Sharper Image Rechargeable Hearing Aids
Shipping

Highlights


Members who viewed this also viewed
Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush), $199.98
Sponsored$19998current price $199.98Options from $199.98 – $499.98Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush)
34454.3109 out of 5 Stars. 3445 reviews4.3109 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShokz OpenFit Air Open-Ear True Wireless Earbuds
Members-only price$34.09 offShokz OpenFit Air Open-Ear True Wireless Earbuds
7524.1237 out of 5 Stars. 752 reviews4.1237 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShokz OpenDots ONE Open-Ear True Wireless Earbuds
Members-only priceShokz OpenDots ONE Open-Ear True Wireless Earbuds
5014.3573 out of 5 Stars. 501 reviews4.3573 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Adjustable Base, $599.00
Sponsored$59900current price $599.00More options from $549.00Member's Mark Adjustable Base
5544.5542 out of 5 Stars. 554 reviews4.5542 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Studio Buds + True Wireless Noise Cancelling Earbuds, $149.95
Sam's Cash Offer
$14995current price $149.95.Beats Studio Buds + True Wireless Noise Cancelling Earbuds
6043.6258 out of 5 Stars. 604 reviews3.6258 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBrookstone Ear Wax Remover w/ 1080p Camera, $24.99
$2499current price $24.99Brookstone Ear Wax Remover w/ 1080p Camera
Available for ShippingShippingBrookstone Noise Canceling Earplugs, $12.99
$1299current price $12.99Brookstone Noise Canceling Earplugs
Available for ShippingShippingShokz OpenRun Pro Open-Ear Endurance Wireless Bluetooth Headphones
Members-only price$39.09 offShokz OpenRun Pro Open-Ear Endurance Wireless Bluetooth Headphones
38154.3919 out of 5 Stars. 3815 reviews4.3919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods Pro 3, $249.00
Sam's Cash Offer
$24900current price $249.00-Apple AirPods Pro 3
11154.4386 out of 5 Stars. 1115 reviews4.4386 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245354.8632 out of 5 Stars. 24535 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Hear clearly and comfortably with the Sharper Image Rechargeable 16-Channel Digital Hearing Aids. Featuring advanced 16-channel digital chips and intelligent algorithms, these hearing aids amplify important sounds while reducing background noise, delivering super-clear, natural audio for conversations, music, and daily life.
Designed for all-day comfort, the lightweight, discreet design fits naturally in the ear, making them virtually unnoticeable while providing long-lasting comfort. One-button operation and adjustable volume controls allow you to easily customize your listening experience, so you can hear your surroundings perfectly in any environment.
The fast-charging rechargeable case provides up to 20 hours of continuous use, keeping your hearing aids powered throughout the day. Compact and portable, the case also makes charging easy and convenient, so your devices are always ready when you need them.
Whether at home, work, or on the go, these hearing aids combine advanced digital processing, comfort, and ease of use into a sleek, user-friendly design. Perfect for anyone seeking clear, amplified sound without sacrificing comfort or style, the Sharper Image Rechargeable 16-Channel Digital Hearing Aids make hearing effortless, helping you stay connected to the sounds that matter most.
Specifications
- Hearing Aid Type: Over the Counter, completely in the canal hearing aids
- Appropriate for: Adults 18 years or older with perceived mild-to-moderate hearing loss.
- FSA/HSA Eligibility: No
- Quantity in package: 1 Pair of hearings aids
- Hearing Aid Style: Receiver-in-Canal
- Color: Beige
- Battery Type: Rechargeable
- Battery Cell Composition: Lithium-Ion
- Battery Life: Average 16 hours
- Re-Charge Speed: 2.5 Hours
- Mobile App Compatibility: N/A
- Bluetooth Compatibility: N/A
- Purchase Includes: 1 pair of hearing aids, charging case, 6 pairs of eardomes, manual book, quick start, cleaning tool, USB wire, warranty card
- Email Customer Support at Info@legendbranding.com
- Care Instructions:Keep dry, avoid extreme temperatures, clean with soft cloth, store in charging case when not in use.
- Warranty: 1 Year
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3 reviews
Affordable Stepping Stone
My husband's hearing isn't awful, but just needed a little boost (especially for my voice which falls outside of his "easily heard" range). These small aids provide him a significant improvement in hearing. They come with a few challenges, but after using them for a month, we are both very pleased with them as an affordable stepping stone as we decide what comes next.
Zero service after the sale
Had these a week, left one doesn’t hold a charge very long, turns off constantly. Tried emailing the address listed in the owners manual, no response. Looked up the website, called the number listed, twice, left messages both times. Still nothing.
Don’t Buy
Feedback is excessive unless volume is turned down. Then you can’t hear and try inhibit your existing hearing. Plus non returnable. Don’t buy!
Top products
Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk., $9.98, Was $11.98, $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
58464.7682 out of 5 Stars. 5846 reviews4.7682 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk., $22.78, Was $33.48, $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
29994.7683 out of 5 Stars. 2999 reviews4.7683 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197654.7978 out of 5 Stars. 19765 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423584.8562 out of 5 Stars. 42358 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection, $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1254.2 out of 5 Stars. 125 reviews4.2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70", $10.88
$1088current price $10.88Member's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70"
854.7529 out of 5 Stars. 85 reviews4.7529 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping