Similac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
Shipping

Highlights
- 40 oz. tub of powdered milk based infant formula with iron
- 360 whole baby support for infants up to 12 months
- Exclusive blend of 5 HMOs, our closest prebiotic blend to breast milk
- No artificial growth hormones and non-GMO
- #1 brand fed in hospitals
Bubs Goat Milk Toddler Nutritional Drink, 20 oz., 3 pk., $77.98, $1.30/oz

Bubs Goat Milk Toddler Nutritional Drink, 20 oz., 3 pk.


Members also considered
Similac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7144.8403 out of 5 Stars. 714 reviews4.8403 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
Members-only priceSimilac 360 Total Care Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
7104.7549 out of 5 Stars. 710 reviews4.7549 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimilac 360 Total Care Gentle Comfort Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Gentle Comfort Infant Formula, 40 oz.
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSimilac Go & Grow 360 Total Care Powder, 24 oz., 2 pk., $47.98, $1.00/oz
$4798current price $47.98$1.00/ozSimilac Go & Grow 360 Total Care Powder, 24 oz., 2 pk.
444.4318 out of 5 Stars. 44 reviews4.4318 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz.
4314.7657 out of 5 Stars. 431 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnfagrow Premium Toddler Nutritional Drink, Milk-Flavored, 36.6 oz., $27.98, $0.76/oz
$2798current price $27.98$0.76/ozEnfagrow Premium Toddler Nutritional Drink, Milk-Flavored, 36.6 oz.
11434.7708 out of 5 Stars. 1143 reviews4.7708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
This value pack of Similac 360 Total Care Infant Formula contains 40 oz. of powdered milk based formula, which makes about 72 4 fl. oz. bottles.
What is Similac 360 Total Care?
Similac 360 Total Care is our newest infant formula, containing 5 HMOs, a prebiotic blend previously only available in breast milk. HMOs are immune-nourishing prebiotics that are structurally identical to those in breast milk.
360 Whole Baby Support
Nutrition designed for immune support, brain development, and digestive health from the #1 infant formula brand chosen by parents.† Similac 360 Total Care is designed to help strengthen baby’s immune system.
Why don’t 360 Total Care formulas contain FOS?
360 Total Care has replaced the prebiotic FOS with 4 additional HMO prebiotics. HMOs are immune-nourishing prebiotics that are structurally identical to those in breast milk. FOS is not found in human milk.
The Similac Promise
For over 90 years, we have focused on innovations designed to meet the changing needs of parents everywhere. Similac formulas have no artificial growth hormones* and has no palm olein oil to support excellent calcium absorption for strong bones. Similac is the first leading infant formula brand with no artificial growth hormones‡ and contains ingredients that are not genetically engineered.§
EBT Eligible
Eligible to be purchased with Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) benefits in select stores; The SNAP name is a service mark of the US Department of Agriculture; USDA does not endorse any goods, services, or enterprises.
Use Instructions
1. Wash your hands, surfaces, and utensils pour water into clean bottle (See mixing guide). 2. Add 1 unpacked level scoop (8.6g) to each 2 fl oz water, return dry scoop to holder in lid. 3. Cap bottle; shake well; attach nipple. Once feeding begins, use within 1 hour or discard.
Specifications
Product Type: One 40 oz. tub of milk based infant formula with iron; Makes approximately 73 four fl. oz. bottles
Form: Milk-based powder
Age: For infants up to 12 monts of age
Ingredients: Water, Nonfat Milk, Lactose, High Oleic Safflower Oil, Soy Oil, Coconut Oil, Whey Protein Concentrate. Less than 0.5% of: Human Milk Oligosaccharides (2'-fucosyllactose, Lacto-N-Tetraose, 3-Fucosyllactose, 6'-Sialyllactose, 3'-Sialyllactose)**, C. Cohnii Oil†, M. Alpina Oil*‡, Beta-Carotene, Lutein, Ascorbic Acid, Calcium Carbonate, Potassium Citrate, Soy Lecithin, Monoglycerides, Potassium Chloride, Carrageenan, Magnesium Chloride, Ferrous Sulfate, Choline Bitartrate, Choline Chloride, Taurine, Calcium Phosphate, Potassium Phosphate, Inositol, Zinc Sulfate, Niacinamide, d-Alpha-Tocopheryl Acetate, Calcium Pantothenate, L-Carnitine, Riboflavin, Vitamin A Palmitate, Copper Sulfate, Thiamine Hydrochloride, Pyridoxine Hydrochloride, Folic Acid, Manganese Sulfate, Phylloquinone, Biotin, Sodium Selenate, Vitamin D3, Vitamin B12, Salt, Potassium Iodide, Potassium Hydroxide, and Nucleotides (Adenosine 5'-Monophosphate, Cytidine 5'-Monophosphate, Disodium Guanosine 5'-Monophosphate, Disodium Uridine 5'-Monophosphate). ** HMO, not from human milk. † Source of DHA. *‡ Source of ARA.
Allergens: Contains milk and soy
Free from: No artificial growth hormones, Non-GMO, No palm olein oil
Use Instructions: 1. Wash your hands, surfaces, and utensils pour water into clean bottle (See mixing guide). 2. Add 1 unpacked level scoop (8.6g) to each 2 fl oz water, return dry scoop to holder in lid. 3. Cap bottle; shake well; attach nipple. Once feeding begins, use within 1 hour or discard.
Safe Handling Instructions: Once mixed, feed to baby within 1 hour or discard.
Container Type: Simplepac plastic container
Disclaimers:
* Not for infants or children with galactosemia.
† Total US infant formula, all outlets as of 9/1/2021, Nielsen data.
‡ No significant difference has been shown between milk derived from rbST-treated and non-rbST-treated cows.
§ Ingredients not genetically engineered.
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness, or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 184 reviews
Verified Purchase
Great size and price
Great product and awesome price. Me and my spouse have been using this product since day one. The moment we realized Sam's club carried it we were hooked.
Verified Purchase
Best Value Compared to Box Stores
Great value comparative to other retailers. 25% more formula for a $6 difference compared to Walmart in our area. Always ships fast even though we are rural.
Love this formula!
[This review was collected as part of a promotion.] Love this product! My baby loves this formula. It didn't upset his tummy and it doesn't foam super bad like some brands do. I also love that the package has a spot for the scoop so you don't have to dig through the formula to find it!
Other popular items in Baby Feeding Products
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk., $17.98, $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1074.0561 out of 5 Stars. 107 reviews4.0561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEvolur Multifunctional Zoodle High Chair, Choose Color, $119.98
$11998current price $119.98More options from $119.48Evolur Multifunctional Zoodle High Chair, Choose Color
2093.5072 out of 5 Stars. 209 reviews3.5072 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19354.7106 out of 5 Stars. 1935 reviews4.7106 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
864.686 out of 5 Stars. 86 reviews4.686 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
16274.6472 out of 5 Stars. 1627 reviews4.6472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct., $14.48, Was $18.48, $0.23/oz
Instant Savings
Now$1448current price Now $14.48, Was $18.48$18.48$0.23/oz$4 offEnds Sep 30Beech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct.
1394.8273 out of 5 Stars. 139 reviews4.8273 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.58, $1.57/oz
$1858current price $18.58$1.57/ozGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
7444.8938 out of 5 Stars. 744 reviews4.8938 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGerber 2nd Foods Fruit & Veggie Variety Pack, 4 oz., 30 ct., $23.98, $0.20/oz
$2398current price $23.98$0.20/ozGerber 2nd Foods Fruit & Veggie Variety Pack, 4 oz., 30 ct.
6864.7915 out of 5 Stars. 686 reviews4.7915 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGerber Lil' Crunchies Baked Grain Snack, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.28, $1.54/oz
$1828current price $18.28$1.54/ozGerber Lil' Crunchies Baked Grain Snack, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
3714.7628 out of 5 Stars. 371 reviews4.7628 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Vanilla, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Vanilla, 8 fl. oz., 18 pk.
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutritional Shake with Fiber for Kids, Vanilla, 8 fl. oz., 24 pk., $43.98, Was $45.98, $0.23/foz
Now$4398current price Now $43.98, Was $45.98$45.98$0.23/foz$2 offPediaSure Grow and Gain Nutritional Shake with Fiber for Kids, Vanilla, 8 fl. oz., 24 pk.
5294.5709 out of 5 Stars. 529 reviews4.5709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping