammability of these types of fabrics. . In case of contact with eyes, rinse thoroughly with water. Made with Love and Water, Dihydrogenated Tallowamidoethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Fragrances, Polyquaternium-32, Lactic Acid, Polyquaternium-7, Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone, Octylisothiazolinone, Colorants. Contains fragrance allergen(s)/Contiene alรฉrgeno(s) en la fragancia. |
| Use Instructions | Fill cap appropriate amount depending on your wash load size. Add to final rinse cycle, not directly on fabrics. If spotting occurs, wet fabric and rub it with a mild bar soap and rinse. Shake well before use. |
| Color Safe | Yes |
| HE Compatible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 627 reviews
Verified Purchase
Great price, leaves clothes smelling so good
Suavitel is my go to fabric softener. Not only does my clothes feel soft, but also smells amazing. People always tell me my clothes smell so fresh. Itโs a huge bottle and at a great price too. Definitely recommend it!
Verified Purchase
Smells So Good!
Field Flowers Suavitel is by far our favorite fabric softener. We have used it for years and especially like the way it makes our bedding smell.
Verified Purchase
Long Lasting Scent
This fabric softer has a long lasting effect to where ppl will stop me to ask what detergent I use and I let them know itโs the softer
Items you may like
Marathon Jumbo Roll 2-Ply White Toilet Paper 6 rolls, 1000 ft./roll $24.98 Was $26.77 $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$2498current price Now $24.98, Was $26.77$26.77$0.01/sft$1.79 offEnds Nov 18Marathon Jumbo Roll 2-Ply White Toilet Paper 6 rolls, 1000 ft./roll
194.4979 out of 5 Stars. 19 reviews4.4979 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14174.8151 out of 5 Stars. 1417 reviews4.8151 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.57/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8334.8703 out of 5 Stars. 833 reviews4.8703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct. $9.92 $0.02/ea
$992current price $9.92$0.02/eaMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct.
62264.6645 out of 5 Stars. 6226 reviews4.6645 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.53/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26074.8734 out of 5 Stars. 2607 reviews4.8734 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
12094.7932 out of 5 Stars. 1209 reviews4.7932 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz. $17.98 $0.21/foz
Sam's Cash Offer
$1798current price $17.98$0.21/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz.
12224.7095 out of 5 Stars. 1222 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Dryer Sheets, Original, 320 ct. $10.98 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1098current price $10.98$0.03/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Dryer Sheets, Original, 320 ct.
17124.7605 out of 5 Stars. 1712 reviews4.7605 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping