Rosie Organic Boneless and Skinless Chicken Tenders, priced per pound

Smart summary
- Versatile Preparation: Enjoy tender, juicy chicken breast tenders suitable for fajitas, salads, or any protein-rich meal. They can be roasted, pan-fried, deep-fried, or grilled, offering flexible cooking options for lunch or dinner.
- Nutritional Value: Each serving provides 25g of protein, making these boneless and skinless chicken tenders a healthy and substantial addition to your diet.
- Certified Organic: These chicken tenders are USDA Certified Organic, raised free-range on certified organic farms in Sonoma County, California, ensuring responsible sourcing and quality.
- Pure Ingredients: Chickens are fed a non-GMO diet with no animal by-products and are never given antibiotics, guaranteeing a natural and wholesome product.
- Air-Chilled Freshness: The 100% air-chilled process preserves the chicken's natural juices and enhances flavor, resulting in tender, juicy, and fresh tenders, never frozen, and packaged on a recyclable tray.
Farmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound $27.08 $6.77/lb

Farmer Focus Organic Thin Sliced Boneless Skinless Chicken Breast, priced per pound


Members also considered
Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2 lbs., 2 pk. $22.77
Sponsored$2277current price $22.77Jennie-O 93/7 Ground Turkey, 2 lbs., 2 pk.
21514.7699 out of 5 Stars. 2151 reviews4.7699 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound $16.39 $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound $32.66 $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct. $14.98 $0.83/ea
Sponsored$1498current price $14.98$0.83/eaJohnsonville Brats Original Pork Bratwurst Links, 18 ct.
10034.8 out of 5 Stars. 1003 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound $19.52 $3.48/lb
Instant Savings
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weight$3 off per packageEnds Oct 19Member's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25904.5768 out of 5 Stars. 2590 reviews4.5768 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Chicken Thighs, priced per pound $8.50 $1.38/lb
$850current price $8.50avg. price$1.38/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Chicken Thighs, priced per pound
7243.6064 out of 5 Stars. 724 reviews3.6064 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound $28.14 $5.36/lb
$2814current price $28.14avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound
10314.1397 out of 5 Stars. 1031 reviews4.1397 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Chicken Wings, priced per pound $15.26 $2.88/lb
$1526current price $15.26avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Chicken Wings, priced per pound
5413.8909 out of 5 Stars. 541 reviews3.8909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Tenders, priced per pound $20.41 $3.88/lb
$2041current price $20.41avg. price$3.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Tenders, priced per pound
31734.7643 out of 5 Stars. 3173 reviews4.7643 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless Skinless Chicken Thighs, priced per pound $27.34 $5.36/lb
$2734current price $27.34avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless Skinless Chicken Thighs, priced per pound
4884.0697 out of 5 Stars. 488 reviews4.0697 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound $20.67 $6.46/lb
$2067current price $20.67avg. price$6.46/lbFinal cost by weightMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound
19034.8 out of 5 Stars. 1903 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound $15.08 $2.98/lb
$1508current price $15.08avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound
22414.7269 out of 5 Stars. 2241 reviews4.7269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Young Whole Chickens, priced per pound $15.87 $1.48/lb
$1587current price $15.87avg. price$1.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Young Whole Chickens, priced per pound
1334.5564 out of 5 Stars. 133 reviews4.5564 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound $21.18 $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Prime Rib Ground Beef Patties, priced per pound $17.94 $5.98/lb
$1794current price $17.94avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Prime Rib Ground Beef Patties, priced per pound
1844.3967 out of 5 Stars. 184 reviews4.3967 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Versatile and Delicious Chicken Breast Tenders
Elevate your meals with tender and juicy chicken breast tenders, perfect for fajitas, main course salads, or any dish that calls for a protein-rich option. Rosie Organic Boneless and Skinless Chicken Tenders, priced per pound are incredibly versatile and taste amazing whether roasted, pan-fried, deep-fried, or grilled, making them a great choice for lunch or dinner with 25g of protein per serving.
USDA Certified Organic, Free-Range, and Air-Chilled for Superior Flavor
Rosie Organic Boneless and Skinless Chicken Tenders, priced per pound come with the assurance of USDA Certified Organic quality. Raised in a free-range environment on certified organic farms in Sonoma County, California, these chickens are fed a non-GMO diet with no animal by-products and are never given antibiotics. Enjoy the peace of mind that comes with knowing your food is responsibly sourced. Rosie chicken tenders are 100% air-chilled, a process that preserves the chicken’s natural juices and enhances its flavor. This hallmark of the Rosie brand ensures every bite is tender, juicy, and full of taste. Experience the difference with these premium-quality chicken tenders.
Cooking Instructions
Skillet: Preheat lightly oiled pan to medium-high. Brown chicken 1 minute per side. Reduce heat to medium-low. Cook covered turning occasionally 4-7 minutes until internal temperature reaches 170°F.
Grill or Broil: Lightly brush with oil and season. Grill or broil 6-8 inches from heat source 5-10 minutes per side until internal temperature reaches 170°F turning once. If bars on grill are widely spaced place tenderloins on lightly oiled aluminum foil over medium-hot coals; poke holes in foil. Grill as above.
Meal Idea - Crispy Ranch Chicken Tenders & Sweet Potato Fries (Serves 2-3 as Full Meal/4-5 as a Generous Appetizer)
Prep Time: 30-40 minutes / Cook Time: 45-55 minutes
Ingredients
- Chicken & Fries: 12-14 Rosie Organic Boneless and Skinless Chicken Tenders, 1/2 lb. peeled sweet potatoes, 1/2 cup all-purpose flour, 2 beaten eggs, 1.5 cups panko breadcrumbs, 1 tsp smoked paprika, 2 tbsp olive oil, 2 tsp cornstarch, Kosher salt. (Optional: 1-1.5 cups vegetable oil for frying OR omit for air fryer.)
- Homemade Ranch Spice Blend: 1/2 cup dry milk/buttermilk powder, 2 tbsp dried parsley, 1 tbsp dried chives, 1 tbsp dried dill, 2 tsp onion powder, 2 tsp garlic powder, 1 tsp kosher salt, 1/2 tsp black pepper.
- Caramelized Onion Dip: 4 tbsp unsalted butter, 4 chopped sweet yellow onions, black pepper, 1 cup sour cream, 1/2 cup mayonnaise, 1/2 tsp garlic powder, 1/4 tsp cayenne or smoked paprika.
- Light Lemon-Herb Dressing: 1/2 cup milk, juice of 1 lemon, 1/2 tsp kosher salt, 1/4 tsp black pepper, 2 tbsp chopped chives or parsley.
Directions
1. Prepare Dips & Blends: Make Ranch Spice Blend. Caramelize onions (cook with butter, salt, pepper 30-45 mins; cool). Whisk Onion Dip (sour cream, mayo, garlic, cayenne/paprika, salt, pepper; mix in cooled onions). Whisk Lemon-Herb Dressing ingredients.
2. Bake Fries: Preheat oven to 425°F. Slice sweet potatoes into 1/4-inch fries. Soak 20 mins in cold water, dry well. Toss with 2 tbsp olive oil, 2 tsp cornstarch, and 1.5 tsp Ranch Spice. Spread on lined sheet. Bake 15-20 mins, flip, then 15 more mins until crispy. Salt immediately.
3. Bread Chicken: Dredge tenders through flour, then beaten eggs, then panko (mixed with smoked paprika and 1 tbsp Ranch Spice).
4. Cook Chicken (Choose ONE):
- Frying: Heat 1-1.5 cups oil to 350°F. Fry tenders 6-8 minutes, turning, until golden and cooked. Drain.
- Air Frying: Preheat air fryer to 400°F. Air fry 4-6 tenders for 12-15 minutes, flipping halfway, until golden and cooked.
5. Serve: Enjoy warm chicken tenders and fries with both dips.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced per pound
Ingredients: Boneless Skinless Chicken Tenders.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-1 of 1 review
Love these!
I am so happy Sam’s starting carrying these tenders. They used to only carry Rosie Organic chicken breast strips but that’s not the same thing as actual chicken tenderloins. These are indeed quite tender! I use them for dishes that require cut up chicken, like a stir fry. Always delicious!
Other popular items in Meat, Poultry & Seafood
Ball Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
Sponsored$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
93004.6869 out of 5 Stars. 9300 reviews4.6869 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound $19.24 $7.26/lb
$1924current price $19.24avg. price$7.26/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound
10874.4995 out of 5 Stars. 1087 reviews4.4995 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk. $9.96 Was $11.98 $4.98/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $11.98$11.98$4.98/ea$2.02 offSoules Kitchen Chicken Breast Fajitas Strips, 32 oz., 2 pk.
48344.4332 out of 5 Stars. 4834 reviews4.4332 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68284.7906 out of 5 Stars. 6828 reviews4.7906 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz. $11.98 $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13144.2253 out of 5 Stars. 1314 reviews4.2253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242653.812 out of 5 Stars. 24265 reviews3.812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40954.6342 out of 5 Stars. 4095 reviews4.6342 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound $27.64 $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70434.6519 out of 5 Stars. 7043 reviews4.6519 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound $29.49 $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
69944.6184 out of 5 Stars. 6994 reviews4.6184 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound $61.60 $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25864.6845 out of 5 Stars. 2586 reviews4.6845 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery