Seville Classics UltraHD Expandable Garment Hanging Rod, Multiple Sizes
Shipping

Highlights
- Accommodates UltraHD storage cabinets that measure 18" D x 30"/36"/48" W, 24" D x 36"/48" W, and 24" D x 60" W
- Compatible with select UltraHD® Storage Cabinets (see compatibility list in product description below)
- Hanging rod expands from 28.18" to 47.18" W (for 30"/36"/48" W cabinets) or 17.18" to 29.18" W (for 60" W cabinets)
- Constructed from commercial-grade steel in a durable chrome-plated finish
- Total weight capacity of 100 lb. per rod
CHAMELO Lifestyle Dusk Classic Button Smart Audio Sunglasses, Black Frame with Smoke Lenses | Adjustable Electronic Tint, Bluetooth Open-Ear Audio + Integrated Microphone, Polarized UV Protection

CHAMELO Lifestyle Dusk Classic Button Smart Audio Sunglasses, Black Frame with Smoke Lenses | Adjustable Electronic Tint, Bluetooth Open-Ear Audio + Integrated Microphone, Polarized UV Protection


Other popular items in Closet Organization
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryneatfreak Fabric Upholstered Shoe Storage Bench $59.98
$5998current price $59.98neatfreak Fabric Upholstered Shoe Storage Bench
2584.7752 out of 5 Stars. 258 reviews4.7752 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Kids Craft Cart $36.98
$3698current price $36.98Member's Mark Kids Craft Cart
144.9286 out of 5 Stars. 14 reviews4.9286 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD Wardrobe, 48"W x 24"D x 72"H $499.00
Sponsored$49900current price $499.00Seville Classics UltraHD Wardrobe, 48"W x 24"D x 72"H
Available for ShippingShippingMember's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack $43.12
$4312current price $43.12More options from $10.78Member's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack
7754.6981 out of 5 Stars. 775 reviews4.6981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Two-Toned Laundry Basket $19.98
$1998current price $19.98Member's Mark Two-Toned Laundry Basket
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingneatfreak Rolling 9-Tier Mega Shoe Tower $84.98
$8498current price $84.98neatfreak Rolling 9-Tier Mega Shoe Tower
614.5574 out of 5 Stars. 61 reviews4.5574 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Expand the storage potential of your UltraHD® Cabinets with Seville Classics’ UltraHD® Expandable Garment Hanging Rod. Whether you're organizing seasonal clothing, creating room for everyday wear, or simply adding more versatility to your cabinet, this adjustable design offers dependable support and a custom fit. Position the garment hanging rod at your desired height for tailored storage that fits your space. Each garment rod is constructed from commercial-grade steel for strength and durability, complete with a chrome-plated finish for enhanced protection. The sturdy design supports up to 100 lb. of evenly distributed weight. Available in three size options, this hanging rod installs seamlessly inside your compatible UltraHD® Cabinets. It's the ideal accessory to keep your space functional, organized, and ready for whatever you need to store.
What is the Weight Capacity?
The expandable hanging rod is constructed from commercial-grade steel and supports up to 100 lb. of evenly distributed weight.
What Size Hangers Work Best?
The hanging rod fits most hangers sized from 16"–19" wide. For 18" D cabinets, we recommend smaller hangers (9.5"–15" wide) to ensure optimal door clearance.
Can the Hanging Rod be Used Inside an 18" Deep Cabinet?
Yes. We recommend hangers that are not wider than the cabinet’s interior depth. Hangers larger than 15" wide may rest at a slight angle inside 18" D cabinets.
What is Included in the Box?
Included in the box are: Side Brackets (2 pc), Expandable Garment Hanging Rod (1 pc), Hooks (4 pc), and a detailed step-by-step assembly instruction manual or Side Brackets (4 pc), Expandable Garment Hanging Rod (2 pc), Hooks (8 pc) and a detailed step-by-step assembly instruction manual. For the full parts list, please refer to the downloadable Assembly Instruction manual. To download, go to the Specifications tab and click on “Assembly Instructions (PDF)”.
Compatibility List
The Seville Classics UltraHD Expandable Garment Hanging Rod is only compatible with Seville Classics UltraHD Storage Cabinets.
The Seville Classics UltraHD Expandable Garment Hanging Rod Item No. 990385681 | Model No. WEB739 is compatible with Storage Cabinets measuring 24" D x 60" W:
· Item No. 980276015 | Model No. UHDK20260B, Granite
· Item No. 990002855 | Model No. UHDK20261B, Graphite
· Item No. 990327828 | Model No. UHDK20061B, White
· Item No. 990327830 | Model No. UHDK20062B, Red
The Seville Classics UltraHD Expandable Garment Hanging Rod Item No. 990385679 | Model No. WEB574 is compatible with Storage Cabinets measuring 24" D by 36" W up to 48" W.
24" D by 36" W Storage Cabinets:
· Item No. 980324154 | Model No. UHD16248B, Granite
· Item No. 990346675 | Model No. UHDK16259B, Granite
· Item No. 990387180 | Model No. UHD16256B, Graphite
· Item No. 990477719 | Model No. UHDK16261B, Graphite
24" D by 48" W Storage Cabinets:
· Item No. 300761| Model No. UHD16238, Granite
· Item No. 372433 | Model No. UHDK16238B, Granite
· Item No. 980058597 | Model No. UHDK20148B, Graphite
· Item No. 980078838 | Model No. UHDK20158B, Red
· Item No. 990327424 | Model No. UHDK20138B, White
· Item No. 990391567 | Model No. UHD20148V, Graphite
The Seville Classics UltraHD Expandable Garment Hanging Rod Item No. 990385680 | Model No. WEB575 is compatible with Storage Cabinets measuring 18"D by 30"W up to 48" W
18" D by 30" W Storage Cabinets:
· Item No. 980232983 | Model No. UHD20162B, Granite
· Item No. 980232984 | Model No. UHD20163B, Graphite
<· p>Item No. 990372065 | Model No. UHD20165B, Red
· Item No. 990372068 | Model No. UHD20166B, White
18" D by 36" W Storage Cabinets:
· Item No. 84748 | Model No. UHD16236, Granite
· Item No. 588589 | Model No. UHD16234B, Granite
· Item No. 694653 | Model No. UHD16236B, Granite
· Item No. 980053437 | Model No. UHD20143B, Graphite
· Item No. 980078841 | Model No. UHD20153B, Red
· Item No. 980244214 | Model No. UHD20133B, White
· Item No. 990346677 | Model No. UHD16265B, Granite
· Item No. 990391437| Model No. UHD20143, Graphite
· Item No. 990477721 | Model No. UHD16266B, Graphite
18" D by 36" W Storage Cabinets in garage sets:
· Item No. 990082973 | Model No. UHDK20423, Granite
· Item No. 990339508 | Model No. UHDK20413, Granite
· Item No. 990339511 | Model No. UHDK20414, Graphite
· Item No. 990339512 | Model No. UHDK20443, Red
· Item No. 990339513 | Model No. UHDK20442, White
· Item No. 990340150 | Model No. UHDK20402, Graphite
· Item No. 990340151 | Model No. UHDK20465, Red
· Item No. 990340152 | Model No. UHDK20466, White
18" D by 48" W Storage Cabinets:
· Item No. 990355236 | Model No. UHDK16264B, Granite
· Item No. 990355237 | Model No. UHDK16267B, Graphite
· Item No. 990355239 | Model No. UHD16268B, Red
· Item No. 990355240 | Model No. UHDK16269B, White
Specifications
- Item # 990385680 | Model WEB575 Dimensions: 16" D x 1.25" H; rod expands 28.18"–47.18" W; compatible with UltraHD Storage Cabinets 18" D x 30"/36"/48" W (see compatibility list above)
- Item # 990385679 | Model WEB574 Dimensions: 22" D x 1.25" H; rod expands 28.18"–47.18" W; compatible with UltraHD Storage Cabinets 24" D x 36" W and 48" W (see compatibility list above)
- Item # 990385681 | Model WEB739 Dimensions: 21.25" D x 1.25" H; rod expands 17.18"–29.18" W; compatible with UltraHD Storage Cabinets 24" D x 60" W (see compatibility list above)
- Constructed from commercial-grade steel with a chrome-plated finish
- Manually position the hanging rod at 1" height increments within storage cabinet
- Recommended hanger size for 24" D cabinets: 16"–19" wide
- Recommended hanger size for 18" D cabinets: 9.5"–15" wide for best door clearance
- Hangers larger than 15" wide may naturally rest at a slight angle inside 18" D cabinets
- Available finish: chrome-plated
- Total weight capacity: 100 lb (evenly distributed)
- Includes detailed step-by-step assembly instructions
- Approximate assembly time: 5-10 min. (1 person)
- 1 Year Limited Manufacturer’s Warranty
- Item # 990385680 | Model # WEB575 | Net Weight: 3.4 lb | Size: 16" D x 1.25" H
- Item # 990385679 | Model # WEB574 | Net Weight: 3.72 lb. | Size: 22" D x 1.25" H
- Item # 990385681 | Model # WEB739 | Net Weight: 2.9 lb | Size: 21.25" D x 1.25" H
- Customer Service: 1 (800) 323-5565 / Support@SevilleClassics.com
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 5 reviews
Perfect Hanging Rod
This rod fits perfectly in the 36" cabinet and is very cost effective. I am impressed with Seville quality and engineering. So glad I got it.
hanger pole
these were just what I needed and great cabinet that yall make im very pleased to have it and wished I had 4 more
Game changer!!!
Game changer!! This is very strong and does exactly what I needed to utilize my Seville cabinets as I needed!! I have been waiting for "this" for years!!
Popular products in this category
Swissgear Laptop Backpack $49.94
Sponsored$4994current price $49.94Swissgear Laptop Backpack
1194.6807 out of 5 Stars. 119 reviews4.6807 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLifetime 7' x 7' Outdoor Storage Shed, Gray $754.59
$75459current price $754.59From $754.59Lifetime 7' x 7' Outdoor Storage Shed, Gray
1294.124 out of 5 Stars. 129 reviews4.124 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingSeville Classics UltraHD Height Adjustable Workbench, 72" W x 25" D x 28.5”- 42” H $249.98
$24998current price $249.98Seville Classics UltraHD Height Adjustable Workbench, 72" W x 25" D x 28.5”- 42” H
16194.782 out of 5 Stars. 1619 reviews4.782 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Foldable Platform Push Cart Hand Truck Dolly, 330 lb Capacity, Steel Flatbed with Swivel Wheels $54.98
Sponsored$5498current price $54.98Simpli-Magic Foldable Platform Push Cart Hand Truck Dolly, 330 lb Capacity, Steel Flatbed with Swivel Wheels
124.25 out of 5 Stars. 12 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Home 4-Tier Steel Shelving with Shelf Liners, 36" W x 14" D x 56.5" H $49.98
$4998current price $49.98Member’s Mark Home 4-Tier Steel Shelving with Shelf Liners, 36" W x 14" D x 56.5" H
2454.5469 out of 5 Stars. 245 reviews4.5469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 5-Tier Steel Wire Shelving, 30" W x 14" D x 61.5" H $59.98
$5998current price $59.98Seville Classics 5-Tier Steel Wire Shelving, 30" W x 14" D x 61.5" H
7774.7696 out of 5 Stars. 777 reviews4.7696 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 4-Tier Steel Wire Shelving, 36" W x 14" D x 56.5"H $39.98
$3998current price $39.98Seville Classics 4-Tier Steel Wire Shelving, 36" W x 14" D x 56.5"H
36404.6549 out of 5 Stars. 3640 reviews4.6549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNine Stars Sensor Trash Cans, Stainless Steel 13.2 gal./3.2 gal. $67.98
$6798current price $67.98Nine Stars Sensor Trash Cans, Stainless Steel 13.2 gal./3.2 gal.
8114.3502 out of 5 Stars. 811 reviews4.3502 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraDurable NSF-Certified Steel Tote Shelving, 25" W x 33" D 4 Tier and 5 Tier Options $79.98
$7998current price $79.98More options from $69.98Seville Classics UltraDurable NSF-Certified Steel Tote Shelving, 25" W x 33" D 4 Tier and 5 Tier Options
303.6667 out of 5 Stars. 30 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD 11 Drawer Rolling Workbench, 77" W x 20" D x 37.5" H $599.00
$59900current price $599.00Seville Classics UltraHD 11 Drawer Rolling Workbench, 77" W x 20" D x 37.5" H
25944.5598 out of 5 Stars. 2594 reviews4.5598 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNine Stars Sensor Trash Can, Stainless Steel 21.1 gal $64.98
$6498current price $64.98Nine Stars Sensor Trash Can, Stainless Steel 21.1 gal
19504.5626 out of 5 Stars. 1950 reviews4.5626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics® UltraHD® 12-Drawer Rolling Workbench, 77" W x 20" D x 37.5" H $620.00
$62000current price $620.00Seville Classics® UltraHD® 12-Drawer Rolling Workbench, 77" W x 20" D x 37.5" H
3514.5812 out of 5 Stars. 351 reviews4.5812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics MEGA RACK 4-Tier NSF Steel Wire Shelving, 60" x 24" x 76" H $164.98
$16498current price $164.98Seville Classics MEGA RACK 4-Tier NSF Steel Wire Shelving, 60" x 24" x 76" H
8784.7563 out of 5 Stars. 878 reviews4.7563 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraDurable 5-Tier NSF Steel Shelving, 60" W x 24" D x 76" H $199.98
$19998current price $199.98Seville Classics UltraDurable 5-Tier NSF Steel Shelving, 60" W x 24" D x 76" H
4034.67 out of 5 Stars. 403 reviews4.67 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD 8-Piece Steel Garage Cabinet Storage Set with Rolling Workbench, 12' Wide $1,639.00
$1,63900current price $1,639.00Seville Classics UltraHD 8-Piece Steel Garage Cabinet Storage Set with Rolling Workbench, 12' Wide
2374.6793 out of 5 Stars. 237 reviews4.6793 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping