Serta Preston Convertible Polyester Fabric Sofa
Shipping

Highlights
- Included: Convertible sofa that can be used as a sofa, lounger, or bed (30.3"D X 83.1"W X 34.3"H)
- Upholstered in high-quality polyester fabric
- Sturdy metal legs for stable support
- Dream Coils with high-density foams for superior comfort
- Effortless assembly
Serta Tennyson Full Size Convertible Sofa $859.00

Serta Tennyson Full Size Convertible Sofa


Members also considered
ZINUS Night Therapy Medium 8" Green Tea Memory Foam Mattress $149.98
Sponsored$14998current price $149.98Options from $149.98 – $299.98ZINUS Night Therapy Medium 8" Green Tea Memory Foam Mattress
8814.5165 out of 5 Stars. 881 reviews4.5165 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSerta Mid-Back Office Chair With Mesh Accents And Memory Foam $119.00
$11900current price $119.00Serta Mid-Back Office Chair With Mesh Accents And Memory Foam
25954.5757 out of 5 Stars. 2595 reviews4.5757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush) $299.98
$29998current price $299.98More options from $199.98Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush)
34514.3109 out of 5 Stars. 3451 reviews4.3109 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingZinus Night Therapy 7.5" Wood and Metal Box Spring, Assorted Sizes $129.98
Sponsored$12998current price $129.98More options from $99.98Zinus Night Therapy 7.5" Wood and Metal Box Spring, Assorted Sizes
2124.3585 out of 5 Stars. 212 reviews4.3585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAzalea Park 36" x 72" Antique Gold Filigree Style Metal Leaner Floor Mirror $169.00 Was $179.00
Now$16900current price Now $169.00, Was $179.00$179.00$10 offAzalea Park 36" x 72" Antique Gold Filigree Style Metal Leaner Floor Mirror
224.5909 out of 5 Stars. 22 reviews4.5909 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Mesh Office Chair $99.00
$9900current price $99.00Member's Mark Mesh Office Chair
884.4659 out of 5 Stars. 88 reviews4.4659 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4 $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4
6094.798 out of 5 Stars. 609 reviews4.798 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Ashton Home Theater Power Recliner $466.93
$46693current price $466.93Member’s Mark Ashton Home Theater Power Recliner
2424.2314 out of 5 Stars. 242 reviews4.2314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSealy 12" Medium Memory Foam Mattress $429.00
$42900current price $429.00More options from $299.00Sealy 12" Medium Memory Foam Mattress
334.0909 out of 5 Stars. 33 reviews4.0909 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLa-Z-Boy Westley Big & Tall Executive Office Chair With Active Lumbar Support $239.00
$23900current price $239.00La-Z-Boy Westley Big & Tall Executive Office Chair With Active Lumbar Support
11534.5074 out of 5 Stars. 1153 reviews4.5074 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cooper Power Reclining Leather Chair $599.00
$59900current price $599.00Member's Mark Cooper Power Reclining Leather Chair
1314.3282 out of 5 Stars. 131 reviews4.3282 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSealy 10" Medium Memory Foam Mattress $299.00
$29900current price $299.00More options from $229.00Sealy 10" Medium Memory Foam Mattress
344.2059 out of 5 Stars. 34 reviews4.2059 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGamers Uniteâ„¢ Pro-Series High Back Ergonomic Chair with AIR Lumbar $179.00
$17900current price $179.00Gamers Uniteâ„¢ Pro-Series High Back Ergonomic Chair with AIR Lumbar
5614.6453 out of 5 Stars. 561 reviews4.6453 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Fabric Swivel Accent Chair $279.00
$27900current price $279.00Member’s Mark Fabric Swivel Accent Chair
184.7778 out of 5 Stars. 18 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Everwash Washable Accent Rug, 2'x 3'7", Assorted Colors $10.98
$1098current price $10.98Options from $10.98 – $16.98Member's Mark Everwash Washable Accent Rug, 2'x 3'7", Assorted Colors
8664.6363 out of 5 Stars. 866 reviews4.6363 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Stylish and Versatile Design
The Serta Preston Convertible Sofa is a perfect blend of style and versatility. This multifunctional piece can effortlessly transition from a sofa to a lounger or bed, making it an ideal addition to any living space. Its sleek design and premium upholstery add a touch of sophistication to your home decor.
Quality Construction
Constructed with a dacron-wrapped frame and upholstered in high-quality polyester fabric, this convertible sofa ensures durability and longevity. The sturdy metal legs provide excellent support, ensuring that the sofa stays stable and secure in any of its configurations.
Exceptional Comfort
Equipped with high-density foams, the Serta Preston Convertible Sofa offers exceptional comfort, whether you're sitting, lounging, or sleeping. The soft and plush upholstery adds to the overall comfort, making it a perfect spot for relaxation or a good night's sleep.
Specifications
|
Items Included |
Serta Preston Convertible Sofa |
||
|
Warranty |
1 Year Limited Warranty |
||
|
Material Type |
Upholstered in high-quality polyester fabric
|
||
|
Material / Base / Leg Color |
Sturdy metal legs
|
||
|
Key Features / Technology |
Equipped with high-density foams |
||
|
Assembled Dimensions and Weight |
30.3" D X 83.1" W X 34.3" H / 101.6 lbs |
||
|
Weight Capacity |
300 lbs |
||
|
Assembly Required (Y/N) |
Yes |
||
|
Estimated Time (Set-Up) |
1 hour | ||
|
Suggested # of People (Set-Up) |
1-2 |
||
|
Care and Maintenance |
Damp cloth to clean spills |
Assembly Instructions Included, for questions regarding this product, please contact customerservice@lifestylesolutions.com
Warnings and disclaimers
Disclaimer
This item is compliant with composite wood formaldehyde requirements.
Warning: Drilling, sawing, sanding, or machining wood products can expose you to chemicals including wood dust which is known to the State of California to cause cancer. For more information, go to www.p65warnings.ca.gov.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6 reviews
Verified Purchase
A good sofa for the price
assembly was really easy, i did it myself.
Folds like a taco!
This thing came in a tiny box and I thought to myself there was no way that this box had a sofa in it. But it did! The whole sofa folds kinda like a taco to fit perfectly in a box, and it works pretty well as a sofa. Comfy enough to sleep in every once in a while too!
Verified Purchase
decent couch
decent couch for small spaces, fits 3 people easily (4 also) no so comfy as a bed but It works
Popular products in this category
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197854.7978 out of 5 Stars. 19785 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBryceton Fabric Manual Reclining Sofa $999.00
$99900current price $999.00Bryceton Fabric Manual Reclining Sofa
324.7813 out of 5 Stars. 32 reviews4.7813 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLawrence Fabric Manual Reclining Sofa Set, Assorted Colors $2,999.00
$2,99900current price $2,999.00Lawrence Fabric Manual Reclining Sofa Set, Assorted Colors
554.2909 out of 5 Stars. 55 reviews4.2909 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
Sponsored$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128944.7744 out of 5 Stars. 12894 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySociety Den Lynx Sofa, Loveseat & Recliner Living Room Set $2,399.00
$2,39900current price $2,399.00Society Den Lynx Sofa, Loveseat & Recliner Living Room Set
Available for ShippingShippingElliot Stain-Resistant Fabric 3-Piece Sectional $1,999.00
$1,99900current price $1,999.00Elliot Stain-Resistant Fabric 3-Piece Sectional
134.9231 out of 5 Stars. 13 reviews4.9231 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSociety Den Hanson Loveseat, Assorted Colors $799.00
$79900current price $799.00Society Den Hanson Loveseat, Assorted Colors
93.6667 out of 5 Stars. 9 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743314.6652 out of 5 Stars. 74331 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423834.8563 out of 5 Stars. 42383 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314724.4708 out of 5 Stars. 31472 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery